Reklama

Toto je nový Hummer. Armádní legenda se konečně dočkala nástupce

Mezi off-roady určenými původně pro armádní využití nenajdeme ikoničtější stroj, než je Hummer resp. Humwee, ze kterého vzešel. Vznikl už před 34 léty, teprve teď se dočkal nástupce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toto je nový Hummer. Armádní legenda se konečně dočkala nástupce

12.6.2018 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Mezi off-roady určenými původně pro armádní využití nenajdeme ikoničtější stroj, než je Hummer resp. Humwee, ze kterého vzešel. Vznikl už před 34 léty, teprve teď se dočkal nástupce.

Původní HMMWW neboli Humwee, tedy armádní základ civilního Hummeru první generace, debutoval již před 34 lety. Za tu dobu dosáhl kultovního statutu, i díky Arnoldu Schwarzeneggerovi, který se zasadil o to, aby ryze vojenský speciál mohlo dostat do spárů i několik civilistů. Slavný herec sice v mezičase i díky několikaletému „šéfování“ Kalifornie poněkud zběhl od spalovacích motorů k elektřině, to ovšem již reputaci legendárního off-roadu nikterak nenarušilo.

Nyní firma AM General odhalila novou generaci zvanou NXT 360. I když spíše by se dalo říci, že jde o velkou modernizaci. Zachována byla původní platforma, která ale doznala změn zajišťujících primárně vyšší ochranu posádky. „Co mě na NXT 360 fascinuje, to je naše schopnost naslouchat zákazníkům a následně pověřit inženýry, aby vyvinuli a doručili řešení, které bude založeno na klíčových silných stránkách naší architektury,“ uvedl prezident firmy Andy Hove.

NXT 360 přitom může být objednáno jako kompletní vozidlo či jako kit, kterým lze vylepšit již existující Humwee. Off-roadové schopností zvyšuje vyšší světlá výška i delší dráhy pohybu kol. Lepší jsou také nájezdové úhly vpředu i vzadu, podvozek s duálními vzduchovými kompresory pak snadněji zvládá přechod mezi jednotlivými jízdními režimy. Kromě toho došlo také k instalaci širších pneumatik, což vylepšuje trakci i stabilitu.

Novinka zároveň zvládá i větší zátěž, uvézt dokáže až 7 100 kg. Dáno je to modifikacemi pod kapotou, kde 6,5litrový přeplňovaný osmiválec dává k dobru 250 koní a 624 Nm točivého momentu. To možná s ohledem na velikost motoru nejsou zrovna extrémní čísla, nicméně Humwee není o závratné akceleraci, nýbrž o schopnosti vypořádat se i s nejnáročnějším terénem. Proto ostatně veškerý „krouťák“ je dostupný již od pouhých 1 700 otáček.

Opomenout nesmíme ani na onu lepší ochranu, proto se karoserie pyšní certifikací B7. V podstatě tedy můžete po posádce pálit z AK-47 z jakéhokoliv úhlu a nic se nestane, neprůstřelná jsou i okna. Snad ještě působivější jsou nové schopnosti podvozku, neboť přední náprava má ochranu na úrovni Stanag 2A. Přežije tak i výbuch šestikilové protitankové miny. Vzadu pak máme certifikaci Stanag +1.

Nový NXT 360 je uzpůsoben i pro instalaci 105milimetrového systému Hawkeye. Ten zvládá odpálit až 8 střel za minutu, a to po dobu tří minut. Cíl útoku přitom může být klidně až 15 kilometrů daleko. Navíc tu máme i snadnější obsluhu.

Toto je nový Hummer. Armádní legenda se konečně dočkala nástupce - 1 - Humwee NXT 360 2018 prvni foto
Nový Humwee NXT 360 se zatím ukázal jen na jediném obrázku...

Toto je nový Hummer. Armádní legenda se konečně dočkala nástupce - 2 - Humwee NXT 360 2018 prvni foto 01Toto je nový Hummer. Armádní legenda se konečně dočkala nástupce - 3 - Humwee NXT 360 2018 prvni foto 02Toto je nový Hummer. Armádní legenda se konečně dočkala nástupce - 4 - Humwee NXT 360 2018 prvni foto 03
...připomenout si můžeme i originál, jenž debutoval již před 34 lety

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Autobazar

zobrazit vše