Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty

Jen od začátku října se na ruských silnicích odehrálo hned pět závažných incidentů. Vinu za ně povětšinou nese mizerný stav mostů a přetížené kamiony.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty

7.11.2018 | Petr Prokopec

Jen od začátku října se na ruských silnicích odehrálo hned pět závažných incidentů. Vinu za ně povětšinou nese mizerný stav mostů a přetížené kamiony.

Praze začínají padat mosty na hlavu. Stojí za tím dlouhodobě zanedbaná údržba, kvůli které nejnovější známkování Technické správy komunikací nedopadlo vůbec dobře. Na stupnici od jedné od sedmi, kdy nižší číslo představuje lepší stav, pouze Trojský most skončil se známkou „2“. To přitom není překvapivé, neboť jde o novou konstrukci z roku 2014. Valná část je ale hodnocena pětkou, jejich stav je tedy špatný.

Magistrát nyní musí opravdu rychle konat, jinak se zakrátko může stát, že přes Vltavu půjde přejet jen na přívoze. Situace navíc nemá šanci se nějak rychle zlepšit, naopak bude chvíli jen horší. Za dva roky má dojít na opravu Barrandovského mostu, po kterém denně projede 140 tisíc aut. Že následkem bude dopravní kolaps, nemusíme dodávat.

Je ale třeba říci, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Dokazuje to aktuální situace z Ruska, kde začíná padat jeden most za druhým. Nejnovější neštěstí se odehrálo v regionu Chanty-Mansijsk poblíž vesnice Karkatejevy. Tamní most postavený před 30 lety byl před pár měsíci určen k demolici. Náhrada již existuje, proto se dělníci rychle pustili do díla před příchodem zimy.

Problém ovšem nastal ve chvíli, kdy na most vjel stavební jeřáb a kamion. Jejich tíhu již částečně narušená konstrukce nevydržela, most se tak zřítil a oba vozy skončily ve vodě. Mnohem horší ovšem je, že neštěstí si vyžádalo dva lidské životy a minimálně pět dělníků muselo být hospitalizováno. Celkový počet zraněných ale má být dokonce ještě vyšší.

K obětem pak bohužel došlo i při pádu mostu v regionu Primorje poblíž vesnice Osinovka. Podle prozatímních informací za vším stojí nevalný stav mostu v kombinaci s přetíženým kamionem značky Volvo, což způsobilo prolomení třicetimetrové konstrukce. Naneštěstí se na mostě v tu chvíli nacházela i Mazda Demio, ve které seděla žena s dítětem a na něž kamion sjel. I přestože na místě byly poměrně rychle záchranářské jednotky, posádce Mazdy již nebylo pomoci. Silnice směrem na Arseňjev je v současnosti zcela přerušena a motoristé musí zvolit opravdu velkou oklikou.

Přesunout se můžeme do blízkosti Vladivostoku, kde v půlce října spadla lávka pro pěší vedoucí přes dálnici poblíž silnice Basargin. Opětovně u toho byl kamion značky Volvo, tentokrát však problémem nebyla jeho hmotnost, nýbrž výška. Vůz střechou zavadil o konstrukci, již narušil natolik, že následně došlo k jejímu pádu.

Podle policie nešlo o první takový incident, k obdobnému došlo poměrně nedávno. Řidič Volva vypověděl, že znenadání došlo k aktivaci hydraulického zdvihu vozu, což navýšilo jeho výšku. Zdá se ovšem, že úřady tomuto tvrzení příliš nevěří, neboť muž byl již obviněn z obecného ohrožení.

Ke zprovoznění dálnice samozřejmě již v mezičase došlo, samotná lávka pro pěší v délce 40 metrů pak byla rozřezána na kusy a z místa odvezena. V případě mostu, který spadl 9. října v regionu Amur, však odklízecí práce ještě pokračují. Dáno je to tím, že konstrukce se propadla i na železnici. Na vině má být znovu těžký kamion.

Jeho řidič je jediným zraněným v případě tohoto neštěstí, přičemž za volant si nejspíše již nesedne. Kromě zlomené nohy má totiž také rozdrcené chodidlo. Asi větším problémem je, že most z roku 1982 představoval jediné spojení s částí města Svobodnyj za železnicí. Zde přitom žije 10 tisíc lidí, stejně jako se zde nachází nemocnice.

V reakci na to guvernér regionu Vasilij Orlov nařídil kontrolu všech mostů v oblasti, stejně jako mají veškeré policejní složky zatím mnohem přísněji kontrolovat hmotnost kamionů. Nosnost mostu ve Svobodnym činila 44 tun, takže by nemělo jít o žádné „ořezávátko”.

Je smutnou shodou náhod, že tentýž den došlo v Rusku k pádu dalšího mostu. Ten spojoval vesnice Dunski a Ardatov, přičemž na délku měl 15 metrů. Oprava přitom není možná, také v tomto případě tedy musí obyvatelstvo počítat s dlouhodobými objížďkami. A co je nejpodstatnější, i tentokrát za vším stojí přetížený kamion.

Všech pět kolapsů se odehrálo od počátku října, nicméně podobných incidentů se na ruských silnicích stalo letos ještě více množství. Příčiny jsou přitom pokaždé prakticky stejné - špatný stav mostu a vysoká hmotnost projíždějících vozů. Tak tomu ostatně bylo třebas i v únoru v Burjatiji, kde se pod vahou traktoru zřítil most přes řeku Uda.


Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 1 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 01Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 2 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 02
Nejnověji spadl v Rusku most poblíž vesnice Karkatejevy

Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 3 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 03Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 4 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 04Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 5 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 05Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 6 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 06Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 7 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 07Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 8 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 08Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 9 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 09Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 10 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 10Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 11 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 11Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 12 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 12Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 13 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 13Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 14 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 14
Na sklonku října ovšem došlo také k incidentu poblíž vesnice Osinovka...

Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 15 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 15Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 16 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 16Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 17 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 17Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 18 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 18Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 19 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 19Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 20 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 20Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 21 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 21Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 22 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 22Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 23 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 23Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 24 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 24
...v polovině října ve Vladivostoku...

Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 25 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 25Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 26 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 26Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 27 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 27Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 28 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 28Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 29 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 29Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 30 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 30Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 31 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 31Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 32 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 32
...a na počátku října v Amuru...

Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 33 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 33Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 34 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 34Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 35 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 35Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 36 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 36Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 37 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 37Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 38 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 38Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 39 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 39Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 40 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 40Děsí vás stav mostů v Praze? V Rusku teď padají jak švestky, i pod projíždějícími auty - 41 - Padajici mosty v Rusku 2018 rijen a listopad 41
...a mezi vesnicemi Dunski a Ardatovo

Zdroj: VL.ru

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše