Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy

Design moderních aut je stále méně specifický, bez loga a pár typických znaků byste si klidně spletli vůz jednoho výrobce s jiným. Nevěříte? Tři premiéry z Detroitu to ukazují v plné nahotě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy

16.1.2019 | Petr Prokopec

Design moderních aut je stále méně specifický, bez loga a pár typických znaků byste si klidně spletli vůz jednoho výrobce s jiným. Nevěříte? Tři premiéry z Detroitu to ukazují v plné nahotě.

V dobách ne až tak dávno minulých neprobíhal vývoj nových automobilů tak horečnatým způsobem, jako je tomu nyní. V případě designu bylo nejprve třeba načrtnout skici, které často tvořili nejrespektovanější designéři světa s úctou ke specifikům té které značky. Poté byl postaven hliněný model, na němž by byla ve větrném tunelu odladěna aerodynamika. Při následném vývoji docházelo k mnoha potížím, které nutily vzhledové pojetí vozu uzpůsobovat dostupné technice a trvalo měsíce i roky, než byl vybroušen závěrečný vzhled. Už pro všechno zmíněné byl výsledkem unikátní automobil, ve kterém šlo těžko hledat spojitosti s jakýmkoli jiným.

Současnost nemůže být odlišnější. Designéři ve velkém používají pokročilé počítačové simulace, díky nimž mohou nejen virtuálně vyvíjet prakticky veškeré technické aspekty vozu, ale nechat si i samotnými programy navrhovat vylepšení, která povedou ke zlepšení fungování té či oné části. Hliněné modely a větrné tunely jsou přežitkem, stejně jako umělecká designérská studia slavných jmen. Vládu převzala umělá inteligence, která ctí v prvé řadě fyziky a pokud designéři myslí na zákazníky, pak spíše v tom smyslu, aby jich co nejméně urazili a oslovili tak co největší skupinu z nich.

Výsledkem je, že nová auta jsou si stále podobnější a někdy stačí vyměnit logo či jeden typický designový prvek a rázem nevíte, na co se vlastně díváte. Už kdysi jsme vám ukazovali třeba to, jak by vypadaly Kie, kdyby přejaly ledvinky od BMW, dnes ani nemusíme fabulovat. Stačí se projít po autosalonu v Detroitu a pocit déjà-vu zažijete hned několikrát, natolik je osazenstvo některých stánků identické.

Řeč samozřejmě není o lidech, nýbrž o nových konceptech. Automobilky Cadillac, Infiniti a Nissan představily nezávisle na sobě studie tří aut, z nichž každé používá k pohonu elektrické energie. To se logicky dotklo i designu, neboť absence spalovacího ústrojí umožňuje designérům vypustit masku chladiče a jaksepatří si pohrát s čelními partiemi. Zároveň ale musí více než kdy jindy dbát na ideální obtékání vzduchu. A když se k tomu přidají současné designové trendy, rázem všechna tři auta míří v podstatě stejným směrem.

Tím samozřejmě nechceme říci, že Cadillac EV, Infiniti QX Inspiration a Nissan IMs jsou naprosto totožnými vozy. Nejsou, nicméně i když je první titulovaný jako crossover, druhý jako SUV a třetí jako sportovním sedan s přizvedlým podvozkem i vyšší stavbou karoserie, vypadají prakticky stejně. Zejména jejich partie jsou velmi zaměnitelné, vždy totiž bylo užito hran ostřejších než žiletka a světel připomínajících přimhouřené oči.

Pokud si uvědomíme, že autosalony jsou tu zčásti i proto, aby nám odhalily, co nás v budoucnu čeká a nemine, pak je jasné, že úpadek designu nových aut bude jen pokračovat. Budeme svědky premiér stále podobnější, nespecifických, zaměnitelných vozů, které se budou odlišovat několika vzhledovými detaily a specifickými logy. Že nás takový posun netěší, nemusíme dodávat, je ale nakonec otázkou, do jaké míry může být zničující i pro samotné automobilky - jak chtějí zejména ty prestižní dráže prodávat něco, co bude vypadat jako vůz mainstreamové značky?

Podívejte se na představené novinky a pohlédněte do tváře budoucnosti sami. My na tomto místě jen dodáme, že crossover Cadillacu bude prvním elektromobilem značky a zároveň prvním vozem koncernu General Motors, jenž využije novou platformu určenou vozům s alternativním pohonem. Ta je koncipována tak, aby umožnila zástavbu různých paketů baterií i různých hnacích ústrojí. Dočkat se tedy máme předokolek, zadokolek i čtyřkolek, stejně jako jednoho, dvou či více elektromotorů.

Na konkrétní data je ale ještě příliš brzy, dle předchozího oznámení GM bychom se první vlaštovky postavené na nové architektuře měly dočkat až v roce 2021. Přesunout se tedy můžeme k Infiniti, které se již o pozornost celého světa postaralo během slavnostního představení. Studie QX Inspiration se porouchala ještě předtím, než byla slavnostně odhalena. I přesto ale nakonec získala ocenění „Nejlepší koncept“.

Nissan IMs pak kromě karoserie držící se blíže k zemi dostal do vínku dvojici elektromotorů, která produkuje 490 koní a 800 Nm točivého momentu. Spárovány jsou s bateriemi o kapacitě 115 kWh, jež mají umožnit dojezd až 610 kilometrů na jedno nabití. Kdy a v jaké podobě se však koncept dostane do výroby, není jisté. Značka uvedla, že do roku 2022 chce vyrukovat s 12 elektrickými novinkami. Že všechny dostanou ostře řezané rysy a úzká světla, je ale více než jasné.


Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 1 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 01Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 2 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 02
Při pohledu na Cadillac EV...

Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 3 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 03Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 4 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 04Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 5 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 05Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 6 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 06Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 7 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 07Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 8 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 08Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 9 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 09Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 10 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 10Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 11 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 11
...Infiniti QX Inspiration...

Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 12 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 12Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 13 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 13Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 14 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 14Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 15 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 15Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 16 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 16Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 17 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 17Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 18 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 18Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 19 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 19Úpadek designu nových aut se prohlubuje, tři značky ukázaly v Detroitu skoro stejné vozy - 20 - Cadillac EV versus Infiniti QX Inspiration versus Nissan IMs 20
...a Nissan IMs budete mít pocit, že vás klame zrak. Nejsou to stejná auta, ale tři nezávisle vyvinuté koncepty třech různých značek

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama