- -

Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot

Elektrická mobilita a autonomní řízení, těmito slovy se dnes hemží tiskové zprávy každé automobilky. Tedy skoro každé, jednu to prakticky vůbec nezajímá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot

4.11.2017 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Elektrická mobilita a autonomní řízení, těmito slovy se dnes hemží tiskové zprávy každé automobilky. Tedy skoro každé, jednu to prakticky vůbec nezajímá.

Prakticky každá automobilka v současné době zmiňuje elektrifikaci svého portfolia, stejně jako vývoj autonomního řízení. Existuje ale jedna, která v obou ohledech mlčela, ačkoliv v rámci první zmíněné oblasti již v roce 2010 vyrukovala s konceptem 102EX - Rolls-Royce. Ten se namísto 6,75litrového dvanáctiválce pyšnil 96 lithium-iontovými články o kapacitě 71 kWh, které napájely dva vzadu uložené elektromotory disponující celkovým výkonem 394 koní.

S ohledem na datum vzniku nejspíše nepřekvapí, že technická data konceptu nejsou zrovna dechberoucí. Zrychlení z klidu na stovku limuzíně zabralo 8 sekund, nejvyšší rychlost činila 160 km/h a dojezd byl vypočítán na 200 kilometrů. To vskutku není něco, co by kohokoliv ohromilo, pročež není divné, že tehdy byly zákazníci Rolls-Royce spíše proti elektrifikaci. Odmítají ji ovšem i nyní, tedy po sedmi letech?

Odpověď není tak jednoznačná, neboť hybridy, plug-in hybridy či jakoukoliv jinou „polovičatou“ formu elektrifikace klienti nadále nehodlají akceptovat. Jedinou výjimkou je plnohodnotné elektrické ústrojí, tedy v podstatě takové, jaké pohánělo i experimentální koncept. Již z logiky věci ale nemůže disponovat zejména nízkým dojezdem, na čekání u dobíjecích stanic nejsou majitelé „RR“ zvědavi.

I proto šéf britské automobilky Torsten Müller-Ötvös uvádí, že značka „nebude dělat žádné kompromisy“. To ovšem neznamená, že by s příchodem ryzí elektrické energie nepočítala. „Její charakter - vysoký točivý moment a tichost - perfektně ladí k vozům Rolls-Royce,“ dodává dále Müller-Ötvös. Zároveň ale zmiňuje, že v tuto chvíli neexistuje možnost, jak postavit elektromobil, který by nároky klientely značky splňoval. A tak zkrátka žádný nechystá.

Autonomnímu řízení jsou ovšem zákazníci automobilky nakloněni ještě méně než elektromobilitě. To vlastně není překvapivé, neboť autopilota kdejaký majitel „Rollsu“ má v podobě soukromého řidiče. „Naši klienti mají své šoféry. Mají garáže, jako my máme šatní skříně, a v nich pro každou příležitost to správné auto,“ popisuje stav věcí Müller-Ötvös. I proto vlastně vozy značky „nejsou provozovány na denní bázi. Když lidé naše auta řídí, děje se tak při speciálních příležitostech.“

Co z toho vyplývá? Že autonomní řízení není u vozů Rolls-Royce opravdu třeba, zvláště pak takové, kdy je třeba mít ruce neustále na volantu. V takovém případě se totiž dle šéfa automobilky vytrácí veškerý relax, který by s danou finesou měl být spojen. Proto tito lidé říkají: „Je to skvělá technologie, autopiloti mohu být fantastičtí, ale začněte je nabízet až ve chvíli, kdy budou dokonalí.“ To dnes nelze, a tak ani vlastní autopilot Rolls-Royce nevyvíjí.

Vše tedy můžeme uzavřít konstatováním, že klienti „RR“ jsou sice ochotni elektrifikaci i autonomní řízení akceptovat, ovšem ovšem teprve ve chvíli, kdy budou obě technologie naprosto bezchybné. A to vlastně nejsou překvapivé požadavky, pokud si uvědomíme, že jsou spojeny s automobily, jejich ceny startují někde okolo 10 milionů korun...

Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 1 - Rolls-Royce 102EX nova sada 01Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 2 - Rolls-Royce 102EX nova sada 02Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 3 - Rolls-Royce 102EX nova sada 03Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 4 - Rolls-Royce 102EX nova sada 04Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 5 - Rolls-Royce 102EX nova sada 05Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 6 - Rolls-Royce 102EX nova sada 06Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 7 - Rolls-Royce 102EX nova sada 07Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 8 - Rolls-Royce 102EX nova sada 08Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 9 - Rolls-Royce 102EX nova sada 09Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 10 - Rolls-Royce 102EX nova sada 10Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 11 - Rolls-Royce 102EX nova sada 11Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 12 - Rolls-Royce 102EX nova sada 12Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 13 - Rolls-Royce 102EX nova sada 13Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 14 - Rolls-Royce 102EX nova sada 14Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 15 - Rolls-Royce 102EX nova sada 15Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 16 - Rolls-Royce 102EX nova sada 16Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 17 - Rolls-Royce 102EX nova sada 17Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 18 - Rolls-Royce 102EX nova sada 18Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 19 - Rolls-Royce 102EX nova sada 19Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 20 - Rolls-Royce 102EX nova sada 20Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 21 - Rolls-Royce 102EX nova sada 21Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 22 - Rolls-Royce 102EX nova sada 22Existuje jediná značka, která dnes nevyvíjí ani elektromobil, ani vlastní autopilot - 23 - Rolls-Royce 102EX nova sada 23
V době příchodu konceptu Rolls-Royce 102EX nebyli zákazníci značky elektrifikaci nakloněni vůbec. Nyní říkají, že pouze nechtějí žádné polovičaté výtvory, což ale ve výsledku pořád znamená „ne”

Zdroj: Road&Track

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama