Může vůbec vzniknout auto s elektrickým motorem a manuální převodovkou?

Pokud se spalovací motory aut opravdu stanou minulostí, přijdeme o jeden z důvodů, pro které dnes auta milujeme. Zůstanou s elektřinou aspoň manuály?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Může vůbec vzniknout auto s elektrickým motorem a manuální převodovkou?

31.8.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Může vůbec vzniknout auto s elektrickým motorem a manuální převodovkou?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud se spalovací motory aut opravdu stanou minulostí, přijdeme o jeden z důvodů, pro které dnes auta milujeme. Zůstanou s elektřinou aspoň manuály?

Stojí-li před námi nějaké elektrické či hybridní auto, má automatickou převodovkou, CVT nebo také nic, vystačí si s jedním převodovým stupněm. Je tomu tak dnes vždy a i v minulosti bylo něco takového výjimkou. Znáte-li aktuálně prodávaný hybrid, který umí jezdit i čistě na elektřinu a má manuální řazení, dejte nám vědět v komentářích. Mikrohybridy, jako např. Mazda 3, se nepočítají, ty jen na elektřinu nejezdí.

Jenže jako nadšené řidiče nás baví manuální převodovky, nehledě na to, že s manuálem máte nad vozem přesnější kontrolu a kdykoliv můžete odpojit motor od kol, aniž byste riskovali přílišné opotřebení čehokoliv, pomocí spojkového pedálu. A nejsme sami, koho napadlo, jestli může elektromobil mít manuální převodovku.

Stejnou otázku si položil náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained, a to na základě dvoustupňové manuální převodovky ve Formulích E týmu Renault. Řidič tam má normální páku, kterou pomocí táhel volí mezi stupni H a L, High a Low, rychlým a pomalým. Může něco takového být i v civilních elektrických autech, navíc se spojkovým pedálem?

Po technické stránce ano, nic tomu nebrání. Jen na druhou stranu spojky místo spalovacího motoru umístíte elektromotor, spojka může fungovat pořád stejně, pěti-, šesti- i sedmistupňová manuální převodovka také. Dokonce by to možná mělo výhodu, protože by převodovka dokázala snížit otáčky elektromotoru a s nimi i tzv. zpětné elektromotorické napětí, takže by elektromobily mohly jezdit rychleji, než to zvládají dnes.

Druhá otázka ovšem je, jestli je manuální převodovka - nebo vůbec jakákoliv převodovka - u elektromobilu potřebná. Tady už je odpověď složitější. Kvůli oněm vysokým rychlostem ano, ale v ostatních případech nikoliv, tady by dokonce mohla být kontraproduktivní. Elektromotory mají velmi široký rozsah použitelných otáček, řekneme-li to laicky, takže do nějakých 160 km/h rychlosti jízdy jim stačí jeden pevný převod.

V přenosovém ústrojí výkonu - dochází ke ztrátám. Proto jsou u konvenčních aut čísla výkonu na kolech o 15-20 % nižší než čísla výkonu na výstupu z motoru. Kdyby měl elektromobil stejné přenosové ústrojí, docházelo by ke stejným ztrátám, jenže elektromotory můžete namontovat na nápravy nebo klidně přímo ke kolům, takže se těmto ztrátám můžete snadno vyhnout.

Převodovka a spojka (resp. hydrodynamický měnič točivého momentu) u konvenčního auta slouží mj. také k tomu, aby auto mohlo zastavit, ale motor mohl běžet dál. Kliková hřídel se musí pořád točit. Naopak rotor elektromotoru nikoliv - odstavíte mu přísun elektřiny a on se postupně zastaví. Když se budete chtít rozjet, elektřinu do něj pustíte a on se začne točit. Není v tom nic složitějšího, je to obyčejný elektromotor, principem stejný jako ten, který v konvenčním autě třeba stahuje okna.

To samozřejmě neznamená, že by se elektromobily s manuálními převodovkami nemohly časem objevit v prodeji. Přínos oproti elektromotorům s „jednostupňovou převodovkou” by byl jen v tom, že by jízda některé petrolheady víc bavila, to je všechno. I tým Renault ve Formuli E již onu dvoustupňovou převodovku nepoužívá, protože jednostupňový systém je lehčí a jsou v něm menší ztráty.

U hybridních automobilů ovšem převodovku potřebujete, protože tam jsou i spalovací motory a ty se bez nějaké možnosti rozpojení kol a motoru neobejdou. Automobilka Porsche, která po ostrém odporu publika k PDK jako jediné volbě pro Porsche 911 991 GT3 před faceliftem do novějšího modelu vrátila manuál, nemá v plánu nabízet manuální převodovky k hybridním verzím svých aut.

Podle dr. Gernota Döllnera z vývojového oddělení automobilky dokážou být hybridní pohonná ústrojí efektivní jen ve chvíli, kdy jsou spojena s automatickým řazením. S manuálem by spotřeba paliva nebyla tak nízká, vysvětlil Döllner; jestli ve skutečnosti nebo v testu NEDC, ovšem neupřesnil. Typický zákazník Panamery nebo Cayenne asi slzu neuroní, ale pokud by někdy přišla hybridní 911...


Může vůbec vzniknout auto s elektrickým motorem a manuální převodovkou? - 1 - elektromobil s manualem ee 01Může vůbec vzniknout auto s elektrickým motorem a manuální převodovkou? - 2 - elektromobil s manualem ee 02
Manuální převodovka u elektromobilu technicky je proveditelná, ale nedává příliš smyslu

Zdroje: Engineering Explained@YouTube, [ http://www.roadandtrack.com/new-cars/future-cars/a12138549/porsche-wont-build-hybrids-with-manual-gearboxes/ Road&Track]

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.