Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo

Silniční McLareny jsou dnes v kurzu, a tak se stále častěji setkáváme i s jejich logem. Přemýšleli jste někdy o tom, co značí ten jediný grafický prvek v něm?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo

8.5.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Silniční McLareny jsou dnes v kurzu, a tak se stále častěji setkáváme i s jejich logem. Přemýšleli jste někdy o tom, co značí ten jediný grafický prvek v něm?

McLaren historicky známý především díky úspěchům v závodech Formule 1, aktuálně ale boduje spíše vydařenými silničními sporťáky. Jméno firma dostala podle zakladatele Bruce McLarena narozeného v roce 1937 na Novém Zélandu, který se stal konstruktérem a zároveň nadaným jezdcem Formule 1, tady není co řešit. Ale co její současné logo?

To společnost používá od počátku této dekády, co po krátké spolupráci s Mercedesem na modelu SLR přešla na sólovou produkci. Součástí transformace bylo právě nové logo, které můžete vidět na hlavním obrázku. Nápis a zaoblený červený obrazec vpravo nahoře utkvěl v paměti nejednoho z nás, ale co vlastně značí? Když se na to zeptáte lidí z McLarenu, je to prý znázornění větrného víru tvořeného za autem během rychlé jízdy, ale tak jednoduché to není. Sama firma původ tohoto loga nikde nerozebírá, a tak se kolegové z Carfection rozhodli nám jeho původ přiblížit sami.

Pikantní je, že ani oni si po komplikované rešerši nejsou jisti tou správnou odpovědí, možnosti jsou ale dvě. Tou pragmatičtější je, že se současná podoba vyvinula z té dřívější, kdy McLaren spolupracoval s výrobcem tabákových produktů Marlboro. Geometrický tvar známý z krabiček amerických cigaret se po uzavření dohody promítl do podobizny označení firmy. Nejprve se něco jako hranaté šipky nacházely v hojném počtu na pravé straně nad nápisem výrobce. Časem zůstala v pravém horním rohu jen jedna červená značka. A právě její zaoblení by dalo současnou podobu loga.

Existuje ale ještě jeden smysl dávající výklad vztahující se k zakladateli firmy, Bruci McLarenovi. Jako rodák z New Zélandu používal pro identifikaci typického ptáka Kivi. Silueta živočicha se časem stylisticky změnila na impresionistický náčrt rychle se pohybujícího malého zvířete s dlouhým zobákem. Z detailně vyvedeného přírodního symbolu Zélandu se pak mohla stát zahnutá vlnovka na štítku všech vozů.

Pochopitelně, možná je kombinace obojího a v úvahu přichází i úplně jiné vysvětlení. Dokud se k červenému flíčku nevyjádří sám McLaren, nebudeme si moci být jisti ničím. Kolegové z Carfection se spíše emotivně kloní k novozélandskému symbolu, my racionálněji předpokládáme, že jde opravdu pouze o evoluci znaku Marlbora, který se ve své původní podobě nehodil ani k dnešnímu fontu McLarenu, ani k faktu, že spolupráce obou společností je dávnou minulostí...

Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 1 - McLaren vyvoj loga teorie 01Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 2 - McLaren vyvoj loga teorie 02Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 3 - McLaren vyvoj loga teorie 03Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 4 - McLaren vyvoj loga teorie 04Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 5 - McLaren vyvoj loga teorie 05Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 6 - McLaren vyvoj loga teorie 06Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 7 - McLaren vyvoj loga teorie 07Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 8 - McLaren vyvoj loga teorie 08Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 9 - McLaren vyvoj loga teorie 09Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 10 - McLaren vyvoj loga teorie 10Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 11 - McLaren vyvoj loga teorie 11Co značí symbol v logu McLarenu? Je to komplikovanější, než by vás napadlo - 12 - McLaren vyvoj loga teorie 12
Vývoj znaku McLarenu má minimálně dvě neoficiální verze - jedna dává smysl, druhá je spíš vytoužená

Zdroj: Carfection@Youtube

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše