Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství

Když se nějakého auta nepodaří za celý měsíc prodat ani jeden kus, je to jistě smutné. Ale může být i hůř, jak ukazují statistiky Hyundai. V USA v listopadu prodalo sedanu Azera -1 kus.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství

4.12.2018 | Petr Prokopec

Když se nějakého auta nepodaří za celý měsíc prodat ani jeden kus, je to jistě smutné. Ale může být i hůř, jak ukazují statistiky Hyundai. V USA v listopadu prodalo sedanu Azera -1 kus.

Minulý měsíc jsme psali o současných trápeních Hyundai. U nás nejsou až tak patrná, špatná strategická rozhodnutí ale způsobila, že značce se nedaří na dvou největších automobilových trzích světa, tedy v Číně a v USA, které táhnou ke dnu celosvětovou bilanci firmy. Klíčovým problémem je omezená nabídka větších SUV, které dnes oba zmíněné trhy polykají po statisících. A listopadové prodejní výsledky Hyundai právě v Americe se staly hořce úsměvným symbolem aktuální situace.

Týkají se dnes už nevyráběného modelu Azera, tedy jednoho z velkých sedanů, které Američané kupují stále méně. Tento vůz byl svého času montován i v českých Nošovicích pod názvem Grandeur, tehdy ale šlo o čtvrtou generaci sedanu. Pátá a šestá však na evropský kontinent vůbec nedorazily a zájem o ně klesal i jindy. Korejci tak museli učinit jediné rozumné rozhodnutí a vůz poslat do věčných lovišť. Zajímavé ovšem je, že Azera stále figuruje v prodejních výkazech automobilky.

Na jednu stranu to není nic až tak mimořádného. Pokud některá automobilka ukončí prodej daného modelu, je vždy třeba počítat ještě se skladovými vozy u dealerů. A podle toho, jak ti jsou s jeho vyexpedováním úspěšní, se odvíjí i registrace - snadno se může stát, že prodáno je hned několik kusů i rok po ukončení výroby. Nicméně jsme ještě nikdy nezažili, aby se v prodejních výkazech u nějakého modelu objevil negativní výsledek. Přesně to se ale v případ Azery stalo.

V listopadových prodejních datech Hyundai tak u tohoto modelu svítí -1. To je vážně mizerný výsledek - neprodat nic je smutné, ale prodat záporný počet aut? Na první pohled to vypadá jako šotek, statistická chyba, přímo automobilka ale potvrdila, že výsledek je skutečný.

Důvodem je, že v některém z předchozích měsíců byla Azera pořízena zákazníkem ze skladových zásob, ten ale zřejmě nebyl s vozem spokojen a prodejci jej během listopadu vrátil. To se stává a výsledkem je běžně odečtení prodaného kusu z celkových prodejních výsledků, takže to nikdo nepozná - např. z 236 aut další měsíc se stane 235. Tady ale jaksi nebylo z čeho odečítat, neboť jinak už se Azery prodalo 0 kusů. A tak je výsledkem záporné číslo.

Za normálních okolností by to byla jen úsměvná anomálie, při současných problémech značky v USA právě s auty tohoto typu je to pro firmu spíše hořké. Ať už to ale budete vnímat jakkoli, samotná Azera je mrtvá a zakopaná hluboko pod zemí. Hyundai sice zmiňuje, že tento vůz může do své nabídky vrátit, nicméně při pohledu na registrace z minulých let - a minulého měsíce - to není příliš pravděpodobné. Velký sedan ve Státech oslovoval zhruba tři až čtyři stovky lidí měsíčně, což není ospravedlnitelný stav ani při vyšší ceně. Navíc Korejci nyní mají svou luxusní divizi Genesis, se kterou je spojena image více padnoucí autům tohoto kalibru.


Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství - 1 - Hyundai Azera 2015 oficialni foto 10
Pohled na říjnové prodeje amerického Hyundai je poněkud úsměvný...

Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství - 2 - Hyundai Azera 2015 oficialni foto 01Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství - 3 - Hyundai Azera 2015 oficialni foto 02Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství - 4 - Hyundai Azera 2015 oficialni foto 03Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství - 5 - Hyundai Azera 2015 oficialni foto 04Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství - 6 - Hyundai Azera 2015 oficialni foto 05Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství - 7 - Hyundai Azera 2015 oficialni foto 06Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství - 8 - Hyundai Azera 2015 oficialni foto 07Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství - 9 - Hyundai Azera 2015 oficialni foto 08Hyundai se vážně nedaří, v USA nyní prodalo jednoho modelu záporné množství - 10 - Hyundai Azera 2015 oficialni foto 09
...ve výkazech totiž figuruje i Azera, jejíž výroba již byla ukončena, s negativním výsledkem

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše