Reklama

Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát

Třícípá hvězda se italské firmy zbavuje po pouhých třech letech. Jako dokonalého partnera jí paradoxně vnímala jen v době, kdy byla ve ztrátě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát

25.7.2017 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Třícípá hvězda se italské firmy zbavuje po pouhých třech letech. Jako dokonalého partnera jí paradoxně vnímala jen v době, kdy byla ve ztrátě.

Mercedes-AMG překvapil celý motoristický svět. Sportovní divize německé automobilky oznámila, že prodala svůj podíl v italském výrobci motocyklů MV Agusta. Ukončena tak byla nepříliš dlouhá etapa v historii třícípé hvězdy, neboť ta koupila 25 procent akcí v roce 2014. V té chvíli zdůrazňovala, že značka Meccanica Verghera (MV) Agusta je její „dokonalý partner na dvou kolech“.

Krátká doba vlastnictví i utajený prodej přinášejí otázky, o co doopravdy jde. Velmi pravděpodobně ale nejde o finance, neboť MV Agusta se zejména během loňského roku po dlouhé době dostala do plusu. „Během uplynulých 12 měsíců jsme zavedli opatření, jež přivedla značku zpět do pozitivních finančních vod a umožnila ukončit restrukturalizační plán. Můžeme také soustavně podporovat vývoj,“ uvedl šéf firmy Giovanni Castiglioni.

Největší ze spolumajitelů italské značky zároveň dodal, že „finalizace transakce je další výraznou příčkou v ozdravném plánu, jenž odstartoval v roce 2016 a který je založen na novém vnímání značky MV Agusta jakožto prémiového výrobce super prémiových motocyklů. Právě to umožnilo značce dosáhnout pozitivního EBITDA (tedy zisku před zdaněním, úroky a amortizací - pozn. red.).“ V této strategii proto firma bude pokračovat i do budoucna.

Z Castiglioniho slov je zjevné, že Mercedes se snažil prodat svůj podíl již delší dobu. Nakonec tedy možná finance nějakou roli hrály, to sice lepšící se finanční situace zažehnala, ale musely nastat i jiné problémy. I proto italská firma souběžně s odchodem Mercedesu přechází na novou strategii vlastnictví.

Výrobce motocyklů dále ze 100 procent vlastní holdingová společnost MV Agusta Holding, právě v ní měl Mercedes 25procentní podíl. Ten prodal novému Timuru Sardarovovi, ruskému ropnému magnátovi, který jej formálně převzal pod hlavičkou své firmy ComSar Invest. Přitom uvedl, že značka se nyní bude soustředit nejen na zpevnění stávající sítě dealerů, ale také na expanzi na nové trhy a zlepšení působení na sociálních sítích.

Někdejší koupě podílu výrobce motocyklů německou značkou lze vnímat tak trochu jako „truc podnik“. Mercedes měl totiž navázanou spolupráci s Ducati, nicméně tuto společnost nakonec v roce 2012 koupilo Audi. Třícípá hvězda tak rychle hledala náhradu a MV Agusta se jevila jako ideální, či spíše již zmiňovaný „dokonalý partner“. Toto nadšení ale evidentně opadlo, dost možná i proto, že také Audi chce nyní Ducati prodat...

Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 1 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 01Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 2 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 02Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 3 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 03Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 4 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 04Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 5 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 05Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 6 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 06Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 7 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 07Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 8 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 08Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 9 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 09Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 10 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 10Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 11 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 11Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 12 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 12Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 13 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 13Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 14 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 14Mercedes se překvapivě zbavil MV Agusty, jeho akcie teď vlastní ruský magnát - 15 - Mercedes-AMG GT MV Agusta 15
Vlastnictví čtvrtinového podílu MV Agusta si Mercedes příliš dlouho neužil

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše