Reklama

BAC Mono je rychlejší než McLaren P1 GTR, na okruhu jej překonalo o sekundu

Jednomístný britský stroj disponující 313 koňmi a pouze 580 kg zvládl 2,49 km dlouhý okruh za 1:07:07. Naprostým rekordmanem ale není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

BAC Mono je rychlejší než McLaren P1 GTR, na okruhu jej překonalo o sekundu

3.11.2016 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Jednomístný britský stroj disponující 313 koňmi a pouze 580 kg zvládl 2,49 km dlouhý okruh za 1:07:07. Naprostým rekordmanem ale není.

Není pochyb o tom, že BAC Mono je rychlým vozem. K tomu mu dopomáhá hlavně hmotnost pouhých 580 kilogramů, které bylo dosaženo použitím exotických materiálů, mezi něž kromě karbonu či hliníku patří také grafén. Kromě toho jednomístný britský stroj dostal do vínku také 2,5litrový motor Ford Duratec, který byl postaven na zakázku společností Mountune a jenž zásobuje zadní kola 313 koňmi a 310 Nm točivého momentu.

Při pohledu na tyto parametry asi nepřekvapí, že stovku, respektive 96 kilometrů v hodině Mono zvládá již za 2,8 sekundy a maximálně pokoří metu 274 km/h. Nás ovšem více zajímá, jak si vede na okruzích, pro které bylo zrozeno. Svou pozornost tedy nyní přesuneme do britského Anglesey, kde se BAC ukázalo již loni. V ten momentu přitom prohánělo perka McLarenu P1.

Zatímco předchozí setkání můžeme i přes značnou rychlost obou vozů označit spíše za rekreační jízdu, nyní již Mono šlo v Anglesey za nejrychlejším časem. Se zkušeným novinářem a závodníkem Richardem Meadenem za volantem pak okruh dlouhý 2,49 kilometru obkroužilo za 1 minutu a 7,7 sekundy, což je vskutku úctyhodný zářez do historie.

Samozřejmě, bez patřičného kontextu byste nad tímto úspěchem mohli jen mávnout rukou. Proto dodáme, že do Anglesey minulý měsíc zavítal i McLaren P1 GTR, který disponuje více než třikrát vyšším výkonem. Přesto však hybridní supersport zajel čas o sekundu pomalejší. Ve srovnání s ním navíc Mono nosí registrační značky již z výroby, ačkoliv GTR nakonec může úpravami na veřejné silnice též.

Standardní McLaren P1, jenž zmiňovaný okruh zvládl za 1 minutu a 11 sekund, ovšem BAC nechává již dalece za sebou. Stejně jako třeba Porsche 918 Spyder, Ferrari 458 Speciale nebo Radical RXC Turbo 500, který je dalším britským extrémem. Ovšem i ten potřebuje na dvaapůlkilometrovou dráhu o takřka tři sekundy více.

Není proto divu, že spoluzakladatel značky Neill Briggs dodává, že „na tento počin jsme neskutečně hrdi. Náš talentovaný tým totiž pracoval do úmoru, aby z vozu učinil ultimativní řidičský stroj.“ Jeho slova pak ještě pečetí Meaden, který byl z rychlosti vozu přímo „šokován. Pokoření McLarenu P1 GTR o takový rozdíl je totiž jednoduše zarážející.“

My pak jen dodáme, že video dokumentující působivý čas bude zveřejněno příští týden. O rekord okruhu ovšem nejde, ten s časem 1 minuta a 1,741 sekundy zajel Sylvester Mullins se svým monopostem Gould GR37 poháněným motorem Judd. Mono ovšem nemá přemožitele kupříkladu v Goodwoodu nebo na okruhu Top Gearu.

BAC Mono je rychlejší než McLaren P1 GTR, na okruhu jej překonalo o sekundu - 1 - BAC Mono Anglesey 2016 prvni sada 01BAC Mono je rychlejší než McLaren P1 GTR, na okruhu jej překonalo o sekundu - 2 - BAC Mono Anglesey 2016 prvni sada 02BAC Mono je rychlejší než McLaren P1 GTR, na okruhu jej překonalo o sekundu - 3 - BAC Mono Anglesey 2016 prvni sada 03BAC Mono je rychlejší než McLaren P1 GTR, na okruhu jej překonalo o sekundu - 4 - BAC Mono Anglesey 2016 prvni sada 04BAC Mono je rychlejší než McLaren P1 GTR, na okruhu jej překonalo o sekundu - 5 - BAC Mono Anglesey 2016 prvni sada 05BAC Mono je rychlejší než McLaren P1 GTR, na okruhu jej překonalo o sekundu - 6 - BAC Mono Anglesey 2016 prvni sada 06BAC Mono je rychlejší než McLaren P1 GTR, na okruhu jej překonalo o sekundu - 7 - BAC Mono Anglesey 2016 prvni sada 07
BAC Mono více než překvapilo na okruhu v Anglesey, kde za sebou nechalo i McLaren P1 GTR

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše