Reklama

Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu

Jedna z nejchudších zemí EU rozjela boj proti korupci a organizovanému zločinu. Podezřelý je teď každý, kdo vlastní drahé auto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu

30.1.2018 | Petr Prokopec | 18 příspěvků

Jedna z nejchudších zemí EU rozjela boj proti korupci a organizovanému zločinu. Podezřelý je teď každý, kdo vlastní drahé auto.

Bulharsko je nejchudší zemí Evropské unie. Zároveň jde také o stát, který dle zprávy Evropské komise neustále selhává v boji proti organizovanému zločinu a korupci. To samozřejmě není lichotivá vizitka, s čímž se Bulharsko logicky snaží něco udělat. První vládní krok k získání lepšího renomé je ale přinejmenším kontroverzní - zaměřen je na majitele drahých aut bez ohledu na to, zda něco špatného měli provést nebo nikoli.

Dle příkazu státního zástupce tedy budou v příštích třech měsících prošetřováni majitelé aut značek jako Bentley, Ferrari, Lamborghini, Maybach a Rolls-Royce. V bulharských registrech ovšem figuruje jen 435 vozů, které nyní splňují vstupní kritéria. Drahá luxusní a sportovní auta tak zároveň mají být zastavována i na ulici a kontrolována policií, protože Bulhaři mohou jezdit také ve vozech přihlášených v zahraničí, třeba i v České republice.

Cílem je zjistit, zda k pořízení těchto aut nedošlo díky daňovým únikům či praní špinavých peněz, což je jistě záslužný nápad. Samotné provedení má ale k ideálu daleko - nevíme, jak se kontrolou vozu na ulici pozná, za jaké peníze byl nabyt, o ukradená auta jistě nepůjde.

Nejproblematičtější je ale fakt, že už samotné vlastnictví čehokoli drahého je automaticky zdrojem podezření, však na jakýkoli vůz světa si lze vydělat legálně. Nemluvě o tom, že používat zrovna auto jako rozlišovací znak je poněkud krátkozraké. Dalším na seznamu už jsou pouze nákupy nemovitostí v letech 2015 a 2016, jejichž cena přesáhla šest milionů korun.

Ne každý bohatý člověk ale musí investovat své peníze zrovna těmito směry a i kdyby, většina skutečných zločinců bude jistě opatrná a utrácet budou takovými cestami či na takových místech, aby se o tom bulharské úřady ani neměly šanci dozvědět. Ona snaha jít po nejviditelnějších symbolech bohatství ale může být dost dobře jen snahou ukázat Bruselu, že Bulharsko se snaží. A po tomto plácnutí do vody už se také nemusí stát nic.

Tak či onak bychom se Bulharsku v následujících měsících vyhnuli, pakliže jezdíte jakýmkoli dražším autem. Policie vás přinejmenším bude kontrolovat a pokud správně předpokládáme, že Bulhaři vlastnící drahá auta je nyní raději nechají zavřená v garážích, můžete se stát i terčem opovržení obyčejných lidí. Pokud sama vláda maluje rovnítko mezi bohatství a zločin, pak nelze čekat, že to lidé budou vnímat jinak...

Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 1 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 62Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 2 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 63Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 3 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 64Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 4 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 65Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 5 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 66Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 6 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 67Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 7 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 68Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 8 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 69Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 9 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 70Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 10 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 71Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 11 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 72Máte lepší auto? Vyhněte se Bulharsku, policie tam po vás půjde jen kvůli tomu - 12 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 73
Takový Mercedes-Maybach S je jedním z vozů, které jsou explicitně uvedeny na seznamu aut, jejichž majitele je třeba popotahovat kvůli podezření z praní špinavých peněz a dalších nelegálních aktivit

Zdroj: France24

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše