- -

VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda

Godot, tak se začalo přezdívat ostré verzi nejmenšího modelu VW. Jenže na rozdíl od svého vzoru, tento Godot nakonec dorazí, ač se to zdá k nevíře.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda

12.5.2017 | Petr Miler | 11 příspěvků

Godot, tak se začalo přezdívat ostré verzi nejmenšího modelu VW. Jenže na rozdíl od svého vzoru, tento Godot nakonec dorazí, ač se to zdá k nevíře.

Současné trio VW up!, Škoda Citigo a Seat Mii je na trhu už šestým rokem. Za takové situace by člověk čekal spíše příchod nové generace celého trio či alespoň minimální plány na další rozvoj jeho nabídky, jenže realita je jiná. VW up! dostal loni facelift, Škodu Citigo stihl nedávno a Seat Mii si na něj ještě chvíli počká. To nutně nemusí znamenat, že vozy musí mít v nabídce jednotlivých značek větší perspektivu, jenže ony ji mají.

Potvrdil to sám šéf Volskwagenu coby značky Herbert Diess, který je přesvědčen, že up! a spol. novou generaci nepotřebují. „Up! byl loni faceliftován a dostal nové turbomotory. A stále vyhrává prakticky veškeré srovnávací testy,” řekl hrdě Diess. Podobným sebevědomým prohlášením bychom nemuseli věnovat pozornost, jenže dodal ještě jednu podstatnou věc: „Mohu oznámit, že přijdeme s modelem up! GTI, který bude s to zahrát i na strunu emocí.”

To je skoro neuvěřitelná věta. O tom, že VW s něčím takovým přijde, se mluví už od roku 2012. Už před více jak 5 léty jsme vám tak mohli ukázat specifikace prototypu up! GT či GTI, které nám toho času ukázali přímo ve Wolfsburgu. Už tehdy se mluvilo o tom, že nejmenší hot hatch značky dorazí a už tehdy měl mít prakticky tutéž techniku, o které se hovoří dnes (jak za chvíli uvidíte). Jak ale jistě dobře víte, nic takového se nestalo.

S ohledem na stáří upu! (up!u? Kdo tohle jméno vymyslel...) už jsme ani nečekali, že jej kdy poznáme, VW ale rozhodl o tom, že životní cyklus tohoto modelu bude citelně delší, než obvyklých 7 let. Přesnější plány neznáme, pokud ale loni dostal po pěti letech facelift a letos se chystá další nová verze, nečekejme, že zmizí z nabídky dříve než v roce 2020. A verze GTI tak zapadne do snah o udržení image modelu na výši.

Up! GTI se podle Diesse začne vyrábět později v průběhu letošního roku, přesný termín zatím nepadl. A jeho specifikace budou vážně skoro stejné jako u níže zmíněného prototypu - přeplňovaný tříválec 1,0 TSI je jistotou, naladěn ale bude na výkon 85 kW (115 koní). Hmotnost by se měla udržet bezpečně pod tunou (dříve 960 kg), převodovka bude k dispozici pouze šestistupňová manuální. Zrychlení na stovku by se mělo (shora) blížit 8 sekundám, maximální rychlost (zdola) atakovat 200 km/h.

Po vizuální stránce lze očekávat vzhled níže zobrazeného konceptu, jehož posun do sériové výroby už jsme ani nedoufali. Mýlili jsme se ale rádi - tohle auto by mohla být docela příjemná kapesní raketa. O její atraktivitě ovšem jistě rozhodne i cena, kterou zatím nechceme předjímat, VW umí na tomto poli také nepříjemně překvapit...

VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda - 1 - Volkswagen up GT specifikace fin
Tyto specifikace up! GTI nám VW ukázal už zkraje roku 2012. V trochu vylepšené podobě doznají produkčního zhmotnění až nyní

VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda - 2 - VW up GTI concept 2016 01VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda - 3 - VW up GTI concept 2016 02VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda - 4 - VW up GTI concept 2016 03VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda - 5 - VW up GTI concept 2016 04VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda - 6 - VW up GTI concept 2016 05VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda - 7 - VW up GTI concept 2016 06VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda - 8 - VW up GTI concept 2016 07VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda - 9 - VW up GTI concept 2016 08VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda - 10 - VW up GTI concept 2016 09VW up! GTI konečně míří do výroby. Ani nejmenší GTI nebude louda - 11 - VW up GTI concept 2016 10
Hotové auto by mělo vypadat přibližně takto

Zdroj: Auto News

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše