Reklama

K mání je Mercedes slavného hudebníka. Proč jsou na něm tak podivná světla?

Tento Mercedes proslul mimo jiné nadčasovým designem, který i po létech vypadal elegantně. Podivná přední světla to všechno hatí a mají co do činění se zemí, kde byl prodán.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je Mercedes slavného hudebníka. Proč jsou na něm tak podivná světla?

10.6.2018 | Mirek Mazal | 6 příspěvků

Tento Mercedes proslul mimo jiné nadčasovým designem, který i po létech vypadal elegantně. Podivná přední světla to všechno hatí a mají co do činění se zemí, kde byl prodán.

Nemusíte být zrovna experti na hudební prostředí, abyste znali jméno James Brown. Tento chlapík byl jednou z nejvýznamnějších postav populární hudby a tance dvacátého století. Během své padesátileté kariéry ovlivnil vývoj několika hudebních žánrů a zapůsobil na celé generace muzikantů. Zásadně se podílel na interpretaci soulu, proto dostal přezdívku The Godfather of Soul, Kmotr soulu.

Brown je mezi jinými peckami také autorem hitu I Feel Good, který člověku připomene dobrou náladu, když po ní zrovna marně pátrá. Tři roky po uvedení světoznámé písničky si koupil Mercedes-Benz 190E, na jeho poměry relativně skromné auto. Nevíme, jak moc toho s ním najezdil přímo on, nechal si jej ale až do své smrti v roce 2006 a dnes má najeto jen 28 295 kilometrů. Moc často tedy za jeho volant během 14 let vlastnictví usedat nemohl.

Po Brownově smrti byl koupen z jeho pozůstalosti a skončil vystaven v muzeu vedle jím podepsané kytary. Teď ale nadešel čas přenechat auto vybranému sběrateli, proto upravený sedan hledá nový domov.

Předchůdce třídy C nového majitele vyhlíží v nabídce firmy Moto Exotica ve statě Missouri. Požadovanou cenu prodejce nezveřejnil, čekejme ale minimálně vysoké statisíce korun. Černě lakovaný Mercedes s příhodnými „registračními značkami” Sex Machine (další z jeho hitů) vepředu a Godfather of Soul vzadu je osazený 2,3 litrovým čtyřválcem o výkonu 136 koní a 198 Nm. Technika by měla být v pořádku bez závad a lak neztratil nic na svém lesku, pochybnosti mohou vyvolat jen zvláštní přední světlomety.

Možná pomýšlíte na nějakou libůstku popové hvězdy, ale realita je prostší. Jde o následek uzpůsobení světel předpisům platným na americkém trhu - automobilka nějak potřebovala do přední části vměstnat i oranžová poziční světla a bůh ví proč ji nenapadlo nic lepšího než použít užší hlavní lampy a pozičky vecpat mezi ně a mřížku chladiče. Na tomto modelu bylo během jeho existence použito několik alternativních řešení těchto prapodivných světel, ex-Brownův vůz používá jedno z těch posledních. Všechna do jednoho ale byla podobně ošklivá a devastovala vizáž celého vozu. Není proto divu, že si američtí majitelé světla dodnes mění za evropská a předpisům dostojí jinak. Brown ale očividně zůstal u originálu, a tak si i díky němu můžeme celou tuhle zvláštnost prohlédnout v originálním provedení.

Pohled do nitra vozu není k dispozici, ale vhledem k malému nájezdu, povaze prvního majitele a bezmála dvanáctiletém pobytu v muzeu může budoucí vlastník očekávat zánovní kvalitu. Už tehdy nechyběly vymoženosti jako airbagy, předpínače bezpečnostních pásů, elektrické ovládání řady funkcí a samozřejmě klid na palubě. I Feel Good si budete muset pustit z dobového přehrávače, vcelku ale nepochybujeme o tom, že se v tomto voze bude dobře cítit kterýkoli z jeho budoucích majitelů i bez toho.

K mání je Mercedes slavného hudebníka. Proč jsou na něm tak podivná světla? - 1 - Mercedes Benz 190E Jamese Browna na prodej 01K mání je Mercedes slavného hudebníka. Proč jsou na něm tak podivná světla? - 2 - Mercedes Benz 190E Jamese Browna na prodej 02
K mání je Mercedes slavného hudebníka. Proč jsou na něm tak podivná světla? - 3 - Mercedes Benz 190E Jamese Browna na prodej 03K mání je Mercedes slavného hudebníka. Proč jsou na něm tak podivná světla? - 4 - Mercedes Benz 190E Jamese Browna na prodej 04
Mercedes zesnulého Jamese Browna, doložený vlastnoručním prohlášením vnučky. Pro fanoušky rytmických tónů speciální příležitost mít něco po legendě populární hudby

Zdroj: Moto Exotica

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše