Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se

O moderních SUV vám kde kdo řekne, že se řídí jako normální auta a svou vysokou stavbu nedávají řidiči znát. Tohle video ukazuje, že pravda to tak úplně není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se

17.6.2018 | Petr Miler | 23 příspěvků

O moderních SUV vám kde kdo řekne, že se řídí jako normální auta a svou vysokou stavbu nedávají řidiči znát. Tohle video ukazuje, že pravda to tak úplně není.

Nejsou zase tak dávno časy, kdy SUV platila za libůstku hrstky vyznavačů off-roadového ježdění, na silnicích skoro nevídanou. Dnes je tomu docela jinak. SUV všech tříd zaplavují silnice, tempo růstu jejich prodejů je nesrovnatelné s jakýkoli jiným druhem aut a populární kompaktní modely se i v Evropě prodávají po statisících.

Tomu, jak rostla jejich popularita, se logicky přizpůsoboval i jejich charakter. V nabídkách automobilek dnes jen zřídka narazíte na vůz této třídy s jakkoli většími terénními ambicemi, protože kvůli ježdění mimo silnici si je nekupuje skoro nikdo. Prodává je vyšší pozice za volantem, snazší nastupování pro starší lidi a statut většího, prestižnějšího auta, bez ohledu na značku. Automobilky tedy vyvíjí tyto vozy primárně pro silniční provoz s cílem zajistit jim projev srovnatelný s jinými osobními vozy. A nedá se říci, že by neuspěly.

Už na přelomu této a minulé dekády se v prodeji objevily modely, které zdánlivě popíraly fyzikální zákony. Sjeďte si třeba s původním BMW X6 M a budete muset mít na zdi terč s nápisem SUV, abyste po jeho řízení jen suše nepolkli a uznale neřekli něco jako: „To přece není možné!” Automobilky pochopitelně nedopřály SUV projev stoprocentně srovnatelný s lehčími auty nižší stavby, přesto udiví, jak dvoutunová monstra s těžištěm vepře stojícího na posledním schůdku žebříku dokáží odolávat zejména odstředivým silám.

Znamená to však, že fyzikální zákony skutečně popřely? Ne a níže přiložené záběry jsou toho nejlepším důkazem. Vidíme na nich Mercedes-AMG GLE 63 Coupe, tedy o poznání modernější variaci na výše zmíněné BMW, které si někdo půjčil na svatbu ve francouzském Nantes. Zřejmě v rámci bujarého veselí se řidič rozhodl „dát s autem pár kruháčů” a pravděpodobně vypnul ESP, aby donutil jet auto trochu bokem. Ve skutečnosti jej ale donutil padnout na bok a pak i na střechu.

Chování řidiče nepochybně nebylo moudré, přesto udiví, jak snadno se Mercedes vzdal kontaktu se zemí. Kruhový objezd má je trochu zkosený, ale ne mnoho a řidič po něm ve chvíli neštěstí krouží tak rychlostí 30 km/h. Stačí to ale na nehodu, jejíž následky zřejmě nebudou mít daleko k totální škodě.

I moderní SUV jsou ve své podstatě stále těžká, neohrabaná auta s vysokým těžištěm, jejichž vnímání mění v prvé řadě nastavení podvozku a elektroniky. Pokud to druhé vypnete a to první přivedete do úzkých nepravděpodobnou kombinací okolností, snadno se stane toto - auto padne padne na bok, jako by do něj někdo cvrnknul prstem. O důvod víc, proč nechtít SUV? Podle nás ano, ale nepředpokládáme, že by se zájemci o ně něčím podobným nechali zviklat...


Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se - 1 - Jak snadno lze poslat SUV na strechu video 01Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se - 2 - Jak snadno lze poslat SUV na strechu video 02Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se - 3 - Jak snadno lze poslat SUV na strechu video 03Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se - 4 - Jak snadno lze poslat SUV na strechu video 04Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se - 5 - Jak snadno lze poslat SUV na strechu video 05Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se - 6 - Jak snadno lze poslat SUV na strechu video 06Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se - 7 - Jak snadno lze poslat SUV na strechu video 07Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se - 8 - Jak snadno lze poslat SUV na strechu video 08Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se - 9 - Jak snadno lze poslat SUV na strechu video 09Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se - 10 - Jak snadno lze poslat SUV na strechu video 10Jak snadno lze poslat moderní SUV až na střechu? Podívejte se - 11 - Jak snadno lze poslat SUV na strechu video 11
Až neuvěřitelně málo stačilo Mercedesu-AMG GLE 63 Coupe k tomu, aby se převrátil na bok a pak až na střechu

Zdroj: Reddit

Petr Miler

Diskuze 23 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama