Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné

Pokud Japonci chtěli touto cestou propagovat alternativu k dnes jasně protěžovaným bateriovým elektrickým autům, udělali ji medvědí službu. Přesně z tohoto mají lidé strach.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné

31.7.2018 | Petr Prokopec

Pokud Japonci chtěli touto cestou propagovat alternativu k dnes jasně protěžovaným bateriovým elektrickým autům, udělali ji medvědí službu. Přesně z tohoto mají lidé strach.

Líbí se vám představa elektřinou poháněného auta, ale máte obavu ze všech negativ spojených s akumulátory? Možností jsou vodíkové palivové články, které sice také mají spoustu nevýhod, přinejmenším rychlost doplnění energie je ale netrápí. Místo nekonečného nabíjení stačí doplnit vodík jako benzin či naftu do konvenčních aut a jede se dál.

Tolik alespoň praví teorie, s praxí je to bohužel horší. Čerpacích stanic je jako šafránu a na naprosté většině míst je rozumný provoz takového auta zatím zcela nepředstavitelný. Výjimkou je Kalifornie, kde byla vystavěna použitelná síť čerpacích stanic, a tak se právě tam docela slušně prodává nejprogresivnější Toyota jménem Mirai, která si tam našla už 3 687 majitelů. I ti ale v tuto chvíli dojezdili.

Důvod je prostý - vodík se tam stal zcela nedostatkovým zbožím. Důvodem jsou problémy společnosti Air Products, která vodík pro čerpací stanice dodává. Ty jsou v tuto chvíli téměř bez výjimky vyschlé a Toyota majitele Mirai varuje už cedulí na patřičném stojanu. Informují nejen o nedostatku na tom či onom místě, ale i faktu, že těžkosti majitele čekají i jinde.

„Pro vaši informaci: Problémy s dodávkami vodíku jsou všude. Neriskujte a doplňujte pravidelně nádrže. Dealeři dle horké linky Toyoty o tomto problému vědí a pomohou vám s náhradními vozy,“ píše se v oznámení, které visí na stojanech kalifornských stanic. Zmínku o pravidelném doplňování vodíku si ale Toyota v takové chvíli mohla odpustit - když nic není, nelze ani nic tankovat. A je trochu hořce úsměvné, že majitelé Mirai nyní, pokud tedy budou chtít někam dojet, budou muset vzít zavděk konvenčnějším autem se spalovacím motorem. Inu, i dinosauři občas mohou přijít vhod.

Podle Arthura George, mluvčího společnosti Air Product, se firma za problémy velice omlouvá a pracuje na jejich nápravě. Jde prý o sérii jinak nesouvisejících závad, které postihly výrobní zařízení. Na počátku srpna by ale snad již vše mělo být vyřešeno. Mimo to pak společnost ještě dementovala spekulace o chystané výstavbě dodatečných vodíkových stanic. Infrastruktura tedy zůstane omezená.

Tak či onak je třeba dodat, že pro rozmach aut s palivovými články je to nepříjemná rána. Lidé se právě kvůli problémům s infrastrukturou bojí touto cestou vydat a Toyota chtěla svým jistě ztrátovým průkopnictvím obavy rozptýlit. Teď ale nechtěně dělá pravý opak...


Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 1 - Toyota Mirai nedostatek vodiku 02
Majitelé vodíkových aut mají aktuálně v Kalifornii smůlu

Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 2 - Toyota Mirai produkcni verze 01Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 3 - Toyota Mirai produkcni verze 02Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 4 - Toyota Mirai produkcni verze 03Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 5 - Toyota Mirai produkcni verze 04Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 6 - Toyota Mirai produkcni verze 05Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 7 - Toyota Mirai produkcni verze 06Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 8 - Toyota Mirai produkcni verze 07Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 9 - Toyota Mirai produkcni verze 08Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 10 - Toyota Mirai produkcni verze 09Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 11 - Toyota Mirai produkcni verze 10Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 12 - Toyota Mirai produkcni verze 11Majitelé nejprogresivnější Toyoty dojezdili, není čím ji dotankovat. Řešení je úsměvné - 13 - Toyota Mirai produkcni verze 12
Nejrozšířenější Toyota Mirai se nehne z místa, není jak v ní doplnit energii

Zdroj: Green Car Reports

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše