Děti ve věku 9 a 11 let vymyslely, jak vyřešit jeden z odvěkých problémů řidičů

Podceňovat lidi jen kvůli tomu, že jsou moc a nebo málo staří, se nevyplácí. Do Fordů díky dvěma malým dětem možná už nikdy nebudete muset dolévat kapalinu ostřikovače.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Děti ve věku 9 a 11 let vymyslely, jak vyřešit jeden z odvěkých problémů řidičů

23.3.2018 | Petr Prokopec | 83 příspěvků

Podceňovat lidi jen kvůli tomu, že jsou moc a nebo málo staří, se nevyplácí. Do Fordů díky dvěma malým dětem možná už nikdy nebudete muset dolévat kapalinu ostřikovače.

Dětský pohled na svět je povětšinou ničím nefiltrovaný, ničím nezkreslený a často až bolestně upřímný. I díky tomu se ale občas od našich ratolestí můžeme dočkat až geniálních nápadů. S jedním takovým přišli Daniel a Lara Krohnovi, dva sourozenci z německého Jülichu, jimž je jedenáct a devět let.

Daniel a Lara loni v létě cestovali autem se svými rodiči, načež jako již mnoho motoristů před nimi zažili jeden z klasických problémů - tedy špinavé čelní sklo, které ale nebylo čím umýt, neboť nádobka ostřikovačů byla prázdná. A právě v tu chvíli sourozence napadlo, že by nebylo od věci využít déšť. Respektive tedy zachytávat kapky dopadající na vůz a ty navést do nádržky ostřikovačů.

Krohnovi nezůstali jen u myšlenky, ale rovnou přišli s konceptem, kdy využili akvárium a zmenšený model Fordu Focus RS. A jelikož toto řešení fungovalo, předaly informace o něm i samotné automobilce. Ta se rozhodla, že sourozence popostrčí k tvorbě plnohodnotné studie, a proto jim dodala čelní okno, stěrače a další prvky potřebné k výrobě reálného funkčního modelu.

S tímto projektem Daniel a Lara vyhráli první cenu na místní vědecké soutěži, mimo to pak Ford do celé věci vstoupil naplno - za pomoci techniků značky tak byl celý systém implementován na testovací S-Max. Vše přitom fungovalo lépe, než kdokoliv předtím očekával - jak uvedl Theo Geuecke, který má u Fordu na starosti prvky exteriéru, nádržka ostřikovačů se za běžného deště doplní za pouhých 5 minut.

Zda se celý systém dostane do sériové výroby, není zatím jasné. Nicméně s ohledem na nadšení Fordu a medializaci této věci se nic jiného nedá očekávat. Zvláště když značka dodává, že průměrný řidič každoročně na mytí oken aut vypotřebuje 20 litrů vody. Pokud to vynásobíme 291 miliony aut, které jezdí v Evropě, pak by nápad Krohnových mohl teoreticky vést každoročně k úspoře až 5,8 miliard litrů vody ročně, jen v Evropě.

Pravda, realita nebude tak růžová, neboť řidiči budou vodu dále mísit s letními či zimními kapalinami do ostřikovačů. Ale už představa, že byste s takovým systémem na palubě stěží někdy neměli čím omýt čelní sklo, je lákavá...

Děti ve věku 9 a 11 let vymyslely, jak vyřešit jeden z odvěkých problémů řidičů - 1 - Deti a vyuziti deste videoscreen 01Děti ve věku 9 a 11 let vymyslely, jak vyřešit jeden z odvěkých problémů řidičů - 2 - Deti a vyuziti deste videoscreen 02Děti ve věku 9 a 11 let vymyslely, jak vyřešit jeden z odvěkých problémů řidičů - 3 - Deti a vyuziti deste videoscreen 03Děti ve věku 9 a 11 let vymyslely, jak vyřešit jeden z odvěkých problémů řidičů - 4 - Deti a vyuziti deste videoscreen 04
Dětské nápady mohou být často geniální, a ten, se kterým přišli sourozenci Krohnovi a jehož podstatou je zachytávání dešťových kapek do nádržky na ostřikovače, stoprocentně patří mezi ně

Petr Prokopec

Diskuze 83 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama