- -

Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini?

Když přijde řeč na zlepšení jízdních vlastností v jakémkoli smyslu těchto slov, obvykle je jako první zmiňována nižší hmotnost. Sama ale nic nezaručuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini?

30.5.2017 | Marek Bednář | 8 příspěvků

Když přijde řeč na zlepšení jízdních vlastností v jakémkoli smyslu těchto slov, obvykle je jako první zmiňována nižší hmotnost. Sama ale nic nezaručuje.

Obecně se má za to, že lehčí auta lépe brzdí, protože s sebou nesou méně kinetické energie, které je nutné se nějak zbavit. Zní to logicky, ve skutečnosti to ovšem zejména u moderních aut nemusí platit a jediná jistota, jak zjistit, jestli jedno auto brzdí lépe než druhé, je přímé měření. I velký a těžký pick-up totiž může brzdit lépe než o tunu lehčí městský crossover. A není to dáno jen velikostí jeho brzd, jak by leckoho mohlo napadnout.

Ukazuje to náš přítel Jason Fenske, který se zúčastnil se akce nazvané Mudfest, na které mohou motorističtí novináři testovat různé pick-upy a SUV s pohonem všech kol. Bylo jich tu celkem 27, místo recenzí pár vybraných aut ale Jason změřil u všech sedmadvaceti vozů jednu jedinou věc - brzdnou dráhu ze stovky (přesněji 60 mph, tedy 97 km/h).

Jedním z nejzajímavějších zjištění při tomto měření bylo, že Nissan Titan Pro 4X brzdí lépe než Mini Cooper Countryman - ze stovky zastaví o 37 cm dříve. Byla by to zanedbatelná odchylka u srovnatelných aut, jenže Titan váží 2 636 kg a Mini 1 646 kg. To je rozdíl přesně 990 kg, skoto 1 tuna. Nebo jinak - Titan je o 60 % těžší než Mini.

Brzdná dráha však byla u Titanu zhruba o 1 % kratší než u Mini. Konkrétně byla délka brzdné dráhy Titanu 40,51 m a maximální přetížení 0,974 g, u Mini to bylo 41,11 m a maximální přetížení 0,958 g. Oba testy proběhly na suchém a hladkém asfaltu, ve stejný den, na stejném místě.

Auta samozřejmě měla obuta jiné pneumatiky, u Nissanu to byly gumy General Grabber APT, které patří do kategorie all-terrain, Mini zase celoroční pneumatiky Pirelli Cinturato P7. Ty nezískaly zrovna dobré hodnocení ve srovnávacím testu Tire Racku, jenže pneumatiky Nissanu také nejsou dělané pro dokonalý výkon na silnici.

Hlavním důvodem popsaného stavu je nastavení elektroniky, tedy konkrétně stabilizace a ABS. Když sešlápnete brzdový pedál maximální silou a cítíte „kopání” ABS, tento elektronický systém se zprvu snaží najít limit přilnavosti pneumatik a držet brzdný tlak těsně pod ním, aby se kola odvalovala a nebyla ve smyku. Čím rychleji tento limit najde, tím dříve může auto decelerovat rychleji, s větším maximálním přetížením. Prostě, tím lépe brzdí.

V Nissanu tedy lépe funguje ABS. Dalším aspektem, který velmi ovlivňuje účinnost brzd, je věc, kterou ani Jason nezmiňuje. Jde o vyvážení vozu. Jistě jste zažili nutnost maximálního brzdění v některém z moderních hatchbacků. V tu chvíli se auto obvykle „postaví na přední” a záď téměř vlaje ve vzduchu. Je zřejmé, že v tu chvíli mají zadní kola velice malou šanci přispět ke zpomalení.

Závodní auta se kvůli tomu vyvažují a také proto tak výborně brzdí Porsche 911. Motor za zadní nápravou mu nedovolí stavět stojky, drží zadní kola na asfaltu a dovoluje jim svou plochou přispět deceleraci. Nissan na tom bude už s ohledem na jeho koncepci lépe také v tomto směru a je to druhý důležitý aspekt. Oba jsou pak důležitější než částečně pozitivní vliv samotné hmotnosti (zvětší tlak kladený na kola, širší pneu jej ale rozloží na větší plochu, takže rozdíl v plošném zatížení mezi různými auty nebude dramatický a vše spolu s jinak výkonnými brzdami nanejvýš pomáhá vyrovnat hru), ta sama o sobě hraje pořád proti těžšímu autu...

Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 1 - Nissan Titan vs Mini Countryman brzdy 01Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 2 - Nissan Titan vs Mini Countryman brzdy 02Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 3 - Nissan Titan vs Mini Countryman brzdy 03Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 4 - Nissan Titan vs Mini Countryman brzdy 04Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 5 - Nissan Titan vs Mini Countryman brzdy 05Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 6 - Nissan Titan vs Mini Countryman brzdy 06
Jason mohl zkusit opravdu spoustu různých SUV

Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 7 - 2016 nissan titan xd 05Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 8 - 2016 nissan titan xd 04Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 9 - 2016 nissan titan xd 01Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 10 - 2016 nissan titan xd 06Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 11 - 2016 nissan titan xd 13Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 12 - 2016 nissan titan xd 17
A zjistil, že Nissan Titan brzdí lépe...

Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 13 - Mini Countryman 2017 oficialni sada 037Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 14 - Mini Countryman 2017 oficialni sada 032Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 15 - Mini Countryman 2017 oficialni sada 035Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 16 - Mini Countryman 2017 oficialni sada 044Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 17 - Mini Countryman 2017 oficialni sada 143Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 18 - Mini Countryman 2017 oficialni sada 116
...než Mini Countryman, i když Mini je skoro o tunu lehčí

Jak je možné, že 2,6tunové auto zabrzdí ze stovky rychleji než o mnoho lehčí Mini? - 19 - Nissan Titan vs Mini Countryman brzdy 07
A měřil to vskutku schopnou technikou

Zdroj: Engineering Explained@YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše