Britská pojišťovna horuje za vyhrazené jízdní pruhy pro ženy, kvůli bezpečnosti

Vyhrazené jízdní pruhy mají dostat ženy-řidičky z nebezpečného prostředí. Pink Zones jsou úsměvným, ale trochu scestným nápadem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Britská pojišťovna horuje za vyhrazené jízdní pruhy pro ženy, kvůli bezpečnosti

21.8.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Britská pojišťovna horuje za vyhrazené jízdní pruhy pro ženy, kvůli bezpečnosti

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vyhrazené jízdní pruhy mají dostat ženy-řidičky z nebezpečného prostředí. Pink Zones jsou úsměvným, ale trochu scestným nápadem.

Nejen parkovací místa pro ženy v poslední době vznikají - Brity napadlo vyhradit něžnějšímu pohlaví rovnou celé jízdní pruhy na dálnicích. S touto novotou, nazvanou Pink Zones, přišla britská pojišťovna Sheilas' Wheels, která se specializuje na pojištění automobilů pro ženy. Na rozdíl od dámských parkovacích míst však takovéto pruhy nejsou v provozu a dost bychom se divili, kdyby něco takového skutečně vzniklo.

Idea za Pink Zones je, že je potřeba britské silnice udělat bezpečnější pro ženy. Podle údajů Sheilas' Wheels v roce 2012 muži zavinili 114 190 dopravních nehod, ve srovnání se 70 470 nehodami zaviněnými ženami. Jenže 53 % žen, které bouraly, se zranilo těžce, zatímco pro muže je toto číslo „jen” 38 procent.

Podle Department for Transport (DfT) na britských silnicích zemřelo v roce 2013 celkem 1 713 lidí, z toho 100 na dálnicích. Všechna tato čísla přitom platí pro všech téměř 61 milionů obyvatel Velké Británie, bez rozdělení, kolik kilometrů ročně najezdí muži a kolik ženy.

Jednou z cest, jak počet nehod a úmrtí snížit, jsou podle Sheilas' Wheels právě jízdní pruhy pro ženy. Na dálnicích by údajně takové pruhy pomohly nejvíce. Tím by se ženy údajně dostaly pryč z nebezpečného prostředí, ale i pokud někteří muži pohled pojišťovny nesdílí, byli by i zástupci opačného pohlaví jistě rádi, že ženy nejezdí s nimi. Podle ilustrací by pruhy byly růžové a byly by v činnosti jen v některých hodinách. A přes největší křižovatky by pojišťovna chtěla vybudovat přejezdy, kam by směly jen ženy.

Britská vláda údajně nedávno odklepla 70 miliard liber (2,4 bilionu korun) na infrastrukturu. Podle Sheilas' Wheels by vytvoření pruhu pro ženy na dálnici stálo čtvrt milionu liber (8,5 milionu korun) na kilometr, takže takovéto upravení celé britské dálniční sítě by přišlo na 880 milionů liber (přes 30 miliard korun). To se nám sice zdá trochu hodně, ale budiž.

Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 2 400 dospělých lidí, by 68 % britské veřejnosti podporovalo zavedení pruhů pro určité řidiče. Zároveň si pouze 11 % myslelo, že muži za volantem se na silnicích chovají bezpečněji než ženy. Přesnější výsledky výzkumu nejsou známé, neví se tedy například, v jakém poměru byly ženy k mužům v onom vzorku cca 2 400 lidí.

Je to zajímavý a docela vtipný nápad, který však jen těžko dostane zelenou. I v případě, že pomineme nedostatečná a relevantně neporovnatelná statistická data, už tvrzení, že obyčejná čára na zemi oddělí bezpečné prostředí od nebezpečného, je přinejmenším sporné. A také, jak občané velkých českých měst dobře vědí, pokud si ze silnic děláte omalovánky, jediným výsledkem je zhoršení dopravní propustnosti.


Britská pojišťovna horuje za vyhrazené jízdní pruhy pro ženy, kvůli bezpečnosti - 1 - pinkzones pruhy pro zeny uk 01Britská pojišťovna horuje za vyhrazené jízdní pruhy pro ženy, kvůli bezpečnosti - 2 - pinkzones pruhy pro zeny uk 02Britská pojišťovna horuje za vyhrazené jízdní pruhy pro ženy, kvůli bezpečnosti - 3 - pinkzones pruhy pro zeny uk 03
PinkZones, jak pojišťovna Sheilas' Wheels nazvala pruhy pro ženy, mají zvýšit bezpečnost žen za volantem

Zdroj: Pink Zones

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.