Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy?

Zní to absurdně, některá lepidla ale slibují schopnost pojit i kovy a kdyby se takto povedlo nahradit šrouby, ušetřilo by to dost hmotnosti. Umí ale lepidlo ustát tlak ve spalovací komoře?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy?

2.1.2019 | Petr Prokopec

Zní to absurdně, některá lepidla ale slibují schopnost pojit i kovy a kdyby se takto povedlo nahradit šrouby, ušetřilo by to dost hmotnosti. Umí ale lepidlo ustát tlak ve spalovací komoře?

Pohonné jednotky moderních aut jsou o poznání složitější, než tomu bylo dříve, v mnoha ohledech se však osvědčené principy nemění. Jedním z nich je skutečnost, že jednotlivé komponenty drží pohromadě šrouby a matice. Ty musí být dostatečně pevné, což sebou nese i nějakou tu hmotnost. Pravda, v případě jednoho kusu může jít o gramy, nicméně šroubů je v každém motoru nespočet, navíc různých velikostí. Ve výsledku tedy nejde o zanedbatelnou hmotnost, což svádí k otázce, zda náhodou neexistuje mnohem lehčí náhrada v podobě extra silného lepidla.

S odpovědí se na Youtube vytasil farmář stojící za kanálem Project Farm, který se dlouhodobě zabývá zkoumáním alternativ, které by bylo možné využít zejména ve světě pohonných jednotek. Bylo tedy vlastně jen otázkou času, než se i ona dobere k výše zmíněnému - tedy k možnému nahrazení šroubů lepidlem. Do srovnávacího testu tak zamířily produkty hned čtyř amerických firem, Flex Glue, JB Weld, Loctite a Gorilla.

Srovnání bylo rozsáhlejší a mezi blok a hlavu tak nakonec zamířila jen lepidla značek Flex Glue a JB Weld. Ani ta ale nakonec jako náhrada šroubů nebyla s to posloužit. Tlak, který ve spalovací komoře vzniká, je na ně jednoduše příliš vysoký. Ani u těch nejlepších lepidel by nebyla zaručena tak dlouhodobá odolnost, jako je tomu u starých dobrých šroubů.

Tím však nechceme lepidla jako taková odsoudit, naopak zejména dvousložkové od JB Weld zvládá opravdu nemalé zátěže. Flex Glue tolik nezaostává, zbylá dvě v testu příliš nezazářila. Více již nebudeme slovem zdržovat, níže přiložené video vám prozradí veškeré detaily a pochopíte jej snadno i bez hlubší znalosti angličtiny. Pokud by vás zajímal jen test nahrazení šroubů lepidlem, podívejte se až na samotný závěr - spatřit odlétnout hlavu motoru neznámo kam, je zajímavé samo o sobě...


Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 1 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 01Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 2 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 02Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 3 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 03Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 4 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 04Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 5 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 05Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 6 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 06Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 7 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 07Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 8 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 08Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 9 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 09Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 10 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 10Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 11 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 11Farmář zkusil nahradit šrouby v motoru lepidlem. Jak obstály různé typy? - 12 - Project Farm lepidlo misto sroubu 2018 videoscreen 12
Lze šrouby motoru nahradit lepidlem? Test nám už známého farmáře dokazuje, že nikoliv

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše