Jsou auta až takové zlo? Neuvěříte, o jaké emise se v EU starají jen mikrovlnky

Politici si našli v automobilech ideálního strašáka, o emise CO2 se ale starají veškeré spotřebiče energie. Ty už ale jako druh hodný vymýcení nikdo neprezentuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jsou auta až takové zlo? Neuvěříte, o jaké emise se v EU starají jen mikrovlnky

24.1.2018 | Petr Prokopec | 37 příspěvků

Politici si našli v automobilech ideálního strašáka, o emise CO2 se ale starají veškeré spotřebiče energie. Ty už ale jako druh hodný vymýcení nikdo neprezentuje.

Automobily se spalovacími motory jsou leckdy nazývány jednou z největších hrozeb pro planetu Zemi. Nejradikálnější politici a ekoaktivistické spolky se dokonce snaží nazvat každý ujetý kilometr hřebíkem do její rakve a za svůj cíl často mají úplný zákaz aut se spalovacími motory. Zastoupit by je přitom měly elektromotory a další druhy alternativního hnacího ústrojí, od nichž si většina lidí slibuje zelenější trávu a modřejší nebe.

Proč o tom ale mluvíme? Především proto, že automobily rozhodně nejsou takovou hrozbou, jaká je nám zákonodárci či aktivisty prezentována. Je třeba si uvědomit, že skleníkové plyny vypouštíme do vzduchu naprosto všichni a nejde jen o dýchání. V tomto ohledu je velmi často uváděn dobytek a jeho zažívací trakt. Skot oběma jeho konci vypouští do vzduchu uniká metan. Ten, jak naznačují poslední výzkumy, je do atmosféry uvolňován ve výrazně vyšší míře než bylo dosud uváděno a jedním z jeho velkých producentů je amazonský prales.

Na skot či lesy už se ukazuje, domácí spotřebiče prozatím prochází bez větší pozornosti. Pokud spotřebiče ale vezmeme všeobecně, také při jejich výrobě, činnosti a recyklaci vzniká CO2. A nejde o zanedbatelné množství, jak naznačuje studie Univerzity v Manchesteru. Tamní vědci spočítali, že v případě domácích spotřebičů to jsou mikrovlnky a jejich spotřeba elektrické energie, co má největší vliv na životní prostředí. Pouhých 19 mikrovlnek za rok vyprodukuje stejně emisí CO2 jako automobil.

Když si vezmete, jak velká a často používaná věc je auto a jak malou a zřídka užívanou je mikrovlnná trouba, je skoro neuvěřitelné, že odevšad slýcháme jen o autech. A to není vše. V Evropě je ročně registrováno „jen” okolo 15 milionů nových aut, ve srovnání s tím jsou mikrovlnné trouby daleko větším bestsellerem. Na konci dekády by roční prodeje měly dosáhnout 135 milionů kusů. Jde tedy o devítinásobek produkce aut, díky čemuž onen poměr 19:1 nepředstavuje žádnou propast.

Na „veřejnou popravu“ by ani toto samozřejmě nestačilo, nicméně mikrovlnky jsou jen jednou součástí domácností. Dále tu máme ledničky, mrazáky, myčky, pračky, televize a další elektroniku. Jejich okamžitá spotřeba energie a s tím související produkce CO2 sice může být nižší než u mikrovlnných trub, nicméně třeba takovou lednici či mrazák nemáte zapnuté jen na pár minut týdně. A dá se tedy předpokládat, že pokud bychom spočítali veškerou spotřebu elektřiny domácí elektroniky a na ni navazující emise, nejspíše bychom se dostali k daleko vyššímu číslu než u automobilů. A to jsme pořád nezatopili, neohřáli vodu, nepustili v létě klimatizaci...

Možná si říkáte, že objevujeme Ameriku, že to přece víte. Věříme vám, nejsme si ale jisti, jak moc velké povědomí o těchto souvztažnostech panuje u širší veřejnosti. Těm je něco vykreslováno jako zlo a jsou to auta. I když reálně nejsou z hlediska produkce skleníkových plynů ničím až tak výjimečným, jak ukazuje i ono srovnání s mikrovlnnými troubami...

Jsou auta až takové zlo? Neuvěříte, o jaké emise se v EU starají jen mikrovlnky - 1 - Mikrovlnky a CO2 01Jsou auta až takové zlo? Neuvěříte, o jaké emise se v EU starají jen mikrovlnky - 2 - Mikrovlnky a CO2 02
Mikrovlnky možná sice souhrnně neprodukují tolik CO2 jako auta, je jich však mnohem víc. A jejich prodej roste...

Jsou auta až takové zlo? Neuvěříte, o jaké emise se v EU starají jen mikrovlnky - 3 - Mikrovlnky a CO2 03Jsou auta až takové zlo? Neuvěříte, o jaké emise se v EU starají jen mikrovlnky - 4 - Mikrovlnky a CO2 04Jsou auta až takové zlo? Neuvěříte, o jaké emise se v EU starají jen mikrovlnky - 5 - Mikrovlnky a CO2 05
...kromě toho jde jen o jedny z mnoha domácích elektrických spotřebičů

Zdroj: The Guardian

Petr Prokopec

Diskuze 37 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama