- -

Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák

Susie Wolff se stala jednou z prvních žen, které okusily atmosféru závodu F1. Teď okusí zákaz řízení v běžném provozu, na dlouhých 6 měsíců.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák

21.3.2017 | Petr Prokopec | 14 příspěvků

Susie Wolff se stala jednou z prvních žen, které okusily atmosféru závodu F1. Teď okusí zákaz řízení v běžném provozu, na dlouhých 6 měsíců.

Jméno Susie Wolff vám zřejmě nebude neznámé, koneckonců není mnoho žen, které by se pohybovaly v prostředí motorsportu, natož na takové úrovni. Skotská závodnice skončila svou kariéru těsně pod nejvyššími příčkami, neboť po letech strávených ve Formuli 3 či DTM byla angažována na post testovacího jezdce u Williamsu.

V letech 2014 a 2015 se tak objevila na tratích během tréninků na Velkých cen Velké Británie, Německa a Španělska. Stala se tak jednou z prvních žen, které se v ef-jedničkách dostaly tak vysoko - v roce 2014 se stala po 22 letech první dámou od časů Giovanny Amati, která něco takového dokázala. Poté ovšem na svou závodní kariéru rezignovala, přijala místo televizní komentátorky a zároveň i ambasadorky u Mercedesu.

Na její kariéře se ovšem nyní objevila černá skvrna, neboť Susie přišla na šest měsíců o řidičský průkaz. Nikoliv o závodní licenci, ale o běžný řidičský průkaz, který ji opravňuje k řízení na veřejných komunikacích. Své konto v uplynulých měsících zatížila dvěma přestupky, kdy překročila povolenou rychlost.

Původně ji byl vyměřen šestiměsíční zákaz řízení již loni v listopadu, proti tomu se ale odvolala k soudu. Slyšení u něj bylo naplánováno na minulý pátek a nelze říci, že by u něj Wolff dosáhla svého. Soudce veškeré protiargumenty závodnice odmítl, neboť v mezičase došlo k jejímu dalšímu přestupku - poblíž svého domova v East Hanney v hrabství Oxfordshire byla nachytána, jak jede rychlostí 35 mph (56 km/h) v zóně, kde je povoleno maximálně 30 mph (48 km/h).

Z našeho úhlu pohledu nejde o ten typ překročení rychlosti, který by měl podporovat tak přísný trest a chápeme proč Susie Wolff argumentovala tím, že „není žádnou pouliční závodnicí“. Stejně tak naznačovala, že soudní zákaz může mít negativní vliv na její charitativní činnost, do které spadá i angažování v kampani Dare To Be Different. Ta má podpořit ženy, aby se nebály více prosazovat v motorsportu. A pochopitelně může znamenat i problém s jejím angažmá u Mercedesu, které dost možná nebude chtít spojovat své jméno s někým, kdo je takto trestaný za dopravní přestupky.

Nic z toho ale nebylo bráno v potaz. Susie Wolff se tedy nyní musí vyrovnat s půlroční ztrátou řidičského průkazu. Zároveň musí uhradit i pokutu 500 liber (cca 15 550 Kč), stejně jako náklady vzniklé při soudním řízení (345 GBP/10 725 Kč) a ještě dodatečný poplatek zvaný Victim surcharge (15 GBP/470 Kč), který jde na konto obětí silničních nehod.

Dodejme, že dívčí jméno Wolff je Stoddart a jejím manželem je Toto Wolff, bývalý rakouský závodník, investor a aktuálně spolumajitel a výkonný ředitel týmu Formule 1 Mercedes AMG Petronas. Jestli ji toto „spojenectví” pomůže udržet si alespoň práci pro Mercedes, ukáže až čas...

Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák - 1 - Susie Wolff 01Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák - 2 - Susie Wolff 02Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák - 3 - Susie Wolff 03Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák - 4 - Susie Wolff 05Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák - 5 - Susie Wolff dalsi 01Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák - 6 - Susie Wolff dalsi 02Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák - 7 - Susie Wolff dalsi 03Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák - 8 - Susie Wolff dalsi 04Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák - 9 - Susie Wolff dalsi 05Na okruhu umí, v provozu ne? Jedna z prvních žen ve Formuli 1 přišla o řidičák - 10 - Susie Wolff dalsi 06
Susie Wolff se v roce 2014 zúčastnila závodního víkendu při Velké ceně Velké Británie v Silverstone, jako první žena po 22 letech. Svou závodní kariéru ukončila dobrovolně, nyní však nemůže ani za volant silničních vozů

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 14 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše