Reklama

Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona

A-sloupky moderních aut jsou dnes tak tlusté, že se za ně schovají i velká nákladní auta, ne jen chodec. Toyota má řešení, ale jak moc je originální?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona

21.8.2017 | Marek Bednář | 7 příspěvků

A-sloupky moderních aut jsou dnes tak tlusté, že se za ně schovají i velká nákladní auta, ne jen chodec. Toyota má řešení, ale jak moc je originální?

Tlusté A-sloupky jsou morem dnešních aut, ovšem nejsou samoúčelné - jsou nutné kvůli lepší bezpečnosti při převrácení auta, mimo jiné. Můžeme se bavit o tom, že kdybyste z auta pořádně viděli, možná byste ani nehavarovali, ale to by byla debata o Godotovi, protože EuroNCAP vládne všem, a tak cesta zpátky k tenkým A-sloupkům neexistuje.

Ve skutečnosti tu máme tlusté A-sloupky, za které se leckdy schová nejen cyklista, ale i kamion, takže se člověk musí vyklánět, aby okolo sloupků pořádně viděl. Z toho důvodu se nejedna automobilka snaží přijít se systémem, jak přes sloupky lépe vidět. Toyota k tomu chce využít optické prvky.

Principem je „obalení” A-sloupku optickými hranoly tak, aby se sloupek na vnitřní straně jevil jako v podstatě průhledný. Ty prostřednictvím odrazů přenesou obraz tak, že z pozice řidiče uvidíte „skrz” ně. Ilustrují to patentové obrázky níže - podle Toyoty byste měli vidět přes sloupek nějak takto, tedy asi velmi přesně. Ve skutečnosti ale nepůjde dosáhnout zcela přesné reprodukce, pro získání informace o okolním provozu to stačit ale bude.

S tímto řešením je spojeno několik zásadních problémů. Prvním je fakt, že A sloupek se při jejich aplikaci stane ještě tlustší. Vnější přidaná vrstva sice bude průhledná, přesto bude odraz deformovat. Dalším jsou parazitní odrazy světla, kdy soustava může být zdrojem oslnění. Třetím pak přidaná hmotnost a chování při případné havárii. Z dnešního pohledu je to možná příliš staromódní řešení nahraditelné kamerami a displeji.

Obrázky pocházejí z žádosti Toyoty o patent, takže si automobilka tohle řešení pojišťuje jako výhradně své. Nevíme ovšem, co na to říkají jiné firmy, které už dříve přišly s podobnými nápady - na obrázcích níže můžete vidět praktické záběry prototypů podobných „průhledných” sloupků od Jaguaru i neautomobilových firem. Řešení Japonců tedy musí být v něčem specifické - v čem si ale zatím nejsme zcela jisti...

Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona - 1 - toyota patent pruhledny sloupek 01Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona - 2 - toyota patent pruhledny sloupek 02Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona - 3 - toyota patent pruhledny sloupek 03Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona - 4 - toyota patent pruhledny sloupek 04Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona - 5 - toyota patent pruhledny sloupek 05
„Průhledný” sloupek Toyoty funguje pomocí soustavy optických prvků

Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona - 6 - Toyota patent pruhledny sloupek dalsi 01Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona - 7 - Toyota patent pruhledny sloupek dalsi 02Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona - 8 - Toyota patent pruhledny sloupek dalsi 03Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona - 9 - Toyota patent pruhledny sloupek dalsi 04Toyota si nechala patentovat řešení moru dnešních aut. Sloupků, které skryjí i slona - 10 - Toyota patent pruhledny sloupek dalsi 05
Prototyp řešení Japonců už jsme viděli dříve, Toyota ale není jediná firma, která s něčím takovým přišla

Zdroj: USPTO

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama
Reklama

Autobazar

zobrazit vše