Reklama

Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže

Máte v autě zpětné zrcátko, které po soumraku samo reaguje na svítící auto a vámi? Pokud jste přemýšleli, jak funguje, tady je odpověď.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže

17.7.2017 | Marek Bednář | 6 příspěvků

Máte v autě zpětné zrcátko, které po soumraku samo reaguje na svítící auto a vámi? Pokud jste přemýšleli, jak funguje, tady je odpověď.

Když jsme všichni jezdili Favority, vždycky za tmy bylo potřeba přepnout vnitřní zpětné zrcátko do „nočního režimu” kvůli zabránění oslnění od aut za námi. U aut jako Trabant jste na to museli jít jinak, princip byl ale stále stejný - fyzicky jste změnili způsob, jakým sledujete dění za vozem. I v mnoha dnešních autech je stále třeba to dělat, u těch lépe vybavených se ale o zatmavení zrcátka stará elektronika, takže na něj nemusíte vůbec myslet. Ale napadlo vás někdy, jak to funguje?

Samozatmavovací zrcátko samo o sobě, přes jeho stále omezené rozšíření, není velkou novinkou - princip vymyslel americký vynálezce Jacob Rabinow už v 50. letech 20. století. V roce 1959 se začalo objevovat ve vozech Chrysler Corporation, bylo ale k mání za příplatek a nebyl o ně velký zájem. Z katalogů proto časem zmizelo a začalo se znovu objevovat až v roce 1983. A během 80. let nabylo na popularitě, která trvá dodnes.

Stmívání zrcátka obstarává elektrochromatická vrstva, do které elektrický obvod v zrcátku pouští nízké napětí - podle toho, kolik světla dopadá na senzory, tvořené nejčastěji fotodiodami. Ty jsou dva - jeden míří dopředu a slouží pro zjišťování množství okolního světla, druhý dozadu a detekuje světla aut jedoucích vzadu, to abyste pokaždé viděli co nejlépe. V tom ostatně spočívá jedno z dalších kouzel tohoto řešení - ručně přepínatelné zrcátko má dva stupně zatmavení, to automatické nekonečně mnoho. Ale zpět k podstatě jeho fungování.

V závislosti na výstupu z obou senzorů posílá řídící jednotka určité napětí do elektrochromatické vrstvy. Ta je umístěna mezi vnějším krycím sklem a zrcadlem a za normálního stavu je čirá. Když senzory zjistí méně světla zvenčí nebo oslnění z auta za vámi, na vodivé vrstvy umístěné po obou stranách elektrochromatické vrstvy je přivedeno napětí, které způsobí změnu náboje na samotné vrstvě. Ta následně ztmavne a sníží množství odraženého světla.

Na obrázcích níže se můžete podívat, jak takové zrcátko vypadá, když ho rozeberete. Jestli ho autor této rozborky zase složil zpátky a fungovalo dále, nevíme, ale dá se předpokládat, že ano - zase tak složité zařízení to není. I v tom ovšem spočívá jeho kouzlo - je to malý pomocník, který ale jízdu nocí dokáže řidiči citelně zpříjemnit. Takže pokud při volbě nového auta budete přemýšlet, zda zaškrtnout v rámci příplatkové výbavy právě samozatvavovací zpětné zrcátko (či zrcátka, sama se dnes mohou zatmavovat i ta vnější), doporučujeme dlouho neváhat...

Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 1 - samostmivaci zrcatko princip funkce 01Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 2 - samostmivaci zrcatko princip funkce 03Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 3 - samostmivaci zrcatko princip funkce 04Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 4 - samostmivaci zrcatko princip funkce 05Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 5 - samostmivaci zrcatko princip funkce 06Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 6 - samostmivaci zrcatko princip funkce 07Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 7 - samostmivaci zrcatko princip funkce 08Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 8 - samostmivaci zrcatko princip funkce 09Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 9 - samostmivaci zrcatko princip funkce 10Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 10 - samostmivaci zrcatko princip funkce 11Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 11 - samostmivaci zrcatko princip funkce 12Jak funguje samozatmavovací zrcátko? Rozebrání jednoho z nich ukáže - 12 - samostmivaci zrcatko princip funkce 02
Samozatmavovací zpětné zrcátko reaguje na světlo před a za sebou. A podle toho elektronicky nastavuje stupeň zatmavení...

Zdroj: Jalopnik

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše