Reklama

K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant

Pod dražební kladívko míří monopost Ferrari F2001. Jeho kompozitní karoserii, monokok a desetiválec sedlal sám mistr světa toho roku, Michael Schumacher.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant

28.9.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Pod dražební kladívko míří monopost Ferrari F2001. Jeho kompozitní karoserii, monokok a desetiválec sedlal sám mistr světa toho roku, Michael Schumacher.

Svého času se říkalo, že Formuli 1 řídilo méně lidí, než kolik jich bylo ve Vesmíru. To dnes už stoprocentně neplatí, vysloužilé monoposty se totiž na různých aukcích objevují s pravidelností železné košile, a tak se k nim dostávají i jiní lidé než špičkoví závodní piloti. Řídit je tedy může v podstatě každý, kdo má na jejich pořízení, což ovšem nemusí být snadno splnitelná podmínka. Pokud se totiž nad vozem vznáší nejen aura výjimečnosti jeho techniky, ale i člověka, který jej svého času sedlal, může se cena vyšplhat do extrémních výšin.

Příkladem budiž prodej někdejšího monopostu Michaela Schumachera, který chystá aukční síň RM Sotheby's. Předmětem dražby je Ferrari F2001, které stálo u zisku Poháru konstruktérů a mistrovského titulu před šestnácti lety. Konkrétně pak monopost se šasí č. 211, které odjelo tři závody. Dva z nich - Monako a Maďarsko - Schumacher vyhrál. Je přitom více než příslovečné, že do prodeje jde tato F1 právě letos. Tedy v roce, kdy Ferrari slaví 70. výročí a především kdy se italské stáji vůbec poprvé od onoho roku 2001 povedlo znovu v Monaku vyhrát.

Snad ještě významnější než první vítězství v Monaku bylo ovšem to, jehož Schumacher dosáhl v Maďarsku. Šlo totiž o třináctý závod sezóny, po jehož absolvování měl závodník na kontě tolik bodů, že si s velkým předstihem zajistil svůj již čtvrtý titul. Pro Ferrari se pak jednalo o jedenáctý zářez mezi konstruktéry, k čemuž samozřejmě napomohl i Rubens Barichello, který dojel na druhém místě.

Samotný monopost je 4 460 mm dlouhý, 1 800 mm široký a 1 100 mm nízký. Počítá s kompozitní karoserií a monokokem, uprostřed pak trůní stále plně funkční atmosférický třílitr V10 zvládající 18 500 otáček a pohánějící zadní kola. Součástí kompletu je i poloautomatická sekvenční sedmistupňová převodovka či samosvorný diferenciál, v případě podvozku lze ve všech rozích počítat s nezávislým zavěšením.

Aukční síň RM Sotheby‘s toto Ferrari ukáže zájemcům nejprve v Hongkongu, kde bude monopost k vidění do 3. října. Následně zamíří do Rockefellerova centra v New Yorku a poté do ústředí aukčního domu na Manhattanu. V americké metropoli pak vůz zůstane až do 16. listopadu, na kdy je samotná dražba naplánována. Zájemci by si přitom měli připravit minimálně 4 miliony USD (cca 87,21 mil. Kč), tedy opravdu nemalé peníze...

K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant - 1 - Ferrari F2001 Michael Schumacher na prodej 01
Monopost Ferrari F2001, se kterým Michael Schumacher vyhrál před šestnácti lety v Monaku...

K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant - 2 - Ferrari F2001 Michael Schumacher na prodej 02K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant - 3 - Ferrari F2001 Michael Schumacher na prodej 03K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant - 4 - Ferrari F2001 Michael Schumacher na prodej 04K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant - 5 - Ferrari F2001 Michael Schumacher na prodej 05K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant - 6 - Ferrari F2001 Michael Schumacher na prodej 06K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant - 7 - Ferrari F2001 Michael Schumacher na prodej 07K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant - 8 - Ferrari F2001 Michael Schumacher na prodej 08K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant - 9 - Ferrari F2001 Michael Schumacher na prodej 09K mání je Schumacherova mistrovská F1. Je stále plně funkční, stát bude majlant - 10 - Ferrari F2001 Michael Schumacher na prodej 10
....je aktuálně na prodej

Zdroj: RM Sotheby's

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše