Reklama

Íránská žena skončila na vozíku, nemůže do autobusu ani do taxi, nemá řidičák. Takhle to vyřešila

Je smutné, jak se některých zemích chovají k lidem, ke kterým osud nebyl zrovna přívětivý. Potěší ovšem, jak se tomu někteří dokáží vzepřít.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Íránská žena skončila na vozíku, nemůže do autobusu ani do taxi, nemá řidičák. Takhle to vyřešila

5.5.2018 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Je smutné, jak se některých zemích chovají k lidem, ke kterým osud nebyl zrovna přívětivý. Potěší ovšem, jak se tomu někteří dokáží vzepřít.

Pokud někdo dokáže překonat nepřízeň osudu, zaslouží si jen respekt. Platí to třeba o Billy Mongerovi, mladém britském závodníkovi, kterému loni kvůli následkům hrozivé havárie musely být amputovány obě nohy. Co by ovšem jiné sedmnáctileté (a bez pochyby i mnohem starší) zdeptalo, to Billyho nakonec nezlomilo. Místo toho se již letos opětovně usadil do monopostu.

Zatímco Billy se ale může spolehnout alespoň na svou movitou rodinu, jiní lidé takové štěstí nemají. Mezi ně patří i Zahra Sedighi, která pochází z íránského Mashadu. Jako malá prodělala dětskou obrnu a od té doby je odkázána na invalidní vozík. S tím má ovšem v této zemi ještě větší problémy než jinde - bezbariérový přístup je tu skoro neexistující věc a doprava na takové lidi myslí ještě méně.

„Nemůžu používat autobus, nemůžu sehnat taxi. A jiná doprava pro handicapované lidi tu neexistuje,“ dodává Zahra, která se rozhodla, že již nemůže nadále jen spoléhat na svou matku, aby ji někam dotlačila. Proto sama zvolila jiné řešení - pořídila si dva postarší motocykly, které propojila nájezdovou rampou. Řidítka pak usadila doprostřed, díky čemuž se stala mobilní, aniž by přitom musela opouštět kolečkové křeslo.

Již to samo o sobě si zaslouží několikeré sejmutí klobouku. Nedostačující infrastruktura ale není jediným problémem, se kterým musí postižená žena bojovat. Jakkoliv totiž sice v Íránu neexistuje zákon, který by zakazoval výdej řidičského oprávnění ženám, úřady většinu takových žádostí zamítají. Zahry se v tomto směru snažil zastat jeden z policistů, i on ale skončil po dvou týdnech s nepořízenou.

Íránská vláda sice slibuje změnu a hodlá zlepšit vstup jak do mnoha veřejných budov, tak i do veřejné dopravy. Je však otázkou, kdy se řeči změní v činy. Do té doby nejspíše bude Zahra odkázána jen na svůj konstruktérský um a jízdu bez řidičáku, kterou ostatně absolvuje již sedmý rok v řadě. Obdobně jako další lidé z celkově 1,3 milionů hendikepovaných, kteří v zemi žijí...

Íránská žena skončila na vozíku, nemůže do autobusu ani do taxi, nemá řidičák. Takhle to vyřešila - 1 - Motorka-koleckove kreslo Zahra Sedighi 01Íránská žena skončila na vozíku, nemůže do autobusu ani do taxi, nemá řidičák. Takhle to vyřešila - 2 - Motorka-koleckove kreslo Zahra Sedighi 02Íránská žena skončila na vozíku, nemůže do autobusu ani do taxi, nemá řidičák. Takhle to vyřešila - 3 - Motorka-koleckove kreslo Zahra Sedighi 03
Zahra Sedighi vyzrála nad immobilitou za pomoci dvou motorek, které spojila dohromady a vytvořila tak platformu pro své kolečkové křeslo. Může se tak pohybovat i po silnicích, aniž by vůbec musela opustit vozík

Zdroj: Ride Apart

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše