Reklama

Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše

(+ videa) Laboratorní pokus nemá tak spektakulární konec jako jízda s autem bez oleje, o to výmluvnější ale je. Hlavně po rozebrání motoru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše

8.4.2017 | Marek Bednář | 5 příspěvků

(+ videa) Laboratorní pokus nemá tak spektakulární konec jako jízda s autem bez oleje, o to výmluvnější ale je. Hlavně po rozebrání motoru.

Není to tak dávno, co jsme tu měli zkoušku, při které nám starý Mercedes předvedl, jak dlouho vydrží jezdit bez oleje v motoru. Provedl ji kolega Alex Kersten, takže vědecký aspekt byl téměř nulový - prostě jezdil bez oleje, dokud motor nehodil ručník do ringu. Trvalo to docela dlouho, násobně déle, než když olej nahradíte Coca-Colou.

Dnes tu máme něco podobného, ovšem s přístupem mnohem vědečtějším. Náš přítel Jason Fenske koupil nový čtyřtaktní, vzduchem chlazený jednoválec a zkoušel, jak bude vypadat provoz bez oleje. A opravdu s ním nejezdil dokola po parkovišti - nechal jej samostatný běžet na místě a sledoval, co mu to udělá. Jednak pohledem termokamerou a jednak následným rozebráním.

Motor běžel 15 minut s nejlevnějším olejem, koupeným v něčem jako u nás bývalo Smíšené zboží, a pak 15 minut bez oleje. Obrázky z termokamery neukazují žádné dramatické rozdíly, nic nebylo rozžhavené doběla kvůli nedostatku oleje, jen výfuk byl při provozu bez oleje o nějaké procento a půl teplejší, což je zanedbatelný rozdíl.

Spektakulární konec tedy nečekejte. Až poté, co Jason motor rozebral, bylo jasné, že běh bez oleje motoru nesvědčí. Všimněte si, jak rychle byly do ojničního ložiska vydřeny drážky. Spodek ojnice vypadal úplně stejně. Takhle to rozhodně nemá vypadat, povrchy mají být hladké, nebo aspoň výrazně hladší než to, co vidíme. Zejména u motoru, který má za sebou sotva půl hodiny běhu. V oleji také nesmí být žádné kovové částečky, které vidíme na hadru, ty značí velké opotřebení.

Přemýšlíte-li, proč nejsou na termokameře vidět žádné rozdíly, když přece v motoru bez oleje muselo být mnohem větší tření, odpověď je jednoduchá. Olej funguje jako teplotní médium a povrchy, které maže, také chladí. Tuto teplotu předává mimo jiné vnějším částem motoru, na které zde míří termokamera. Vnitřek motoru jistě byl mnohem teplejší při běhu bez oleje než při běhu s olejem, ovšem to nemáme šanci takhle zvnějšku vidět.

Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše - 1 - motor bez oleje video ee 01Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše - 2 - motor bez oleje video ee 02Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše - 3 - motor bez oleje video ee 03Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše - 4 - motor bez oleje video ee 04Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše - 5 - motor bez oleje video ee 05Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše - 6 - motor bez oleje video ee 06Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše - 7 - motor bez oleje video ee 07Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše - 8 - motor bez oleje video ee 08Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše - 9 - motor bez oleje video ee 09Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše - 10 - motor bez oleje video ee 10Co přesně udělá motoru 15 minut bez oleje? Termokamera a rozborka řeknou vše - 11 - motor bez oleje video ee 11
Budeme se opakovat, ale olej je v motoru kriticky důležitý - 15 minut běhu bez něj s malou zátěží jej nevratně zničilo

Zdroj: Engineering Explained na YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše