Reklama

Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my

Také prestižní německá automobilka se chystá vkročit do světa elektrických aut. Půjde stejným směrem jako Tesla, zvolí ovšem vlastní cestu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my

27.9.2017 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Také prestižní německá automobilka se chystá vkročit do světa elektrických aut. Půjde stejným směrem jako Tesla, zvolí ovšem vlastní cestu.

Ani Porsche se nevyhne nutnosti zapracovat do svých aut elektrické ústrojí. Už teď se to projevuje na skladbě nabídky, ve které přibývá stále více verzí osazených alternativním pohonem. Zatím posledním příspěvkem je Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo používající kombinaci přeplňovaného osmiválce a elektromotoru. Disponuje tak hned 680 koňmi, jež stylové kombi rozpohybují na stovku již za 3,4 sekundy. Nejvyšší rychlost pak činí 310 km/h.

To jsou jistě působivé parametry, nicméně s ryze elektrickým ústrojím o podobném výkonu by Porsche bezesporu zvládlo akcelerovat daleko rychleji. O tom se ostatně budeme moci přesvědčit již za dva roky, kdy automobilka představí produkční verzi předloňského konceptu Mission E. Ten přitom dle šéfa značky Olivera Bluma nebude konkurencí pro Teslu Model S, ačkoliv by tomu koncepce vozu i jeho parametry mohly napovídat.

„Porsche si kráčí vlastní cestou,“ uvedl Blume v rozhovoru pro Financial Times. A dodal, že přesně to činila značka v minulostí a stejný bude i její budoucí směr. A právě proto prý „není důležité, co Tesla dělá“. Mohlo by se tak zdát, že stávajícímu šéfovi Porsche, který je „v úřadu“ pouhé dva roky, poněkud narostl hřebínek. Tak to ovšem rozhodně není, naopak Blume vyjádřil směrem k Elonu Muskovi obdiv - oceňuje jeho i Teslu za to, že celý průmysl popostrčil kupředu.

Podle Bluma ovšem Tesla v rámci dosavadního vývoje elektromobility udělala „první krok“. Nyní je potřeba učinit i další, a tím je zejména posun technologie směrem do černých čísel. „Pro nás je zisk hlavní prioritou, pro Teslu nikoliv,“ konstatuje šéf Porsche už dobře známý fakt - Tesla sází na získání pozice lídra trhu a věří, že to „nějak dopadne”. Porsche si nic takového nemůže dovolit.

Produkční verzi konceptu Mission E tak dostane na trh v roce 2019. Blume přitom dodává, že pokud půjde o úspěch - a nyní nic nenasvědčuje tomu, že by se odehrál pravý opak - pak by další plně elektrickou novinkou značky mohlo být SUV. Oba vozy pak ve výsledku mohou Teslu překonat, a to kvůli obřímu zisku, jejž Porsche dosahuje u každého vozu a z nějž velkou část investuje právě do elektromobility.

Kruh se nám tedy uzavírá, přičemž jsme skutečně zvědavi, s čím značka za dva roky vyrukuje. Koncept se ale s Teslou vlastně ani nemohl měřit - se 600 koňmi zrychlil z klidu na stovku za 3,5 sekundy, což jsou horší hodnoty nejen vůči Model S P100D, ale i oproti výše zmíněnému Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo. Je ale nutné také dodat, že vývoj šel za ty dva roky kupředu raketovou rychlostí a produkční verze může být svými parametry docela jinde...

Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 1 - porsche mission e concept ofic 01Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 2 - porsche mission e concept ofic 02Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 3 - porsche mission e concept ofic 03Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 4 - porsche mission e concept ofic 04Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 5 - porsche mission e concept ofic 05Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 6 - porsche mission e concept ofic 06Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 7 - porsche mission e concept ofic 07Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 8 - porsche mission e concept ofic 08Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 9 - porsche mission e concept ofic 09Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 10 - porsche mission e concept ofic 10Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 11 - porsche mission e concept ofic 11Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 12 - porsche mission e concept ofic 12Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 13 - porsche mission e concept ofic 13Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 14 - porsche mission e concept ofic 14Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 15 - porsche mission e concept ofic 15Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 16 - porsche mission e concept ofic 16Elon Musk má překvapivého obdivovatele. Za konkurenta ho ale považujeme jen my - 17 - porsche mission e concept ofic 17
Produkční verze Porsche Mission E dorazí za dva roky, cestu má razit elektrickému SUV

Zdroj: Financial Times

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše