Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků

Ať už Čech o jakékoli nové Škodě řekne cokoli, vždy bude jeho pohled zpochybňován už kvůli tomu, že pochází ze stejné země jako sama automobilka. Co si tedy myslí Britové?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků

10.4.2019 | Petr Prokopec

Ať už Čech o jakékoli nové Škodě řekne cokoli, vždy bude jeho pohled zpochybňován už kvůli tomu, že pochází ze stejné země jako sama automobilka. Co si tedy myslí Britové?

Když automobilky u nového modelu, který cílí na tytéž zákazníky jako jeho předchůdce, použijí jiné jméno, obvykle to znamená, že předchozí produkt neuspěl podle jejich představ. Překvapivě se tak děje poměrně často, třeba Ford takto Focusem nahradil Escort. A také Opel již nemá ve svém portfoliu Vectru, nýbrž Insignii. Jedna značka si však v této strategii začíná více než libovat, přičemž kvůli jejímu hledání nemusíme ani opouštět českou kotlinu. Jak totiž asi již tušíte, řeč bude o Škodě.

Mladoboleslavská automobilka ještě donedávna povětšinou hledala názvy pro své novinky ve své vlastní minulosti. Takto třeba v roce 2012 přišel na svět Rapid. Dané označení však značka použila vícekrát, poprvé před čtyřiaosmdesáti lety. Evidentně pro ni tedy má váhu a dalo by se čekat, že jím bude označena i novinka. Jenže ta nese jméno Scala. Podle Škody má nový název symbolizovat posun, jaký nový vůz vůči předchůdci učinil.

Jde však o pouhé marketingové klišé nebo o realitu? To momentálně zjišťují zástupci tisku a mezi nimi i britský Auto Trader, který se nebojí nejen pochválit, jak to s oblibou činí Češi, ale popisuje i řadu nedostatků. Nicméně i tak redaktor Ivan Aistrop uznává, že vůči Škodě Rapid ušla novinka řádný kus cesty.

Podvozek Scaly je podle něj typický pro vozy postavené na modulární platformě MQB. Architektura je tedy poměrně nepoddajná a přenáší do kabiny řadu nerovností vozovky. Patrné je to hlavně v nižších rychlostech. Kupodivu přitom všechna testovací vozidla byla vybavena podvozkem s nastavitelnou tvrdostí tlumičů, nicméně ani v měkčím režimu nezvládaly vyžehlit veškeré nerovnosti, zvláště při použití velkých litých kol.

Čím působivěji tedy bude Scala vypadat zvenčí, tím více bude trpět posádka uvnitř. A nikoliv jen kvůli podvozku, zrovna chválou není zahrnut ani motor, v tomto případě litrový tříválec se 115 koňmi. Již koncepce této jednotky do značné míry ubírá kultivovanost, v případě Škody Scala je však třeba počítat s výraznějšími vibracemi přenášenými do interiéru.

Palec nahoru nedostalo ani řízení, které je příliš lehké prakticky v jakémkoliv jízdním režimu kromě toho sportovního. Tento nedostatek, stejně jako výše zmíněné, jsou ovšem tradiční slabinou koncernových vozů. K odstranění prostředního může napomoci pořízení objemnějšího čtyřválce, kdy ten benzinový jménem 1,5 TSI dává 150 koní. V takové chvíli je však třeba navýšit rozpočet a tedy částečně vymazat jeden z tradičních kladů Škody.

Pokud se rozhodnete držet dynamicky vcelku na uzdě a tříválec akceptujete, dostanete se z útratou pod 400 tisíc. Sice bude jezdit bez adaptivního podvozku, na druhou stranu však na 16palcových kolech, za něž bude vaše pozadí vděčno. Stejně jako si kolena či hlava nikdy nebudou stěžovat na nedostatek místa, a to ani vepředu, ani na zadních sedadlech, kam se dva dospělí vejdou bez problému.

Právě prostorná kabina, stejně jako zavazadelník, jsou spolu s nízkou cenou i nadále nepřebitelnými argumenty značky. Scala je tak dle Aistropa dalším typickým modelem Škody, jenž sice své dražší sourozence nepřekoná třeba kvalitou některých plastů v interiéru, ovšem bezpečnostními a asistenčními systémy míří na špici v rámci nabídky celé automobilky. Skok vůči Rapidu je tedy potvrzen a opravdu není malý, stejně tak ale není bezchybný.


Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků - 1 - Skoda Scala Auto Trader test 2019 videoscreen 01Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků - 2 - Skoda Scala Auto Trader test 2019 videoscreen 02Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků - 3 - Skoda Scala Auto Trader test 2019 videoscreen 03Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků - 4 - Skoda Scala Auto Trader test 2019 videoscreen 04Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků - 5 - Skoda Scala Auto Trader test 2019 videoscreen 05Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků - 6 - Skoda Scala Auto Trader test 2019 videoscreen 06Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků - 7 - Skoda Scala Auto Trader test 2019 videoscreen 07Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků - 8 - Skoda Scala Auto Trader test 2019 videoscreen 08Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků - 9 - Skoda Scala Auto Trader test 2019 videoscreen 09Britové v testu nové Škody Scala vyjmenovali i řadu nedostatků - 10 - Skoda Scala Auto Trader test 2019 videoscreen 10
Britský Auto Trader sice nemá při hodnocení Škody Scala nasazené růžové brýle, i tak ovšem mladoboleslavskou novinku doporučuje, a to přes řadu nedostatků, které jmenuje

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše