Reklama

Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu

Zatím BMW a Opely, později i auta dalších značek by měla těžit z nových turba jejich největšího výrobce na světě, firmy Honeywell.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu

26.9.2017 | Marek Bednář | 12 příspěvků

Zatím BMW a Opely, později i auta dalších značek by měla těžit z nových turba jejich největšího výrobce na světě, firmy Honeywell.

Přeplňované benzínové motory čeká novinka - turbodmychadlo od firmy Honeywell, které má přinést více výkonu a méně spotřeby i emisí, a to jedním jednoduchým trikem. Vypadá to jako internetová reklama, která se tváří být článkem, ale skutečnost by neměla být jiná.

Nové turbo je typu twin scroll a je určeno pro benzínové čtyřválce od 1,5 litru objemu. Montováno bude na dvoulitrové řadové čtyřválce a bude schopno z motorů dostávat o 10 kW na litr víc než dosud, tedy prý přes 100 kW, resp. 136 koní. Litrový točivý moment se má zvednout ze 175 Nm/l na více než 200 Nm/l.

Největší změnou je nový, elektronicky ovládaný obtokový ventil, jehož samotný ventil s ovládacím ramenem tvoří jeden kus kovu. Běžně jsou tyto díly tvořeny třemi částmi. Tím, že je Honeywell vyrobil jako jeden kus, podle vlastních slov snížil hluk o 5 - 10 decibelů a snížil spotřebu paliva až o 0,5 %. To při spotřebě 10 l/100 km znamená 0,05 litru, opravdu ne moc. Ale také to není nic.

Podstatnější může být je, že nový design obtokového ventilu umožňuje přesnější a rychlejší řízení a také o 50 % menší opotřebení. Má též efekt ve zkrácení doby potřebné k zahřátí katalyzátoru, i když si nejsme jisti, jakým způsobem; Honeywell to nevysvětluje. A protože normované testy emisí začínají vždy se studeným motorem, tenhle bod je podstatný.

Honeywell nové turbo představil na frankfurtském autosalonu spolu s druhou novinkou, tentokrát pro dieselové motory. Nové turbo pro diesely má variabilní geometrii lopatek a dvoustupňový obtokový ventil, opět s elektrickým ovládáním. Přinést má víc tlaku v širším pásmu otáček; točivý moment by měl vzrůst o 10 %. A samozřejmě, hovoří se i o snížení emisí oxidů dusíku až o 20 % a spotřeby 10 %.

První zmíněné nové turbo míří primárně do dvoulitru od BMW, druhé má debutovat v 1,6litrovém dieselu pod kapotou Opelu Astra. Kdy uvidíme novinky pod kapotami dotčených aut, zatím nevíme. Také není známo, jak a jestli vůbec se změnila cena nových turbodmychadel. Pokud ale budou skutečně tak zajímavá, jak Honeywell slibuje, jejich větší rozšíření nebude otázkou dlouhé chvíle...

Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 1 - Nova turba Honeywell 01
Nové turbo pro benzínové motory ukázal Honeywell zatím jen na jednom obrázku...

Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 2 - Nova turba Honeywell 02Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 3 - Nova turba Honeywell 03Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 4 - Nova turba Honeywell 04Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 5 - Nova turba Honeywell 05Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 6 - Nova turba Honeywell 06Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 7 - Nova turba Honeywell 07Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 8 - Nova turba Honeywell 08Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 9 - Nova turba Honeywell 09Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 10 - Nova turba Honeywell 10Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 11 - Nova turba Honeywell 11Toto jsou nová turba pro benziny i diesely. Jedním trikem zvýší výkon, sníží spotřebu - 12 - Nova turba Honeywell 12
...to i novinka pro diesely vychází ale z už lépe popsané architektury třetí generace moderních turbodmychadel této značky

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 12 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše