-

Firma rozebírající auta dokončila „pitvu” Tesly Model 3. Co objevila, umí překvapit

Šéf firmy v únoru přirovnával novinku kalifornské automobilky ke Kie z 90. let a spáry její karoserie označil za viditelné z Marsu. Kompletní rozborka ale posouvá obrázek o autu jinam.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Firma rozebírající auta dokončila „pitvu” Tesly Model 3. Co objevila, umí překvapit

17.7.2018 | Petr Prokopec | 19 příspěvků

Šéf firmy v únoru přirovnával novinku kalifornské automobilky ke Kie z 90. let a spáry její karoserie označil za viditelné z Marsu. Kompletní rozborka ale posouvá obrázek o autu jinam.

Na počátku letošního února si svých pár dnů slávy užilo video Johna McElroye pořízené ve společnosti Munro & Associates. Ta se zabývá detailním rozborem aut a třeba BMW i3 demontovala na 54 tisíc dílů, přičemž vše zdokumentovala ve zprávě o 23 tisících stranách. Něco tak detailního vám nikdo jiný neposkytne. Navíc jde o nezávislou společnost s dlouhou historií, u které lze čekat nezaujatost. Proto řada lidí nejspíše zešedla hrůzou, když šéf firmy Sandy Munro uvedl, že nic tak hrozného jako Teslu Model 3 již hezky dlouho neviděl.

Je ovšem třeba dodat, že v únoru se jednalo o první inspekci, která se týkala věcí na povrchu. Tedy třeba spár karoserie, jež jsou podle Munra „viditelné již z Marsu“. Není proto vlastně ani překvapivé, že šéf firmy popsal Model 3 jako Kiu z 90. let, kdy korejská automobilka nehleděla až tak moc na kvalitu, jakožto spíše na cenu. Nyní tu ovšem máme výsledek kompletního rozboru, která zahrnuje rovněž mechaniku. A říká i trochu jiné věci.

Šéf firmy popisuje integraci rozličných elektronických komponentů jako „inženýrskou symfonii“, ještě více jej však uchvátil paket baterií. Za tím stojí spolupráce Tesly a Panasonicu, jež vyústila v 2 170 článků zasazených do pouzdra, u kterého bylo použito větší množství niklu. Jednotlivé akumulátory jsou vyšší než ty, jaké automobilka používá u větších modelů. A co je velmi překvapivé, pouzdro nemá bočnice, díky čemuž se baterie zdají být nechráněné.

Právě v této oblasti má prý Tesla velký náskok před zbytkem světa. Boční ochranu pouzdra tvoří vysokopevnostní ocel použitá v rámci skeletu vozu. Automobilka tak dokázala snížit hmotnost, což jí umožnilo ono výše zmíněné zvětšení akumulátorů. Celý paket je tedy vůči minulosti větší o nějakých 20 procent, jeho kapacita narostla dokonce o 50 procent. Zatímco tedy dříve by nejlepší baterie Munro hledal u LG Chem či Samsungu, nyní na trůn pasuje Teslu.

O technologickém náskoku kalifornské automobilky v oblasti baterií a hnacího ústrojí se mluví již delší dobu, další informace, se kterou Munro vyrukoval, je zajímavější. Dle automobilového veterána může být Model 3 pro Teslu skutečně ziskový. Automobilka by na něm mohla „trhnout“ až 30 procent, což je hladina, na které se pohybuje jen pár aut se spalovacím motorem, ovšem žádný jiný elektromobil (rozebraným vozem je zadokolka s prodlouženým dojezdem).

Tesla dosahuje ziskových vod v detailech. Munro srovnává kupříkladu cenu zpětných zrcátek Modelu 3 s BMW i3 a Chevroletem Bolt. Zatímco u amerického elektromobilu se obejdou bez ámečku a elektronických fines a vychází na pouhých 29,48 USD (cca 653 Kč), v případě i3 již cena narůstá na 93,46 USD (2 069 Kč) a u Chevroletu dokonce na 164,83 USD (3 649 Kč). Dáno je to samozřejmě tím, že oba kousky mají vestavěné funkce, u Boltu pak promítá i obraz parkovací kamery.

Je ovšem nutné dodat, že Munro ve svých propočtech bere v potaz pouze cenu materiálu a mzdy zaměstnanců, jež se podílí přímo na výrobě. Zohledněn není vývoj, marketing, prodej, logistika či distribuce. I proto vlastně Tesla zdaleka nedosahuje zisku, i když Modelů 3 prodává docela dost. Zda k němu zamíří právě s ním, se stále neví. Nicméně aktuálně si alespoň můžeme definitivně potvrdit, že tento vůz je vlastně něco jako surový diamant - zvenčí nic moc, svou krásu skrývá pod povrchem.

Firma rozebírající auta dokončila „pitvu” Tesly Model 3. Co objevila, umí překvapit - 1 - Tesla Model 3 2018 Sandy Munro novy videoscreen 01Firma rozebírající auta dokončila „pitvu” Tesly Model 3. Co objevila, umí překvapit - 2 - Tesla Model 3 2018 Sandy Munro novy videoscreen 02Firma rozebírající auta dokončila „pitvu” Tesly Model 3. Co objevila, umí překvapit - 3 - Tesla Model 3 2018 Sandy Munro novy videoscreen 03Firma rozebírající auta dokončila „pitvu” Tesly Model 3. Co objevila, umí překvapit - 4 - Tesla Model 3 2018 Sandy Munro novy videoscreen 04
Sandy Munro sice není okouzlen venkovní kvalitou Tesly Model 3, uznává však její náskok v některých ohledech. Zvláště v oblasti baterií, hnacího ústrojí a výrobních nákladů

Petr Prokopec

Diskuze 19 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama