Reklama

Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery

Laserová světla jsou dnes tím nejlepším, co si můžete do auta pořídit. Jsou ale také bezpečně nejdražší, a tak jsou k dispozici jen pro modely za miliony. VW chce jejich obdobu levně nabídnout v Golfu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery

18.10.2018 | Petr Prokopec

Laserová světla jsou dnes tím nejlepším, co si můžete do auta pořídit. Jsou ale také bezpečně nejdražší, a tak jsou k dispozici jen pro modely za miliony. VW chce jejich obdobu levně nabídnout v Golfu.

Není tajemstvím, že světla prochází rychlým vývojem, ostatně jako celý automobilový segment. Stojí za tím nové technologie, které dávají nebývalou svobodu designérům. Jeden z nich, autor první generace Škody Octavia, se dokonce rozhodl, že je zasadí do natolik malých zdrojů, že už ani nejsou vidět. Ostatní tak odvážní nejsou a volí světla konvenčních velikostí, ta ovšem nabízí stále více funkcí.

Do druhého tábora patří i Volkswagen, který ve Wolfsburgu otevřel nové světelné centrum, jehož součástí je i 100 metrů dlouhý, 15 metrů široký a 5 metrů vysoký tunel. V něm mohou být nasimulovány veškeré jízdní scénáře, stejně jako různé fáze dne. Německá automobilka má tak ideální podmínky pro vývoj světel budoucnosti, které může opakovaně testovat a následně samozřejmě uvádět do sériové výroby.

Značka aktuálně představila mikro-pixelové diodové čelní světlomety, které disponují 30 tisíci světelnými body a které označuje za levnou alternativu laserových lamp - mají přinést srovnatelný uživatelský dojem za zlomek ceny. Kromě toho, že noc promění skoro v den, navyšují bezpečnost i jinak, neboť mohou promítat informace přímo na silnici. VW přitom vyzdvihuje hlavně vodící lišty, které neposlouží jen řidiči, ale i ostatním, neboť budou vědět, jakým směrem míří.

Je samozřejmě otázkou, jak by tato výhoda obstála ve chvíli, kdy by podobnou technologií byla vybavena všechna auta na silnici, ale o nyní nechme stranou. Automobilka krom předních světel vylepšuje i ta zadní, která se taktéž chlubí pokročilou technikou. Dovedou tedy taktéž kupříkladu vyznačit trajektorii při couvání, kterou dnes jinak vidíte jen promítnutou na obrazu ze zpětné kamery.

Jen na couvání se ale nové zadní lampy nezaměřují, i v jejich případě dochází k navýšení bezpečnosti pomoci varování, která mohou být na jejich ploše promítána. Objevit se zde mohou třeba varovné trojúhelníky při prudkém brzdění, stejně jako mohou světla indikovat stav baterie u elektromobilů při nabíjení.

Kdy přesně lze novinku čekat u produkčních vozů, VW neupřesnil, inovativními zadními světly ale dokáže osadit i současný Tiguan či Golf a právě do takových modelů mají namířeno. Je tedy dost pravděpodobné, že se alespoň s některými jejich funkcemi ukáže už osmá generace Golfu, která jistě bude chtít být maximálně inovativní.

Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 1 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 01Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 2 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 02Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 3 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 03Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 4 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 04Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 5 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 05Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 6 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 06Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 7 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 07Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 8 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 08Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 9 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 09Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 10 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 10Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 11 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 11Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 12 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 12Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 13 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 13Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 14 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 14Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 15 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 15Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 16 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 16Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 17 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 17Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 18 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 18Volkswagen odhalil světla budoucnosti. Levně prý nabídnou to, co lasery - 19 - VW svetla budoucnosti 2018 prvni sada 19
Volkswagen odhalil nová světla budoucnosti, jenž kromě jasu navyšují i bezpečnost. Kdy se ovšem objeví v sériové v

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama