Tohle jsou nejvýkonnější brzdy světa, zastaví osmitunový kolos z 1 610 km/h

(+video) Britský tým vyvíjí vůz s proudovým motorem, který se rozjede až na 1 609 km/h. Zastavit ho mají vůbec nejvýkonnější brzdy světa.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Tohle jsou nejvýkonnější brzdy světa, zastaví osmitunový kolos z 1 610 km/h

21.5.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek

Tohle jsou nejvýkonnější brzdy světa, zastaví osmitunový kolos z 1 610 km/h

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+video) Britský tým vyvíjí vůz s proudovým motorem, který se rozjede až na 1 609 km/h. Zastavit ho mají vůbec nejvýkonnější brzdy světa.

Britský tým vyvíjí již několik let nadzvukový automobil, s nímž se bude v roce 2016 pokoušet o překonání rychlosti 1 000 mil v hodině, tedy 1 609 km/h v jihoafrické poušti Hakskeen Pan. Pokud se to podaří, padl by rekord z roku 1997 nastolený vozem Thrust SSC, který měl hodnotu 763 mil v hodině (cca 1 228 km/h). Spolu s tak rapidním zlepšením musí jít logicky ruku v ruce i technika.

Projekt s názvem Bloodhound SSC krystalizuje do podoby 13,4 metru dlouhého projektilu s hmotností 7,8 tun. Ten je poháněn kombinací dvanáctiválcového motoru Cosworth F1, hybridním tryskovým motorem na tuhá paliva a proudového motoru EJ200 původem ze stíhacího letounu Eurofighter Typhoon. Konvenční jednotka ale neslouží přímo ke zvyšování rychlosti, jejím úkolem je pohánět vysokotlaké čerpadlo dodávající peroxidové okysličovadlo tryskovému motoru.

Jako první začne pracovat proudový motor o tahu 90 kN, který tento kolos během 5 sekund rozjede na 160 kilometrů v hodině. Jakmile vůz po cca 15 s dosáhne rychlosti 563 km/h (350 mph), dojde k odpálení rakety, která ho údajně může urychlit až na oněch 1 609 km/h a to v následujících 25 sekundách. Každou sekundu by pak vůz v této rychlosti ujel téměř 470 metrů a jeho energie by v tu dobu stačila na uvaření vody 300 tisíc naplněných konvic.

Copak dostat se na takovou rychlost, to prý podle tvůrců až takový problém není. Tato pozemní střela však bude muset posléze také zabrzdit, zbavit se veškeré energie, což s sebou přináší tvrdý oříšek pro konstruktéry. Ostatně představte si menší autobus letící nadzvukovou rychlostí. První na řadě je vypnutí motorů, kterým dojde ke zpomalení silou 15 tun aerodynamického odporu, což zajistí pokles rychlosti o 200 mil v hodině. Stále však jedete ještě přes 1 287 km/h.

Následuje odjištění padáků a aerodynamických brzd, které zajistí zpomalení s přetížením 3G - rovná se zpomalení ze stokilometrové rychlosti během jediné sekundy a to po dobu dvaceti vteřin. Jakmile však zpomalí tento „vůz“ na 160 mil v hodině, britský stíhací pilot Andy Green bude muset použít konvenčních brzd, aby zastavil včas a na místě, které pro to bude určeno. A tady přichází největší problém, přestože už v tu dobu stačí absorbovat jen procento původní kinetické energie. Rovná se totiž snaze zastavit autobus z 260 km/h na mokré silnici.

Kluzký písečný povrch pouště v kombinaci s úzkými ocelovými koly (kvůli valivému odporu zcela bez pneumatik) vyžaduje zcela neobvyklé a zatraceně výkonné brzdy, které ještě nikdo dosud nestvořil. V 260 km/h se kola otáčejí rychlostí 10 tisíc otáček za minutu. První byly zkoušeny brzdové kotouče z karbonových vláken používané na stíhacích letounech, ty se však při zatížení rozpadly už při dosažení 5 000 ot/min. Inženýři se pak rozhodli k poněkud překvapivé zástavbě ocelových kotoučů AP Racing.

Použití ocelových kotoučů v extrémních aplikacích je neobvyklé, ocel neabsorbuje tolik energie jako karbon. Proto může dojít při delším vystavování extrémním teplotám k jejich poškození. Ocelový disk má však pro Bloodhound jednu klíčovou výhodu, je silnější než karbonový a přežije i extrémní zatížení v rychlosti 160 MPH. Otázkou však zůstává, zda vydrží ono jedno procento energie vozu.

Na zkušebním stojanu dokázal ocelový kotouč absorbovat 4,6 kilowattů energie aniž by selhal, po deseti opakovaných brzděních z 258 km/h dosáhla teplota uvnitř 1 100 stupňů Celsia (podobné horko je uvnitř sopky), ale přežil. Stále je však potřeba dalšího vývoje, který zajistí, že se podaří rekordní vůz spolehlivě zastavit. Zatím se můžete podívat, jak probíhaly dosavadní testy a jak vypadá vůz, se kterým Britové hodlají dosáhnout nového zápisu do Guinessovy knihy rekordů


Tohle jsou nejvýkonnější brzdy světa, zastaví osmitunový kolos z 1 610 km/h - 1 - Brzdy Bloodhound SSC best na svete 2014 01Tohle jsou nejvýkonnější brzdy světa, zastaví osmitunový kolos z 1 610 km/h - 2 - Brzdy Bloodhound SSC best na svete 2014 02Tohle jsou nejvýkonnější brzdy světa, zastaví osmitunový kolos z 1 610 km/h - 3 - Brzdy Bloodhound SSC best na svete 2014 03
Pokud se ocelový kotouč ujme, dočká se možná automobilový průmysl nové generace brzd, které budou zase vhodnější než karbon-keramické

Tohle jsou nejvýkonnější brzdy světa, zastaví osmitunový kolos z 1 610 km/h - 4 - Brzdy Bloodhound SSC best na svete 2014 05Tohle jsou nejvýkonnější brzdy světa, zastaví osmitunový kolos z 1 610 km/h - 5 - Brzdy Bloodhound SSC best na svete 2014 06Tohle jsou nejvýkonnější brzdy světa, zastaví osmitunový kolos z 1 610 km/h - 6 - Brzdy Bloodhound SSC best na svete 2014 07Tohle jsou nejvýkonnější brzdy světa, zastaví osmitunový kolos z 1 610 km/h - 7 - Brzdy Bloodhound SSC best na svete 2014 04
Bloodhound SSC se na scéně objeví už příští rok, o rekord ale bude bojovat až v roce 2016 v jihoafrické poušti

Zdroj: Motorauthority

Adam Šrámek

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše