Reklama

Jak stará auta dnes jezdí v Rusku? Budete se divit

V Rusku žije spousta hodně bohatých lidí, jenže v průměru je na tom tato země hůře než Česká republika. Čekat, že v průměru na tom bude hůře i tamní autopark, by ale bylo liché.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak stará auta dnes jezdí v Rusku? Budete se divit

2.6.2018 | Petr Prokopec | 16 příspěvků

V Rusku žije spousta hodně bohatých lidí, jenže v průměru je na tom tato země hůře než Česká republika. Čekat, že v průměru na tom bude hůře i tamní autopark, by ale bylo liché.

Na Rusko řada lidí shlíží s odporem, mnozí stále ještě máme v paměti sovětskou okupaci, která nás rozhodně nepřivedla ke štěstí a blahobytu. S despektem koukáme rovněž na ruská auta, i proto, že AvtoVAZ dlouho nebyl s to překročit stín své komunistické minulosti. Paradoxem ovšem může být skutečnost, že pokud přijde řeč na pojem „Vrakoviště Evropy“, Rusko s ním nemůžeme spojit.

Ruská agentura Avtostat zveřejnila statistiku, dle které průměrné stáří tamního vozového parku dosahuje 13,1 roku. To je překvapivě nízké číslo, však i v případě českého trhu to k 31. prosinci 2017 bylo 14,62 roku, přičemž meziročně dokonce došlo k nárůstu. Od roku 2011 ostatně průměrný věk aut v ČR narostl o jeden rok, za čímž stojí hlavně dovoz starších ojetin. Ty staré 10 a více let na importu mají více než 53procentní podíl.

Je samozřejmě otázkou, jaký je v případě Česka výhled do budoucna, neboť zatímco prodej nových aut loni stoupl o takřka pět procent, dovoz ojetin se zvedl jen o čtyři. Hypoteticky by tedy i u nás měl vozový park mládnout, v praxi si to ovšem ověříme až za nějakých sedm měsíců. Aktuálně se tedy můžeme vrátit zpátky k Rusku, kde lze se snižování průměrného stáří aut naopak daří.

Prokazuje to skladba tamního vozového parku, kde nejstarší jsou domácí značky - UAZ dosahuje v průměru 15 let, Lada dokonce šestnácti. I proto souhrn ruské produkce dosahuje průměrného věku 16,6 roku. Oproti tomu zahraniční vozy jsou mnohem mladší, v průměru mají „na hrbu“ 10,9 roku. Nejmladší jsou auta z Číny (6,6 roku), což je pochopitelné, neboť na trh dorazily nejpozději.

Pokud vás zajímá další skladba, pak můžeme jen dodat, že Korejcům je na ruském trhu v průměru 7,4 roku, Američanům 9,9 roku, Evropanům 10,8 roku a Japoncům 13,1 roku. Tento stav věrně dokumentuje, kdy ta která značka byla v Rusku dostupná, ať již ve formě tehdy zcela nových vozů či alespoň ojetin.

Jak stará auta dnes jezdí v Rusku? Budete se divit - 1 - Rusky vozovy park 2018 01Jak stará auta dnes jezdí v Rusku? Budete se divit - 2 - Rusky vozovy park 2018 02Jak stará auta dnes jezdí v Rusku? Budete se divit - 3 - Rusky vozovy park 2018 03Jak stará auta dnes jezdí v Rusku? Budete se divit - 4 - Rusky vozovy park 2018 04Jak stará auta dnes jezdí v Rusku? Budete se divit - 5 - Rusky vozovy park 2018 05Jak stará auta dnes jezdí v Rusku? Budete se divit - 6 - Rusky vozovy park 2018 06
Ruský vozový park je rozmanitý a především mladší než ten český, což je velmi překvapivé

Zdroj: Avtostat

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 16 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše