Reklama

Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit

Škoda Octavia RS první generace je dnes 18 let starou a nám dobře známou historií. Jak ji ale dnes vnímá člověk, který s ní nikdy dříve nejel a zkušeností s auty má na rozdávání?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit

11.6.2018 | Mirek Mazal

Škoda Octavia RS první generace je dnes 18 let starou a nám dobře známou historií. Jak ji ale dnes vnímá člověk, který s ní nikdy dříve nejel a zkušeností s auty má na rozdávání?

Alex Kersten z Car Throttlu je jedním z těch zástupců mediální scény, kteří se nebojí „ušpinit si ruce” různými staršími auty. V poslední době je hlavním objektem jeho zájmu ojetá Škoda Octavia TDI s nájezdem skoro 700 tisíc kilometrů, již koupil za polovinu minimální mzdy. Vůz s mimořádně odolným dieselovým agregátem podstupuje různé testy výdrže, ale tentokrát modrou oběť všemožných hrátek na chvíli odstavila plánovaná výměna čelního skla a elektrické kabeláže.

Alex se díky tomu dostal k nejsilnějšímu provedení první novodobé Octavie, jinak řečeno nedotknutelnou modlu všech diskusí u piva s porcí kabanosu označenou písmenky RS jako Rallye Sport. Jednalo se o rychlou verzi s přeplňovaným čtyřválcem o objemu 1,8 litru, výkonem 132 kW (179 koní) a točivým momentem 235 Nm. Stovka padla za 7,9 sekundy, 235 km/h měla být maximální hranice možností. Svého času docela rychlý stroj a dozajista vrchol škodovácké nabídky.

Možná byste čekali, že britský novinář coby člověk bez špetky české národní hrdosti nebude mít pro stárnoucí ikonu mnoho pochopení, ale stal se pravý opak. Nestačil se divit tomu, co všechno nabízí, a to i díky ceně, kterou dnes ve Velké Británii má jako ojetina. Na ostrovech jsou ojeté vozy tradičně velmi dostupným artiklem, na rozdíl od bazarů na našem území, kde je Škoda obvykle nejdražší předmět v poměru cena/užitná hodnota.

Alexovi se líbil pružný motor a konečně pochopil, proč si RS první generace kupovala britská policie. Pocitově tipoval více koní pod kapotou, dokonce to odhadl na dvě stovky plnokrevníků pohánějící přední nápravu, přesto byl ujištěn, že zkoušený kus je plně sériový. Řízení a řazení pětistupňové manuální převodovky rovněž předčilo očekávání. Podvozek je více než na stabilitu ve vysokých rychlostech orientován na komfort, přesto statečně sekundoval líbivému motoru.

Další vyznamenání si podle Alexe zaslouží decentní vzhled a praktická stránka věci. Subjektivně hodnotí tvary jako hezky vyvážené vhodně podtrhnuté legendárními 17palcovými disky Spider objevující se na všech podomácku upravených modelech Škoda. Pod nenápadnou karoserii se ukrývá černá díra v podobě obrovského kufru, který lze ještě podpořit sklopením zadních sedadel. Hlavní argument českých majitelů převážející celoročně vzduch se líbí i britskému novináři.

Alex říká, že kdyby mohl, nějakou Octavii RS první generace by si hned pořídil. Slušná kombinace výše zmíněných vlastností mile překvapila, je potřeba přidat dobré ceny na ostrovech a poté není důvod pochybovat o jeho prohlášeních. Slušnou „O1RS” dnes v Británii koupíte mezi 1 a 2,5 tisíci liber (29 až 73 tisíc Kč, navíc co to je pro Brity s průměrným platem asi 75 tisíc měsíčně...), to je pak poměr výkon/cena hned zajímavější.

Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 1 - Skoda Octavia RS prvni generace test Anglie 01Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 2 - Skoda Octavia RS prvni generace test Anglie 02Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 3 - Skoda Octavia RS prvni generace test Anglie 03Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 4 - Skoda Octavia RS prvni generace test Anglie 04Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 5 - Skoda Octavia RS prvni generace test Anglie 05
Tato Octavia I RS prospěla na výbornou v testu britského novináře, který se s ní náhodně setkal, hned by si ji koupil...

Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 6 - skoda octavia rs cena uklb 01Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 7 - skoda octavia rs cena uklb 02Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 8 - skoda octavia rs cena uklb 03Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 9 - skoda octavia rs cena uklb 04Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 10 - skoda octavia rs cena uklb 05Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 11 - skoda octavia rs cena uklb 06Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 12 - skoda octavia rs cena uklb 07Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 13 - skoda octavia rs cena uklb 08Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 14 - skoda octavia rs cena uklb 09Britský novinář poprvé v životě osedlal první Škodu Octavia RS. A nestačil se divit - 15 - skoda octavia rs cena uklb 10
... stříbrná vyjde v Anglii na pár desítek tisíc korun českých

Zdroj: Car Throttle

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama