Reklama

K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu

Přijdou vám scénky s „nenápadnými” dodávkami plnými sledovací techniky ze starých amerických filmů trochu absurdní? Přesně takové ale skutečně existovaly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu

22.7.2017 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Přijdou vám scénky s „nenápadnými” dodávkami plnými sledovací techniky ze starých amerických filmů trochu absurdní? Přesně takové ale skutečně existovaly.

Je to skoro neodmyslitelná součást snad každého amerického filmu z 80. a 90. let minulého století, ve kterém se ruka zákona snaží dostihnout desperáty libovolného typu. Aby se agenti té či oné složky výkonné moci dostali na stopu padouchům, zaparkují před jejich domy dodávky značky Dodge, nezřídka oděné do barev nějaké firmy spravující třeba telefonní sítě. Ve skutečnosti jsou ale plné sledovací techniky a lidí, kteří ji obsluhují, typicky se sluchátky na uších a rukou na... tlačítku spouštění nahrávání magnetofonu.

Vypadá to úsměvně, až absurdně, jako projev extrémní lenosti scénáristy nějakého seriálu či filmu. Rozumný člověk si říká, že něco takového nemůže být účinné, však oni padouši by museli být úplně hloupí, aby podobný vůz přehlédli a nejednali podle toho. Nakonec i kvůli tomu, že tato situace byla tradiční součástí kdejakého filmu „o nich”. Ať už ale tento způsob sledování podezřelých byl k něčemu nebo ne, přesně tato auta americké úřady svého času skutečně používaly.

Nejlepším důkazem budiž dodávka značky Dodge, kterou vám dnes ukážeme. Ta sloužila protidrogovým aktivitám samotné FBI a dozvídáme se o ní díky aukci na eBay, v níž se objevila. Její současný majitel je první a jediná soukromá osoba zapsaná v „papírech”, ještě předtím ale patřila zmíněnému Federálnímu úřadu pro vyšetřování, který ji v momentě, kdy nebyla k užitku, prodal v aukci vyřazeného vládního majetku.

Pozoruhodné je, že takto bylo prodáno nejen samotné auto, ale i veškerá technika v něm. V útrobách vozu tedy můžeme spatřit dvě obrazovky, radar, intercom, magnetofon i s páskami, videorekordér a další techniku, kterou dobře známe z oněch filmů. A také toaletu, to aby nebylo nutné kamkoli vycházet. Že FBI vůz prodala s tím vším, může zaskočit, s ohledem na stáří oné techniky to ale zase takový div není - cena tohoto vybavení je už po léta prakticky nulová a jeho potenciální užitečnost je ještě menší.

I samotné auto je pozoruhodné - s necelými 39 500 km na tachometru a aktuální cenou v aukci 11 501 USD (asi 257 tisíc Kč) je to nejméně jetá a nejdražší jetá dodávka Dodge z roku 1989, kterou najdete v prodeji, ale opravdu zajímavou ji činí její historie a vnitřní vybavení. Pokud vás zaujala v aukci si můžete přihodit a při pohledu na přiložené fotky přemýšlet, jestli se smát a nebo spíše brečet. Tato sledovací technika je z dnešního pohledu legrační, trochu méně úsměvné už ale je, že státní orgány dnes mají mnohem efektivnější způsoby, jak sledovat skoro kohokoli. Bez toho, aniž by se vůbec přiblížily jeho obydlí...

K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 1 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 01K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 2 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 02K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 3 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 03K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 4 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 04K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 5 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 05K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 6 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 06K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 7 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 07K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 8 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 08K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 9 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 09K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 10 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 10K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 11 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 11K mání je bývalé sledovací auto tajných agentů, je jako z filmu - 12 - Dodge sledovaci dodava FBI prodej 12
Ty scénky z amerických filmů zase tak nepřehánějí, těmito auty úřady svého času skutečně sledovaly podezřelé

Zdroj: eBay

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše