Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí

Není obvyklé, aby po silnicích jedné země jezdila policejní auta jiného státu, zvláště když spolu ani nesdílí přímou hranici a dělí je tisíce kilometrů. Tyto vozy nejsou pravé, jde o součást protestů, přesto některé Australany děsí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí

23.8.2019 | Mirek Mazal

Není obvyklé, aby po silnicích jedné země jezdila policejní auta jiného státu, zvláště když spolu ani nesdílí přímou hranici a dělí je tisíce kilometrů. Tyto vozy nejsou pravé, jde o součást protestů, přesto některé Australany děsí.

U protinožců se musí potýkat s neobvyklým problémem. Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejních auta, což vzhledem k suverenitě obou zemí a jejich geografické vzdálenosti působí nanejvýš bizarně. Nejde však o projev čínské invaze do Austrálie, tato auta nejsou ve skutečnosti čínská. V ulicích se objevují jako součást probíhajících demonstrací za nezávislost Hongkongu.

Lidé podporující samostatnost asijské zvláštní administrativní oblasti se scházejí s transparenty na území Adelaide a podobné akce probíhají v Perthu. Automobily s polepy čínské policie pak mají upozornit na chování vedení Číny. To zareagovalo na prodemokratické protesty v Pekingu tím, že náměstí Nebeského klidu obsadila flotilou stejně označených BMW řady 4. Auta měla svojí přítomností nenásilně varovat účastníky před rozhořčením komunistického vedení nejlidnatější země světa.

Demonstrující takto chtějí vyburcovat své spoluobčany a ukázat by, jak by jim asi bylo příjemné, kdyby takto Čína zasahovala do jejich suverenity. I když by každému rozumnému člověku mělo dojít, že nejde o skutečná čínská policejní auta, některé Australany děsí. Skoro bychom řekli, že o to účastníkům protestů jde, přesto se úřady snaží výskytu takových aut na silnicích zabránit. Zatím ale nejsou úspěšné.

Australané nemají uzákoněné žádné omezení o používání vozidel podobných cizokrajné policii, lidé pouze nesmí napodobovat barevné kombinace místních policejních složek. „Zdá se, že naše legislativa předvídá vydávání se za australskou policii, ale rozhodně ne za čínskou v ulicích Adelaide,“ prohlásil Tammy Franks, poslanec Strany zelených při projednávaní možnosti zavedení zákazu kopírování aut jakýchkoliv policejních sil. Podobný zákaz je ale dost obtížně uskutečnitelný - policejní sbory celého světa používají bezpočet barevných kombinací a kopírovat některou z nich lze snadno i nechtěně. A ad hoc zákaz kopírování čínských policejních schemat by byl poněkud nesystémový.

Australané demonstracemi projevují soucit s obětmi agresivních útoků čínské správy proti hongkongským občanům, kteří hromadně usilují o zachování větší autonomie. Bývalou britskou kolonií zmítají nepokoje už tři měsíce. Vlnu nevole odstartoval zákon o vydávání trestně stíhaných osob do Číny, následně ale námitky přerostly v touhy po větší průhlednosti politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního města.


Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí - 1 - Falesna auta cinske policie v Australii foto 01Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí - 2 - Falesna auta cinske policie v Australii foto 02Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí - 3 - Falesna auta cinske policie v Australii foto 03Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí - 4 - Falesna auta cinske policie v Australii foto 04Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí - 5 - Falesna auta cinske policie v Australii foto 05Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí - 6 - Falesna auta cinske policie v Australii foto 06Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí - 7 - Falesna auta cinske policie v Australii foto 07Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí - 8 - Falesna auta cinske policie v Australii foto 08Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí - 9 - Falesna auta cinske policie v Australii foto 09Na australských silnicích se stále častěji objevují čínská policejní auta, místní to děsí - 10 - Falesna auta cinske policie v Australii foto 10
Na australských silnicích se stále častěji objevují auta v barvách čínské policie, jimiž se někteří Australané pokoušejí upozornit na dění v Číně. Jiné to děsí a požadují zákaz používání takového zbarvení

Zdroj: Motoring

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše