Fiat padá ke dnu, jeho auta v USA nikdo nechce. Našel i nečekaného přemožitele

Kdysi nadějný návrat Fiatu do zámoří se mění v noční můru celého koncernu FCA. Nezájem o jeho auta je nezměrný a naděje na obrat se ani nerýsuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Fiat padá ke dnu, jeho auta v USA nikdo nechce. Našel i nečekaného přemožitele

18.4.2018 | Petr Prokopec | 14 příspěvků

Kdysi nadějný návrat Fiatu do zámoří se mění v noční můru celého koncernu FCA. Nezájem o jeho auta je nezměrný a naděje na obrat se ani nerýsuje.

Fiat se na americký trh vrátil v roce 2011, po sedmadvacetileté absenci. Zpočátku se zdálo, že jde o dobrý nápad, neboť značka již o rok později dokázala zdvojnásobit své registrace a prodat 43 772 nových aut. Prakticky stejné množství vyexpedovala také v dalším období, s rokem 2014 přišel dokonce ještě další růst. Tento rekord ale již nebyl překonán, právě naopak. Značka postupně začala výrazně ztrácet pevnou půdu pod nohama a loni z toho bylo již jen 26 492 registrací.

Američané zjevně vystřízlivěli ze svých představ o tom, co dnes Fiat představuje a jeho auta se začala pravidelně objevovat ve výběrech toho nejhoršího, co lze v Americe koupit. Auta, kterým byste se při koupi nového vozu měli podle vyhnout obloukem? Fiat tam je. Auta s největším poklesem hodnoty? Fiat u toho nechybí. Nejméně uspokojivá na trhu? I mezi nimi Fiat „zabodoval”.

S takovým renomé se k lepším číslům dostává těžko, a tak Fiat míří přesně opačným směrem. Za první tři měsíce prodal pouhých 4 014 nových aut, tedy o 45 procent méně než loni touto dobou. Velký problém tak pro značku představují skladové zásoby dealerů - ty by jim podle magazínu The Truth About Cars vydržely až do 20. září letošního roku, i kdyby nenakoupili jediný vůz. To jsou zásoby na více než pět měsíců mizerných prodejů, povětšinou navíc jde o auta modelového roku 2017, neboť ta novější majitelé dealerství ani neobjednávají - nemají na ně peníze, ani na ně nemají zákazníky.

Nakouknutí ke konkurenci ukazuje, jak špatně na tom Fiat v tomto ohledu je. Jeho dealeři měli k 1. březnu skladové zásoby na 161 dní. Ke stejnému datu měl celý automobilový průmysl na skladech 4 021 400 nových aut, což představuje 74denní zásobu. Subaru, Mazda a Nissan mají na svém kontě auta na 49, 59 a 60 dnů, BMW a Mercedes-Benz jen na 47 dní. Fiat je tedy na víc více než trojnásobku jejich čísel.

Ani tím ale problémy značky, respektive jejich prodejců nekončí. Jak se ukázalo, na jednom prodaném autě mají v průměru výdělek okolo pouhých 200 dolarů (cca 4 100 Kč). To je opravdu směšná částka, která ukazuje, jak těžké je Fiaty prodat - jde to jen při slevách na úroveň nákupních cen. Není tak vlastně ani divu, že mnozí z nich začínají o prodeje Fiatu ztrácet jakýkoliv zájem.

Jak jeden z prodejců naznačuje, jediným východiskem z této situace je prodej zcela nových vozů jako ojetin. V takové chvíli sice dojde na odepsání nemalé sumy, nicméně na druhou stranu je tu daleko větší pravděpodobnost, že taková auta alespoň zmizí ze skladů. Dojde ale k jejich opětovnému naplnění? Příliš s tím nepočítejme, Fiat má ve Státech nakročeno spíše k opětovnému konci. Aktuálně jej prodejně překonává i prestižní Alfa Romeo s nesrovnatelně dražším portfoliem. A to jsme si mysleli, že zrovna tato značka je v rámci koncernu FCA tou nejslabší...

Fiat padá ke dnu, jeho auta v USA nikdo nechce. Našel i nečekaného přemožitele - 1 - Fiat 500X 2017 prvni foto 01Fiat padá ke dnu, jeho auta v USA nikdo nechce. Našel i nečekaného přemožitele - 2 - Fiat 500X 2017 prvni foto 02Fiat padá ke dnu, jeho auta v USA nikdo nechce. Našel i nečekaného přemožitele - 3 - Fiat 500X 2017 prvni foto 03Fiat padá ke dnu, jeho auta v USA nikdo nechce. Našel i nečekaného přemožitele - 4 - Fiat 500X 2017 prvni foto 04Fiat padá ke dnu, jeho auta v USA nikdo nechce. Našel i nečekaného přemožitele - 5 - Fiat 500X 2017 prvni foto 05Fiat padá ke dnu, jeho auta v USA nikdo nechce. Našel i nečekaného přemožitele - 6 - Fiat 500X 2017 prvni foto 06Fiat padá ke dnu, jeho auta v USA nikdo nechce. Našel i nečekaného přemožitele - 7 - Fiat 500X 2017 prvni foto 07Fiat padá ke dnu, jeho auta v USA nikdo nechce. Našel i nečekaného přemožitele - 8 - Fiat 500X 2017 prvni foto 08
Fiat v Americe více než strádá. Enormní zájem přitom nebudí ani malé SUV 500X, byť jde o nejprodávanější model značky. Respektive o takový, kteří si zákazníci nechají při velké slevě vnutit

Zdroj: The Truth About Cars

Petr Prokopec

Diskuze 14 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama