Reklama

Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci

Podobnému dotazu každého normálního smrtelníka by se astronauti vysmáli, když se ale ptá jeden z nejlepších řidičů všech dob, odpovědět museli. A nebyl to jediný zajímavý moment Hamiltonovy návštěvy vesmírného střediska NASA.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci

20.3.2019 | Petr Prokopec

Podobnému dotazu každého normálního smrtelníka by se astronauti vysmáli, když se ale ptá jeden z nejlepších řidičů všech dob, odpovědět museli. A nebyl to jediný zajímavý moment Hamiltonovy návštěvy vesmírného střediska NASA.

Jakkoliv se to někdy může zdát nepravděpodobné, piloti Formule 1 jsou stejně jako my lidé z masa a kostí, kteří mají své sny a idoly. Dá se však předpokládat, že s ohledem na jejich povolání budou vzhlížet hlavně k těm profesím, které jsou pro běžného smrtelníka ještě nedosažitelnější. Kupříkladu Lewis Hamilton obdivuje astronauty, kteří byli už jeho dětskými hrdiny. Když proto šampionát F1 v loňském roce zavítal do texaského Austinu, neváhal ani vteřinu a navštívil Johnsonovo vesmírné centrum v nedalekém Houstonu.

Nešlo o žádnou reklamní akci ani jiný projev snahy o zviditelnění té či oné strany, ale Hamiltonovu zcela soukromou iniciativu, o které se právě proto dozvídáme z až nyní zpracované reportáže. Z ní se dozvídáme, že pracovníci NASA v té době stále ještě čtyřnásobného světového šampióna vzali na kompletní exkurzi střediska, prohlédnout si tak mohl kontrolní místnost, laboratoře či dokonce kopii mezinárodní vesmírné stanice.

Vyzkoušel i Modulární Robotické Vozidlo neboli MRV, což je speciální elektromobil s čistě elektronickými ovládacími prvky. Vzešel z doprovodného výzkumu prováděného v 70. letech minulého století, kdy NASA zkoušela přenést technologii fly-by-wire z letadel do osobních aut. MRV tak nemá přímou mechanickou vazbu mezi volantem a koly, informace o jeho natočení je na kola přenášena v digitální podobě. Pohyb volantu zaznamenávají senzory, které veškerá data vyšlou k počítači v zadní části vozítka. Ten je vše vyhodnotí a následně vydá pokyn jednomu či všem čtyřem kolům, aby se otočila do požadovaného úhlu a řidič dokončil kýžený manévr.

Každé kolo se zvládne vytočit o 180 stupňů na jednu či druhou stranu, v každém je usazen elektromotor o točivém momentu 258 Nm. Řízení pak navíc bylo osazeno zpětnou vazbou, aby řidič mohl snáze vědět o stavu natočení těch kterých kol. NASA veškeré znalosti nabyté v rámci tohoto projektu využila u ostatních lunárních či vesmírných vozítek, stejně tak ovšem mají do značné míry i ovlivnit vývoj autonomních řídicích systémů u aut.

Ačkoliv MRV Hamiltona uchvátilo, zlatý hřeb jeho návštěvy přichází až krátce poté, co vystoupil z dvoumístného kokpitu. Astronauta Douga Hurleyho a jeho kolegy se s vážnou tváří zeptal, zda je něco pravdy na fámách, které se pravidelně vynořují a podle nichž Američané vůbec na Měsíci nepřistáli - podle skeptiků mělo jít o divadélko natočené kdesi na Zemi, které pasovalo Američany do role vítězů souboje s SSSR o ovládnutí vesmíru, i když vlastně nic nedokázali.

Tušíme, že ptát se kdokoli jiný, Hurley se tazateli buď vysměje, nebo uraženě odejde, ale Lewis Hamilton není jen tak někdo. Americký astronaut tak odpověděl s tím, že nevěří něčemu takovému už proto, jak složité by to bylo předstírat a současně udržet v tajnosti. Současně přiznal, že teorii o podvrhu věří i část jeho rodiny a pak jde a sleduje jej, jak skutečně letí do kosmu.

Hamilton byl z návštěvy střediska NASA nadšený, ostatně jako kdokoliv, komu se splnil dětský sen, byť ze skafandru si mohl vyzkoušet jen rukavici a helmu. Nicméně nebýt toho, kým se ve Formuli 1 stal, zůstal by i v takovém případě nejspíše jen u snění...


Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 1 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 01Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 2 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 02Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 3 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 03Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 4 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 04Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 5 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 05Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 6 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 06Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 7 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 07Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 8 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 08Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 9 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 09Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 10 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 10Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 11 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 11Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 12 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 12Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 13 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 13Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 14 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 14Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 15 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 15Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 16 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 16Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 17 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 17Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 18 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 18
Lewis Hamilton při návštěvě vesmírného střediska NASA vyzkoušel i speciální vozítko, které zatáčí zcela jinak než jeho „služební vůz”

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama