Reklama

Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách

Jako pohon všech kol se dnes označuje kdeco, jenže stejné jméno skrývá řadu jiných systémů. Který je tedy ten úplně nejlepší? Nikoli nepochopitelně takový, který nabízí jen hrstka aut v prodeji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách

25.5.2018 | Petr Prokopec | 26 příspěvků

Jako pohon všech kol se dnes označuje kdeco, jenže stejné jméno skrývá řadu jiných systémů. Který je tedy ten úplně nejlepší? Nikoli nepochopitelně takový, který nabízí jen hrstka aut v prodeji.

Pohon všech kol u osobních aut už dávno není takovou anomálií, za jakou jsme jej mohli považovat v 80. či 90. letech minulého století. V té době systémem 4x4 disponovaly víceméně jen off-roady, čas od času se pak ukázal i v některém sportovním voze. Pro mainstream byl ale příliš drahý, za v podstatě jedinou výjimku jsme mohli považovat Subaru. Nicméně výrobci od té doby ušli notný kus cesty, i díky tomu, že klasický stálý pohon všech kol začal být nahrazován mezinápravovou spojkou.

Pokud jste alespoň trochu znalí dnešní techniky i terminologie, pak jistě víte, že systémy jako Haldex vám sice dodají jistotu na silnicích za snížené adheze, v náročnějším terénu či jinak extrémních situacích ale už tak schopné nebývají. Mimo zpevněný asfalt je třeba zapojit do hry maximum techniky a možnosti připojitelných pohonů nejsou nekonečné. Jaký systém 4x4 je tedy nejlepší?

Náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained říká, že to ten, který používá tři uzamykatelné diferenciály. Jen systém schopný úplného uzamknutí diferenciálů, tedy pevného spojení kol s motorem, vás nenechá na holičkách v žádné situaci. Pouze takový totiž umí při ztrátě adheze klidně ve třech rozích zajistit přenos dostatečně velkého momentu na zbývající jedno kolo tak, aby se auto rozjelo.

Fenske pro svůj výklad používá schéma pohonu se třemi diferenciály a začíná u stavu, kdy jsou všechny otevřeny. Za předpokladu shodných adhezních u všech kol proudí na každé z kol čtvrtina aktuálně přenositelného momentu. To platí bez ohledu na to, zda je pod koly beton nebo led a jediný rozdíl je v absolutní hodnotě momentu, který jsou pneumatiky schopny přenést na podložku.

Stejná situace ovšem nastává i v okamžiku, kdy bude led jen pod jedním z kol. Je-li tedy ono schopno přenést minimální moment, úplně stejně na tom budou i ostatní kola, třebaže povrch pod nimi dovoluje přenést více - jedno kolo se tedy bude protáčet a ostatní víceméně jen zůstanou stát. Řešením v takovém případě může být uzavření středového diferenciálu, kdy (teoreticky) 100 % momentu může jít na nápravu s koly na pevném podkladu, která pak zajistí rozjezd, pokud to trakce jediné osy dovolí.

Složitější situace ovšem nastává, pokud má každá z náprav jedno kolo na kluzkém povrchu. Pokud se toto stane, uzavření středového diferenciálu nic neřeší, protože dvojice kol na obou nápravách se ocitne v úplně stejné situaci jako v té výše popsané - dvě kola se budou protáčet, zbylá dvě se o rozjezd nepostarají. Pak je potřeba, v závislosti na situaci, uzavřít jeden nebo nejlépe oba diferenciály na nápravách. V tu chvíli lze dosáhnout stavu, kdy veškerý dostupný moment proudí na kola stojící na méně kluzkém povrchu a je znovu jen otázkou trakce, jestli se auto dokáže rozjet.

Právě tohle ukazuje, proč jsou tři uzamykatelné diferenciály tím nejlepším řešením - cokoli jiného může znamenat, že se auto nerozjede, i když „dokonalý” pohon 4x4 by to zvládl. Potíží je, že něco takového nabízí jen hrstka drahých aut obvykle do těžkého terénu, protože je to řešení komplikované, těžké a logicky ne zrovna levné. Dostupnější systémy si v těch samých situacích obvykle s jediným, více či méně uzamykatelným středovým diferenciálem pomáhají brzděním konkrétních protáčejících kol, což ve výsledku může vést k témuž jako uzamknutí nápravových diferenciálů. Pokoušejte ale toto řešení déle a může se stát, že jím zcela zničíte brzdy - v takovém extrému poslouží jen chvíli.

K výše uvedenému je třeba dodat, že částečně jde o hypotetické situace. Pokud pomineme extrémní případ, kdy offroad kvůli terénu stojí na dvou protilehlých kolech a dvě zbylá opravdu jsou zcela bez trakce, bude každé z kol nějakou mít a tím i schopnost přenést jistý moment. Pak i při plném uzamknutí soustavy při jízdě dochází k neustálému přelévání hodnot přenášeného momentu mezi koly. Faktem přesto zůstává, že pokud chcete opravdu nekompromisní pohon 4x4, potřebujete něco jako Mercedes třídy G nebo Jeep Wrangler. Jen takové stroje nabízí opravdu nekompromisní techniku...

Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 1 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 01Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 2 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 02Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 3 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 03Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 4 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 04Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 5 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 05Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 6 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 06Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 7 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 07Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 8 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 08Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 9 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 09Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 10 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 10Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 11 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 11Expert vysvětlil, jaký pohon 4x4 je nejlepší. Jen tento vás nikdy nenechá na holičkách - 12 - Jason Fenske system pohonu vsech kol 2018 videoscreen 12
Jason Fenske podrobně vysvětlil, proč je pohon 4x4 se třemi uzamykatelnými diferenciály tím nejlepším řešením

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 26 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše