Jediná událost může výrazně zdražit benzin, vyvolat světový ekonomický chaos

Zmizení člověka není nikdy věcí, nad kterou bychom mohli jásat, v případě Džamala Chášakdžího jde ale o mnohem víc. Už teď destabilizuje trh s ropou a může být ještě mnohem hůř.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jediná událost může výrazně zdražit benzin, vyvolat světový ekonomický chaos

16.10.2018 | Petr Prokopec

Zmizení člověka není nikdy věcí, nad kterou bychom mohli jásat, v případě Džamala Chášakdžího jde ale o mnohem víc. Už teď destabilizuje trh s ropou a může být ještě mnohem hůř.

Možná jste již zaregistrovali případ zmizení saúdskoarabského opozičního novináře Džamala Chášakdžího. Ten 2. října navštívil konzulát své rodné země v Turecku, ze kterého však již nevyšel. Co se přesně stalo, je otázkou, místo vyřízení dokladů potřebných k rozvodu ale měl být vyslýchán, mučen, zavražděn a následně dokonce rozřezán či rozpuštěn v kyselině, přičemž za vším má stát královská rodina ze Saúdské Arábie, neboť novinář psal proti jejímu režimu.

Jak dopadne vyšetřování, ukáže teprve čas, nicméně proti Saúdům se už teď objevují nové důkazy. Turecko tvrdí, že má k dispozici nahrávku, díky které dokáže i přesně určit, kdy a kde byl novinář zabit, kam bylo odneseno jeho tělo a co se s ním následně stalo. A vyšetřování probíhá i na samotném konzulátu. Nové informace lze tedy očekávat každým dnem a mohou být opravdu zásadní.

Pokud se ukáže, že došlo k vraždě, jak se očekává a do případu je skutečně zapletena saúdská královská rodina, můžeme očekávat neskutečný chaos na trhu s ropou. Saudská Arábie je jejím největším světovým vývozcem a kvůli oné vraždě již pohrozily sankcemi Spojené státy. To by spustilo řetěz událostí, který by skončil u každého z nás.

Již aktuální nejistota ovlivňuje cenu ropy na světových trzích. Francouzská banka Société Générale zvedla svůj odhad pro poslední letošní čtvrtletí z původních 78 dolarů za barel na 82 dolarů (cca 1 740 Kč až 1 830 Kč). Nezdá se to moc, jenže ještě na počátku roku se totiž ropa Brent prodávala za 67 USD (1 500 Kč), a tak už dosavadní vývoj trápí třeba amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Musíme připomenout, že ropa Brent slouží jako ukazatel vývoje celosvětového trhu a zároveň je díky svému složení a nízkému obsahu síry ideální pro výrobu benzinu. Proto jsou její ceny natolik důležité. Na stávající růst dosud měly vliv hlavně sankce USA proti Iránu a pokles těžby v Saúdské Arábii. Pokud by však Spojené státy zakročily i proti Rijádu, dočkali bychom se opravdu razantního zdražení.

„Pokud ceny ropy dosahující 80 dolarů za barel rozhněvaly prezidenta Trumpa, nikdo by neměl vyloučit, že mohou vyskočit na 100 nebo 200 dolarů či dokonce na dvojnásobek této sumy,“ varoval před případnou odvetou Turki Aldakhil, generální manažer televize Al Arabiya vlastněné právě Saúdy. Podle něj by to vedlo k „ekonomické katastrofě, jež by otřásla celým světem“. A Aldakhil až tak nepřehání, takový vývoj bychom na peněženkách poznali i my a zdaleka ne jen u čerpacích stanic - zdražilo by v podstatě veškeré zboží.

Další vývoj případu bude tedy ještě zajímavý. Zvláště když o praktikách saudskoarabské tajné služby promluvil také člen královské rodiny princ Chálid bin Farhán Saúd. Ten s tamní politikou nesouhlasí a proto žije v exilu v Německu. Sám byl již několikrát pozván na saúdskoarabský konzulát, nicméně právě kvůli obavám o svůj život vždy odmítl.

Arábii vládne Chálidův starší bratr Muhammad bin Salmán, který byl dosud vnímán jako velký Trumpův spojenec. I proto je vlastně hrozba amerického prezidenta o to zásadnější - šlo totiž o první takový krok směrem k Rijádu a zásadní narušení vztahů, které by mohly posílit vliv Ruska a Číny v oblasti. Skutečně jde tedy o hodně, a to na počátku všeho stojí „jen” zmizení jednoho člověka, o jehož existenci dosud většina z nás jistě neměla ani ponětí.

Jediná událost může výrazně zdražit benzin, vyvolat světový ekonomický chaos - 1 - Ropa Brent ilustracni foto 01Jediná událost může výrazně zdražit benzin, vyvolat světový ekonomický chaos - 2 - Ropa Brent ilustracni foto 02
Je to možná neuvěřitelné, ale údajná vražda kritika saudskoarabského režimu Džamala Chášakdžího...

Jediná událost může výrazně zdražit benzin, vyvolat světový ekonomický chaos - 3 - Ropa Brent ilustracni foto 03Jediná událost může výrazně zdražit benzin, vyvolat světový ekonomický chaos - 4 - Ropa Brent ilustracni foto 04Jediná událost může výrazně zdražit benzin, vyvolat světový ekonomický chaos - 5 - Ropa Brent ilustracni foto 05
...může vést k extrémnímu zdražení ropy a tedy následně k celosvětovému chaosu a krizi

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama