Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání

Tři písmena na drahém autě na první pohled nic zvláštního neznamenají, se znalostí pozadí je ale jasné, že jde o výsměch nizozemskému systému.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání

8.6.2019 | Mirek Mazal

Tři písmena na drahém autě na první pohled nic zvláštního neznamenají, se znalostí pozadí je ale jasné, že jde o výsměch nizozemskému systému.

Nizozemsko na jihu sousedí s Belgií a v pohraničních oblastech se obyvatelé obou států značně prolínají. Nedaleko hraniční čáry bývají auta s registračními značkami obou států k vidění běžně, ale jedno šedé Maserati GranTurismo se normálu přece jen vymyká.

Písmena B P a M vyražená na jeho registračních značkách nejsou iniciály majitele, ale záměrnou provokací. Zkratka BPM totiž vyjadřuje v Nizozemsku nenáviděné označení „Belasting van Personenauto's en Motorrijwielen” a značí vysoké dodatečné zdanění specifické pro automobily. Všechna auta jsou v Nizozemsku zatížena jednak daní z přidané hodnoty v sazbě 19 %, podobně jako u nás, vláda ovšem zavedla ještě jeden zvláštní poplatek, kterému se mezi lidmi přezdívá daň z luxusu.

Poplatek je uplatňován při první registraci vozidla a jeho výše je vždy vypočítána podle produkovaných emisí vozidla a ceny. Fungování v praxi jsme demonstrovali na příkladu tří kusů Astonů Martin. Dva z trojice prémiových automobilů stály majitele navíc asi 2 miliony českých korun jen kvůli BPM.

Vlastník šedého Maserati GranTurismo MC Stradale je nizozemský občan, který dal přednost registraci svého auta v Belgii právě kvůli levnějším poplatkům. Ani v Belgii nejsou poplatky za registraci nulové, tamní obdoba luxusní daně (BIV) ale není tak zatěžující - ve srovnání s BPM je BIV skoro nic.

Pochopitelně, od majitele je to odvážný krok, neboť vyhnout se BPM není tak jednoduché. K povinnosti platit BPM stačí „delší používání osobního vozidla, dodávky nebo motocyklu se zahraniční registrací“ na území státu, takže od vás může být vyžadována jen proto, že v Nizozemsku žijete a auto máte registrované třeba v České republice.

Za normálních okolností prý Nizozemci po těchto případech zase tak nejdou, ale dá-li si někdo na značku písmena BPM, může skoro počítat s obsílkami finančního úřadů a zdlouhavým vysvětlováním stavu věci. Předpokládáme tedy, že tento Nizozemec žije převážně v Belgii, BPM se vysmívá zpoza hranic a nic mu tedy nehrozí. Přesto taková provokace není úplně moudrá...


Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 1 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 01Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 2 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 02Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 3 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 03Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 4 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 04Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 5 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 05Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 6 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 06Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 7 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 07Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 8 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 08
Nejrychlejší model Maserati GranTurismo s registračními značkami na přání úsměvně pozdravuje nizozemské úřady. Skoro se nám chce říci, že kdo se směje naposledy...

Zdroj: Auto Junk

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše