Špinavé tajemství elektromobilů je mnohem větší, než se obvykle traduje, jen prohlubuje závislost na Číně

Že elektrická auta nejsou bezemisní v žádném smyslu těchto slov, ví snad už každý soudný člověk. Málo se ale mluví o tom, jak širokou paletu vzácných kovů - a s jakými důsledky - tyto vozy používají. Zdaleka nejde jen o lithium či kobalt.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Špinavé tajemství elektromobilů je mnohem větší, než se obvykle traduje, jen prohlubuje závislost na Číně

24.7.2023 | Petr Prokopec

Špinavé tajemství elektromobilů je mnohem větší, než se obvykle traduje, jen prohlubuje závislost na Číně

/

Foto: Porsche

Že elektrická auta nejsou bezemisní v žádném smyslu těchto slov, ví snad už každý soudný člověk. Málo se ale mluví o tom, jak širokou paletu vzácných kovů - a s jakými důsledky - tyto vozy používají. Zdaleka nejde jen o lithium či kobalt.

O vzácných kovech jako lithium nebo kobalt se v souvislosti s elektromobily mluví docela často. Jde o stěžejní součást baterií těchto aut, která jsou politiky tlačena na sílu bez ohledu na negativní dopady takového postupu. Nejde ale zdaleka o jediné vzácné prvky, které tyto vozy potřebují. A jejich omezená dostupnost činí snahy o elektrifikaci všech aut ekonomicky, ekologicky a nakonec i geopoliticky ještě problematičtější.

Kolegové z Autocaru připomínají, že současné elektromobily používají celkem 17 vzácných prvků, z nichž asi nejznámější je neodym, který má fenomenálními magnetické vlastnosti. Než se posuneme dále, je třeba zmínit, že neodym a další používané prvky nejsou obvykle za vzácné označovány proto, že by se na Zemi vyskytovaly v až tak malém množství. Problémem je spíše nízká koncentrace, v důsledku čehož je těžba neefektivní. Navíc nejde o zrovna ekologický proces, neboť dané prvky je třeba z rudy dostat loužením v silné kyselině. V podstatě tedy ani není překvapivé, že největším světovým dodavatelem je v současné době Čína provozující důl Bajan Obo.

Tato těžařská oblast je již hezkých pár let terčem nemalé kritiky kvůli kontaminaci okolního ovzduší, půdy i vody. Továrny navíc odvádí toxický odpad do 100 kilometrů vzdálené přehrady, která je tou nejšpinavější na světě. Zemědělská půda v jejím okolí přitom není nikterak oddělena či ochráněna, což vedlo k vážným zdravotním problémům mezi lokálním obyvatelstvem. V důsledku stále vyšší celosvětové poptávky nicméně těžba a tedy znečištění narůstají.

Jakkoli se hledají možnosti, jak nově těžit v Grónsku, Austrálii nebo u ostrova Minami Torišima, obavy z negativních dopadů na životní prostředí projektům obvykle vystavují stopky. Závislost světa na Číně tak jen dále narůstá, neboť kromě elektromobilů a vlastně i spalovacích aut, kde se vyskytují v katalyzátorech, jsou vzácné kovy užívány i při výrobě telefonů, solárních článků, průmyslových magnetů či naváděcích systémů raket.

Většina výrobců se proto snaží vzácné kovy nahradit klasickým železitým magnetem, což usnadňuje logistiku i snižuje náklady. Souběžně s tím se ovšem takové elektromobily stávají méně konkurenceschopnými z hlediska jejich fungování, neboť vzácné kovy prostě fungující. Konkrétní důvody odhaluje pohled pod kůži Porsche Taycan, kde se automobilka nemusela snažit primárně o nízkou cenu. Značka z Zuffenhausenu tak u motorů svého elektromobilu použila mix sestávající z 30 procent vzácných kovů. Tím bylo vyprodukováno silnější magnetické pole.

Porsche zároveň použitím neodymu, disprosia a terbia dosáhlo nižší hmotnosti i zmenšení motorů, které tak vyžadují menší prostor na zabudování do vozu. Taycan se tedy může pochlubit nízkou přídí a zádí, stejně jako siluetou připomínající svého sourozence se spalovacím pohonem. Značka zároveň mohla použít separátní jednorychlostní převodovku pro přední nápravu a dvoustupňovou pro zadní, kdy první stupeň je zaměřen na umocnění akcelerace, zatímco druhý na efektivitu. Výsledkem je jeden z nejlepších elektromobilů současnosti, ale za jakou cenu?


Špinavé tajemství elektromobilů je mnohem větší, než se obvykle traduje, jen prohlubuje závislost na Číně - 1 - Porsche Taycan e-motor ilustracni foto 01Špinavé tajemství elektromobilů je mnohem větší, než se obvykle traduje, jen prohlubuje závislost na Číně - 2 - Porsche Taycan e-motor ilustracni foto 02Špinavé tajemství elektromobilů je mnohem větší, než se obvykle traduje, jen prohlubuje závislost na Číně - 3 - Porsche Taycan e-motor ilustracni foto 03Špinavé tajemství elektromobilů je mnohem větší, než se obvykle traduje, jen prohlubuje závislost na Číně - 4 - Porsche Taycan e-motor ilustracni foto 04Špinavé tajemství elektromobilů je mnohem větší, než se obvykle traduje, jen prohlubuje závislost na Číně - 5 - Porsche Taycan e-motor ilustracni foto 05Špinavé tajemství elektromobilů je mnohem větší, než se obvykle traduje, jen prohlubuje závislost na Číně - 6 - Porsche Taycan e-motor ilustracni foto 06
U motorů modelu Taycan užila automobilka ze Zuffenhausenu ze 30 procent vzácných kovů, v důsledku čehož jsou agregáty menší a lehčí. Takových prvků používají dnešní elektromobily až 17 a činí ospravedlnitelnost „elektrické revoluce” z mnoha úhlů pohledu ještě komplikovanější. Foto: Porsche

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.