Reklama

Skřípání brzd auta nemusí znamenat problém, může to být i přednost. Proč?

Pazvuky jdoucí od brzd jsou obvykle znakem problému, který je třeba co nejdříve řešit. Porsche ale upozorňuje, že tomu tak nemusí být vždy. A nelže.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Skřípání brzd auta nemusí znamenat problém, může to být i přednost. Proč?

31.1.2018 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Pazvuky jdoucí od brzd jsou obvykle znakem problému, který je třeba co nejdříve řešit. Porsche ale upozorňuje, že tomu tak nemusí být vždy. A nelže.

Nedávno jsme probírali, co způsobuje pískání či drhnutí brzd auta a jak se toho zbavit. Je to dost obvyklý problém, který jednak zrovna nelaská uši a jednak může značit vážný problém s fungováním brzd, který je třeba řešit. Protože jen málokterá jiná potíž s vozem znamená tak vážný bezpečnostní nedostatek, jako nesprávně fungující brzdy.

Do této debaty nyní přichází Porsche, které si ve světě aut získalo reputaci nejen díky působivé dynamice, přesnému a komunikativnímu řízení či poddajným a přitom velmi schopným podvozkům, může se pochlubit i možná nejlepšími brzdami na světě. I těm se ale stává, že skřípají a kvílejí, což zákazníci mají tendenci řešit. Zrovna to ale podle Porsche problémem být nemusí.

Primární otázka zní, co je hlavní příčinou tohoto zvuku. A pro odpověď musíme nejdříve do oblasti dané základní fyzikou. Každý tuhý předmět totiž reaguje, když jej vnější vlivy začnou nutit vibrovat. Na různé frekvence reaguje různě, většinu jich tlumí a mechanickou energii vibrací pohlcuje. Existuje výjimka, které se říká vlastní frekvence a s ní spojený jev zvaný rezonance. V tu chvíli není vibrační energie pohlcována a měněna na teplo, ale uchovávána. Tím na této frekvenci dochází ke zvětšování amplitudy a může dojít až k destrukci předmětu.

Dalším jevem, který se zde uplatňuje, je schopnost vyzařování přijaté energie do okolí. s tou se setkáváme dnes a denně u reproduktorů, kde cívka v jeho středu rozvibruje membránu a ten energii vibrací přemění na zvuk. Pokud zkombinujeme vibrace a plochu brzdového disku, máme dost podobné uspořádání. Otázkou teď je, jak ty vibrace vznikají a jak se dají potlačit

Právě odpověď na tuto otázku nám Porsche servíruje. Automobilka totiž klade důraz na velikost kotoučů a destiček: „S ohledem na velikost povrchu brzdové destičky se pak může lišit rozsah tlaku vyvíjený na kotouč, což může zejména v nízkých rychlostech zvýšit intenzitu skřípění brzd,“ říká. Dáno je to tím, že destičky v důsledku nízkého tlaku místo skluzu po povrchu disku začnou poskakovat.

Tlak, kdy se tak stane, ovlivňuje nejen velikost a konstrukce brzd, jde také o tvar základny brzdových destiček a použitou směs třecího segmentu. Čím je tvrdší a tím samozřejmě odolnější, tím dříve začne destička po kotouči „poskakovat”. A čím je větší kotouč, tím více energie dokáže vyzářit v podobě obtěžujícího pískání.

Jinými slovy, skřípání brzd nemusí být znakem problému, může být i znakem vysoké kvality. Máte-li na autě větší brzdy a dáváte-li přednost kvalitnějším deskám, nemusíte mít ani Porsche, abyste si z některých pazvuků brzd nedělali hlavu...

Skřípání brzd auta nemusí znamenat problém, může to být i přednost. Proč? - 1 - Porsche brzdy 2018 videoscreen 01Skřípání brzd auta nemusí znamenat problém, může to být i přednost. Proč? - 2 - Porsche brzdy 2018 videoscreen 02Skřípání brzd auta nemusí znamenat problém, může to být i přednost. Proč? - 3 - Porsche brzdy 2018 videoscreen 03Skřípání brzd auta nemusí znamenat problém, může to být i přednost. Proč? - 4 - Porsche brzdy 2018 videoscreen 04Skřípání brzd auta nemusí znamenat problém, může to být i přednost. Proč? - 5 - Porsche brzdy 2018 videoscreen 05Skřípání brzd auta nemusí znamenat problém, může to být i přednost. Proč? - 6 - Porsche brzdy 2018 videoscreen 06
Porsche vysvětlilo, že skřípění brzd u aut nemusí být známkou nekvality či nadměrného opotřebení, u jeho aut je tomu přesně naopak

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše