Reklama

Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI

Phaeton definitivně ukončil svou pouť životem a to si žádá stylovou rozlučku. Na prodej je zachovalý kus jedné z jeho nejvíce pozoruhodných verzí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI

24.3.2016 | Marek Bednář | 12 příspěvků

Phaeton definitivně ukončil svou pouť životem a to si žádá stylovou rozlučku. Na prodej je zachovalý kus jedné z jeho nejvíce pozoruhodných verzí.

od loňského prosince víme, že výroba Volkswagenu Phaeton měla letos v březnu skončit. Stalo se a pořídit si nový kus tohoto modelu tedy už není možné. Pravda, mnoho lidí o něco takového nestálo, ale i ten, kdo by po tomto vozu zatoužil, už mohl léta volit jen pouze mezi šesti- a osmiválcovými motory.

Ne že by s V8 jezdil každý, ale na Phaeton to skutečně nebyla vrcholová volba. Zdaleka. Pod kapotou tohoto stroje mohla být benzínová W12 a také dieselový desetiválec, který se dostal jen do Phaetonu a Touaregu. Nabízel 313 koní a 750 Nm, posílaných na všechna kola přes automatickou převodovku. Když s ním Volkswagen v roce 2003 vyrukoval, jednalo se o nejsilnější naftový motor nabízený v osobním autě.

Tenhle diesel vznikal zejména kvůli Phaetonu. Má speciálně upravený vnitřní povrch válců pro delší životnost a nemá rozvodový řemen ani řetěz, nýbrž ozubená kola pro pohon vačkových hřídelí. Nad hlavami válců je systém, díky kterému se mohou některá ozubená kola do jisté míry pohybovat a tím je chod motoru hladší než u konvenčních dieselů. Když takový vůz potká laik, uchem zvenčí skoro ani nepozná, že to je diesel, a to ani při startu - tak sametově běží. Zato fakt, že má deset válců, je slyšet docela dobře.

Motor je označen 5,0 V10 TDI, jeho objem je 4 912 ccm a je to jediný diesel v nabídce Phaetonu, který potřeboval omezovač rychlosti na 250 km/h; šestiválce se tak vysoko nedostaly. Na stovku rozjede tuto těžkou limuzínu za 6,9 vteřiny a v žebříčku nejsilnějších motorů TDI má dodnes své čestné místo - poražen byl v pozdějších letech jen dalším TDI, který nečekal dlouhý život. Přes jeho výjimečnost zákazníci po tak silném dieselu netoužili do takové míry, aby jej Volkswagen pro Phaeton dále nabízel, montoval se do něj pouze do roku 2007.

Je to ale stále nejzajímavější volba z nabídky Phaetonu, možná ještě s benzínovou W12, ale ta se pořád vyrábí a montovala se i do aut jiných značek. V10 TDI je ale unikátní a z toho důvodu může být v hledáčku některých zájemců o starší vrchol luxusu. Sehnat takový vůz v dobrém stavu je po skoro 9 letech „mimo trh” nelehký úkol, jeden hezký exemplář se ale teď k mání je. A při příležitosti konce existence Phaetonu si nedovolíme o něm nezmínit.

Barevná kombinace černého laku a černé kůže v kabině může být trochu nudná, zase ale nikoho neurazí. Po stránce výbavy čekejte úplně všechno včetně např. čtyřzónové klimatizace, masážních sedaček vpředu a automatických dálkových světel. Zadním pasažérům ale bude muset stačit normální lavice bez výhřevu či masážní funkce, tohle je pětimístná verze. I tak budou mít kolem sebe hromadu prostoru.

Tenhle Phaeton má podle inzerátu najeto 78 tisíc kilometrů, což je na deset let provozu vážně málo. Ale servisní knížka nemluví jinak a stav vozu je vážně krásný, jak se můžete přesvědčit na fotkách. Majitel za něj chce 18 500 Eur, tedy téměř přesně půl milionu korun. Nová Octavie rozhodně takový luxus nenabídne a výkon už vůbec ne. Její servis bude ve srovnání s Phaetonem za hubičku, ale kdo může říci, že jezdí s jednu dobu nejsilnějším dieselem v osobáku, který si našel cestu do jediné limuzíny na trhu?

Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 1 - vw phaeton v10 tdi prodej 01Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 2 - vw phaeton v10 tdi prodej 02Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 3 - vw phaeton v10 tdi prodej 03Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 4 - vw phaeton v10 tdi prodej 04Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 5 - vw phaeton v10 tdi prodej 05Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 6 - vw phaeton v10 tdi prodej 06Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 7 - vw phaeton v10 tdi prodej 07Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 8 - vw phaeton v10 tdi prodej 08Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 9 - vw phaeton v10 tdi prodej 09Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 10 - vw phaeton v10 tdi prodej 10Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 11 - vw phaeton v10 tdi prodej 11Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 12 - vw phaeton v10 tdi prodej 12Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 13 - vw phaeton v10 tdi prodej 13Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 14 - vw phaeton v10 tdi prodej 14Kupte si pomník jedné éry, zachovalý VW Phaeton 5,0 V10 TDI - 15 - vw phaeton v10 tdi prodej 15
Barevná kombinace je trochu nuda, ale potkat jiný Phaeton na silnicích je vzácnost

Zdroj: Mobile.de

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 12 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše