Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil

I když byl jako koncept odhalen už dávno, stále toho o něm více nevíme než víme. O to cennější jsou detailní záběry prototypu, které mapují zevnějšek, techniku i kabinu tahače.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil

5.9.2018 | Petr Prokopec

I když byl jako koncept odhalen už dávno, stále toho o něm více nevíme než víme. O to cennější jsou detailní záběry prototypu, které mapují zevnějšek, techniku i kabinu tahače.

Americký stát Colorado proslul především díky kreslenému seriálu South Park, v roce 2013 pak jeho popularitu ještě umocnila legalizace marihuany. Kromě toho se tu nachází také Pikes Peak, slavný závod do oblak je však v podstatě jedinou spojnicí se světem automobilů. Je proto vskutku překvapivé, že právě zde byla nachytána nová Tesla Semi v nedbalkách. A to zvláště když uvážíme, že se tak stalo v malém městě Brunch ležícím více než 1 600 kilometrů od továrny Gigafactory.

Aktuálně však ponechme stranou důvod, proč se Tesla vydala tímto směrem. Místo toho se soustřeďme na samotný tahač zvaný Semi, který by aktuálně měl zvládat ujet 500 km na jeden zátah. Dobití akumulátorů, které v rámci jednoho paklu nejspíše počítají s 2 170 články jako Model S, má přitom zabrat 30 minut. Ovšem pouze za předpokladu, že je k dispozici dostatečný elektrický výkon. A ten v současnosti i u Superchargerů Tesly chybí.

Kalifornská automobilka proto hodlá kvůli své novince vybudovat vedle Superchargerů další síť tzv. Megachargerů. Určeny budou právě pro tahač, neboť ten nyní vyžaduje přinejmenším čtyř stojanů, aby energii nedoplňoval enormně dlouho. Zapotřebí to bude hlavně u vrcholných variant, jenž mají zvládat dokonce 800 kilometrů na jedno dobití. V případě elektromotorů, jejichž koncepce je rovněž shodná s Modelem S, lze pak čekat sprint na stovku pod 5 sekund.

Většina z těchto dat je ovšem známa již od loňské prezentace, proto se vraťme zpět k novinkám. Odstavený tahač totiž doslova prolezl s puštěnou kamerou v ruce jeden z fandů značky a narazil na zajímavé věci. Pozoruhodná je přítomnost hned 26 kamer, jimiž je Semi osazeno kvůli vývoji autonomního řízení. Produkční verze jich ovšem nejspíše dostane citelně méně, neboť Tesla momentálně testuje jejich umístění i záběr pohledu. Mimo to kamery doplňuje radar a celá plejáda senzorů. Řidičům ale prý umělá inteligence v nejbližší době práci sebrat nemá, jakkoliv je totiž Autopilot pro Teslu jednou z klíčových technologií, jeho funkce budou u tahače Semi omezenější než třeba u Modelu 3.

Autor přiložených záběrů se ale tahači podíval i pod sukni a ukázal celé jeho elektrické pohonné ústrojí. Zblízka tak můžeme vidět spoustu vysokonapětových kabelů, obrovské diferenciály, stejně jako další komponenty pohonných jednotek či něco jako převodové ústrojí. Vše zjevně předimenzováno tak, že byste z jednoho Semi vytvořili snad šest obyčejných kamionů. A vidíme také dobíjecí port onoho Megachargeru.

Nahlédnout se podařilo rovněž do interiéru, takže před sebou máme nejlepší pohled na Teslu Semi, který se nám zatím mohl naskytnout. Dodávky vozu by měly odstartovat již v příštím roce, s termíny je ovšem Tesla poněkud na štíru, takže zatím raději nečekejme nic konkrétního. Vývoj Semi ale očividně není v plenkách...

Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 1 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 01Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 2 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 02Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 3 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 03Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 4 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 04Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 5 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 05Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 6 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 06Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 7 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 07Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 8 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 08Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 9 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 09Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 10 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 10Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 11 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 11Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 12 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 12Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 13 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 13Fanda se dostal s kamerou do odstaveného tahače Tesly. Podívejte se, co objevil - 14 - Tesla Semi 2018 novy videoscreen 14
Tesla Semi byla nachytána odstavená během testování v Coloradu. Při té příležitosti se můžeme podívat třeba na 26 kamer, kterými je tahač momentálně osazen. Produkční verze jich ale má dostat méně

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama