Reklama

Autonomní řízení mohou nakonec ocenit i nadšení řidiči. Porsche má nápad

Rozličné formy autopilotu nejsou věcí, kterou by aktivní řidiči nadšeně vítali. Německá značka ale má plán, jak z nich udělat zajímavou věc i pro ně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Autonomní řízení mohou nakonec ocenit i nadšení řidiči. Porsche má nápad

14.3.2017 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Rozličné formy autopilotu nejsou věcí, kterou by aktivní řidiči nadšeně vítali. Německá značka ale má plán, jak z nich udělat zajímavou věc i pro ně.

Do autonomního řízení jsou vkládány nemalé naděje, zároveň se ale jeho příchodu někteří poněkud děsí. Výsledkem totiž bude ztráta kontroly nad vozem, kterou předáme umělé inteligenci. Ta sice může reagovat naprosto bezchybně, zároveň jí však chybí jakékoliv emoce, a tak může způsobit i větší katastrofu, než jakou byste způsobili sami. Ostatně i proto třeba BMW řeší, koho systém v případě nouze obětuje, zda vás či chodce. A jeho rozhodnutí nemusí být totožné s tím, které byste učinili vy.

Není to ovšem jediný případ, kdy mohou být chybějící emoce problémem. Příchodu autonomního řízení se neobává jen část „spotřebitelů”, ale i nadšení řidiči, kteří to vnímají jako hrozbu pro svou zálibu - řízení. Je to pochopitelné, pokud vás baví řízení, asi se nebudete bavit, když bude řídit „někdo” jiný, přinejmenším ne tak moc. Není všechno ale tak černé, jak se může zdát.

Porsche nám teď dokonce dokázalo v souvislosti s autonomním řízením vykouzlit úsměv na rtech. Německá značka zvažuje takový druh technologie, který by nebyl až tak primárně určen k přebírání kontroly nad vozem. Místo toho o systému přemýšlejte jako o učiteli, jako o závodním jezdci, který sedí vedle vás a radí vám.

„My u Porsche si myslíme, že jakmile vjedete na závodní okruh, je to příležitost, jak použít aplikaci, díky které vás kupříkladu po trati sveze Mark Webber (samozřejmě ten virtuální - pozn. red.) a ukáže vám, kdy brzdit, kdy přidávat plyn a kudy vede ideální stopa,“ uvedl k tématu šéf značky ze Zuffenhausenu Oliver Blume. Přitom dodal, že následně se již volantu chopíte vy a zkusíte využít právě nabitých vlastností.

„Na konci dne můžete porovnat výsledky systému a svoje. Přitom si můžete říci: „Ale, Mark Webber je o deset sekund rychlejší než já - proč?“ Poté se podíváte na detaily a zjistíte, že později brzdí, lépe akceleruje a lépe drží ideální stopu,“ rozvádí budoucnost dále Blume. „Je to velmi typická aplikace pro autonomní řízení - udělá z vás lepšího řidiče, je to bezpečný vzdělávací systém a myslím, že našimi zákazníky bude ceněný.“

To nezní vůbec špatně - jednou byste po okruhu jeli vy, jednou zase „Webber” a snažili byste se mu přiblížit čtením jeho jízdy. Jen na okruhové ježdění se ale systém specializovat nebude, jistotou je také autonomní provoz na veřejných silnicích. Nicméně zde je již podle šéfa značky jakákoliv volba čistě na vás - sám o sobě ale časté aktivaci autopilota nevěří. „Majitelé Porsche totiž vždy chtějí řídit.“ Jde tedy o technologii, kterou mohou ocenit i nadšení řidiči. Kdy ji ale mohou čekat? Stejně jako u zbytku značek to není jisté, dříve než v roce 2020 ale stoprocentně nikoliv...

Autonomní řízení mohou nakonec ocenit i nadšení řidiči. Porsche má nápad - 1 - Mark Webber Porsche 01Autonomní řízení mohou nakonec ocenit i nadšení řidiči. Porsche má nápad - 2 - Mark Webber Porsche 02Autonomní řízení mohou nakonec ocenit i nadšení řidiči. Porsche má nápad - 3 - Mark Webber Porsche 03Autonomní řízení mohou nakonec ocenit i nadšení řidiči. Porsche má nápad - 4 - Mark Webber Porsche 04Autonomní řízení mohou nakonec ocenit i nadšení řidiči. Porsche má nápad - 5 - Mark Webber Porsche 05Autonomní řízení mohou nakonec ocenit i nadšení řidiči. Porsche má nápad - 6 - Mark Webber Porsche 06
Autonomní řízení Porsche by mohli ocenit i nadšení řidiči. Značka totiž zvažuje systém, který by vás spíše učil - za pomoci virtuálních pilotů typu Marka Webbera - než aby vám bral kontrolu nad vozem

Zdroj: Car Advice

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše