Laserový odstraňovač rzi není sci-fi. Tento si lze koupit a „nespálit se”

31.8.2016 | Marek Bednář | 2 příspěvky

(+ videa) Laserové čističe rzi nejsou levné, ale jejich použití je snadné a rychlé. Dá se jimi odstraňovat i barva nebo mastnota z plechů na pečení.

Rez je pro auta zhoubná a pokud se tenhle problém neřeší zavčas, vede postupně k tomu, že je auto zralé nanejvýš do šrotu nebo na náhradní díly. Podobně smrtelná je koroze jakýchkoliv jiných železných a ocelových věcí - a úplně všechny výrobky z těchto materiálů reznou, pokud jsou vystaveny působením vzduchu a vody po dostatečně dlouhou dobu a nejsou chráněny. Během let se můžou rozpadnout v prach.

Před nějakou dobou jsme tu měli laserový odstraňovač rzi, který člověk držel v ruce a čistil s ním ocelové díly jako nic, jen prostě přejížděl paprskem po povrchu. Nebyli jsme si jisti, jak moc reálné je takovou věc koupit, dnes tu ale máme podobný přístroj od firmy P-Laser, který koupit lze.

Model na prvním videu níže se jmenuje QF-1000 a jeho maximální výkon je 1000 W. Na druhém videu vidíme model QF-100, jehož výkon odhadujeme na 100 W a pod ten můžete očividně i strčit prst a nepřijít o něj. Přesto rez čistí celkem spolehlivě.

Dozvídáme se také více o fungování celého tohoto řešení. Pracuje na principu pulsního laserového světla, namířeného na zkorodovaný povrch. Rez absorbuje energii z laseru a shoří nebo „odteče” ve formě malých vloček; reziduum je přístrojem odsáváno. Pevný povrch pod rzí není zasažen energií tak moc a za paprskem zůstává čistý, holý povrch.

P-Laser uvádí, že laserové čistící nástroje lze použít i na čištění plechů na pečení, odstraňování barvy nebo na přípravu povrchů ke spojování a svařování. Použití při snaze o extrakci informací z určitých osob, na které se můžete podívat na třetím videu, na webu firmy zmíněno není.

Jistě, existují i jiné způsoby odstraňování povrchové koroze. Jenže málokterý z nich je tak působivý jako laserové čištění. Málokterý je také tak snadný a navíc zní jako světelný meč ze Star Wars. Pravda, většina ostatních asi taky bude levnějších; relativně slabý 50W přístroj od firmy P-Laser přijde na 53 tisíc dolarů, tj. asi 1,28 milionu korun. To opravdu není málo, na druhou stranu je jen málo jiných cest, jak korozi jednou pro vždy spolehlivě přemoci...

Laserový odstraňovač rzi není sci-fi. Tento si lze koupit a „nespálit se” - 1 - p-laser odstranovac rzi princip
Laser vrstvu rzi doslova pálí

Laserový odstraňovač rzi není sci-fi. Tento si lze koupit a „nespálit se” - 2 - P-Laser QF 100 1000 odstranovac rzi 01Laserový odstraňovač rzi není sci-fi. Tento si lze koupit a „nespálit se” - 3 - P-Laser QF 100 1000 odstranovac rzi 02Laserový odstraňovač rzi není sci-fi. Tento si lze koupit a „nespálit se” - 4 - P-Laser QF 100 1000 odstranovac rzi 03Laserový odstraňovač rzi není sci-fi. Tento si lze koupit a „nespálit se” - 5 - P-Laser QF 100 1000 odstranovac rzi 04Laserový odstraňovač rzi není sci-fi. Tento si lze koupit a „nespálit se” - 6 - P-Laser QF 100 1000 odstranovac rzi 05Laserový odstraňovač rzi není sci-fi. Tento si lze koupit a „nespálit se” - 7 - P-Laser QF 100 1000 odstranovac rzi 06Laserový odstraňovač rzi není sci-fi. Tento si lze koupit a „nespálit se” - 8 - P-Laser QF 100 1000 odstranovac rzi 07
QF-1000 je nejsilnější varianta čističe

Laserový odstraňovač rzi není sci-fi. Tento si lze koupit a „nespálit se” - 9 - P-Laser QF 100 1000 odstranovac rzi 08Laserový odstraňovač rzi není sci-fi. Tento si lze koupit a „nespálit se” - 10 - P-Laser QF 100 1000 odstranovac rzi 09
QF-100 naopak patří k těm slabším

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Autobazar

zobrazit vše