-

Elon Musk chtěl napodobit slavného herce a vydělat na alkoholu, tvrdě ale narazil

Elon Musk je známý hlavně jako šéf a spoluzakladatel Tesly, nebrání se ale ani výletům do úplně jiných oblastí podnikání. Teď se chtěl pustit do výroby tequily po vzoru George Clooneyho, narazil ale na problémy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk chtěl napodobit slavného herce a vydělat na alkoholu, tvrdě ale narazil

15.11.2018 | Petr Prokopec

Elon Musk je známý hlavně jako šéf a spoluzakladatel Tesly, nebrání se ale ani výletům do úplně jiných oblastí podnikání. Teď se chtěl pustit do výroby tequily po vzoru George Clooneyho, narazil ale na problémy.

V létě letošního roku magazín Forbes představil desítku herců, kteří si loni vydělali nejvíce. Čelo žebříčku okupoval George Clooney, což bylo poněkud překvapivé. Sedmapadesátiletá hollywoodská hvězda se totiž v roce 2017 neobjevila v jediném filmu a nezávislý snímek Suburbicon: Temné předměstí, který produkoval a režíroval, mu jen stěží mohl vynést neskutečných 239 milionů dolarů (cca 5,5 miliardy korun) - dvojnásobek výdělku Dwayna Johnsona, který zazářil v celé řadě trháků.

Clooney se ovšem ukázal být nejen skvělým hercem, ale ještě lepším podnikatelem. My jej sice máme díky sérii reklam spojeného s kávou, ovšem hollywoodská hvězda rovněž v roce 2013 založila firmu na výrobu tequily s názvem Casamigos. Jeho partnery byli Rande Gerber (manžel někdejší topmodelky Cindy Crawford) a Mike Meldman. Tato trojice pak zmíněnou společnost loni prodala za neskutečnou jednu miliardu dolarů (22,95 mld. Kč), z čehož Clooneyho dostal svůj podíl. A to jeho nemalý příjem vysvětluje.

Nejde přitom o jedinou takovou akvizici z poslední doby, kupříkladu letos v lednu konglomerát Bacardi odkoupil výrobce tequily Patron Spirits International, a to dokonce za enormních 5,1 miliardy dolarů (117,05 mld. Kč). Jak se tedy zná, alkoholický nápoj vyráběný z agáve neskutečně frčí. Toho si možná všiml i Elon Musk, jehož Tesla stále potřebuje peníze. Nemělo by nás vlastně proto překvapit, že šéf kalifornského start-upu na Twitteru oznámil novou oblast podnikání.

Musk s tímto záměrem ale pořádně narazil, neboť chystaný nápoj nazval Teslaquila. Z tohoto názvu je jasně patrná asociace s tequilou, která je chráněným slovem. Aby jej Musk mohl použít, musel by dodržet řadu pravidel. Jedním z nich je místo původu - pokud tedy nápoj nevzniká v mexických státech Guanajuato, Jalisco, Michoacan, Nayarit nebo Tamaulipas, nemůže být tequilou.

„Pokud tedy chce, aby Teslaquila byla prodávána jako tequila, musí se spojit s autorizovaným výrobcem tequily, musí plnit jisté standardy a musí požádat o autorizaci mexický úřad průmyslového vlastnictví,“ uvedla v oficiálním tiskovém prohlášení Mexická regulační komise pro tequilu (CRT). A zároveň dodala, že pokud toto Musk neučiní, bude porušovat zákon a bude tak muset počítat s následky. Tedy jinými slovy, ve vzduchu létá další žaloba.

Musk sice již podal žádost na americkém patentovém úřadu, jeho šance na úspěch právě s touto ochrannou známkou jsou ale mizivé. Pod názvem Teslaquila totiž chce zaregistrovat likér z agáve a likér z modré agáve. Nejde tedy skutečně o nic jiného než o tequilu a s ohledem na výše zmíněné nelze předpokládat, že na trh dorazí brzy, jak Musk uvedl.


Elon Musk chtěl napodobit slavného herce a vydělat na alkoholu, tvrdě ale narazil - 1 - Elon Musk Teslaquila 2018 prvni foto 01
Elon Musk oznámil brzký příchod nového likéru Teslaquila

Elon Musk chtěl napodobit slavného herce a vydělat na alkoholu, tvrdě ale narazil - 2 - Elon Musk Teslaquila 2018 prvni foto 02Elon Musk chtěl napodobit slavného herce a vydělat na alkoholu, tvrdě ale narazil - 3 - Elon Musk Teslaquila 2018 prvni foto 03Elon Musk chtěl napodobit slavného herce a vydělat na alkoholu, tvrdě ale narazil - 4 - Elon Musk Teslaquila 2018 prvni foto 04Elon Musk chtěl napodobit slavného herce a vydělat na alkoholu, tvrdě ale narazil - 5 - Elon Musk Teslaquila 2018 prvni foto 05Elon Musk chtěl napodobit slavného herce a vydělat na alkoholu, tvrdě ale narazil - 6 - Elon Musk Teslaquila 2018 prvni foto 06
Zatím však nemíří stejným směrem jako George Clooney, který svou firmu na výrobu tequily loni prodal za miliardu dolarů. Místo toho je šéf Tesly jen krůček od další žaloby

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše