Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat

„V baru jménem Motorový ztráty, má teď i Audi svůj stůl,” zapěl by možná Michal Prokop. K legráckám ale moc není důvod, motorů je v nabídce stále méně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat

8.4.2018 | Petr Miler | 15 příspěvků

„V baru jménem Motorový ztráty, má teď i Audi svůj stůl,” zapěl by možná Michal Prokop. K legráckám ale moc není důvod, motorů je v nabídce stále méně.

Letošním rokem se jako jedna smutná černá nit táhnou informace o evropské motorové apokalypse, před kterou jsme poprvé varovali už lednu. Od letošního září totiž budou muset úplně všechna auta prodávaná na starém kontinentu vyhovět novému způsobu měření emisí a spotřeby paliva, což v kombinaci s nástupem přísnější emisní normy Euro a nutnosti certifikovat každou prodávanou verzi zvlášť znamená, že automobilky neudrží v nabídce značnou část dosud nabízených motorů. Některé proto, že novým normám v kombinaci s novými testy prostě nevyhoví, jiné proto, že upravit je by bylo příliš nákladné vzhledem k jejich prodejům, další kvůli tomu, že jsou už v posledních letech svého výrobního cyklu a přednost dostanou novější typy.

Není tedy divu, že tahle sekyra dopadá hlavně na výjimečné agregáty - ty jsou obvykle objemné, výkonné a relativně málo prodávané, což znamená, že pro výrobce jsou na okraji zájmu. Naposledy jsme psali o V12 Mercedesu a ptali se, kolik jich ještě bude. Ono je jich už teď docela dost, stačí si projít „galerii” oběti u BMW a člověk bude rázem litovat, že má jen 20 prstů. Tohle ale zdaleka není konec, je teprve duben, do září tedy zbývá skoro pět měsíců a omezováním nabídky se nikdo nechlubí.

Nejnověji britští kolegové z Autocaru odhalili, že konec na evropském trhu stihne i jen chvíli prodávané Audi SQ5. Automobilka totiž už na konci března zastavila prodeje, což neuděláte, pokud se nestane něco mimořádného. A to se tady stalo - vůz během následujících týdnů přestane být vyráběn pro evropské trhy, protože jeho dvakrát přeplňovaný šestiválcový benzinový třílitr (skoro...) není s to vyhovět novým emisním testům.

Můžeme jen spekulovat, zda vůbec, nebo firma jen nestihne vůz upravit například doplněním filtru pevných částic. Pravděpodobnější je to druhé, nakonec 2,9 V6 od Audi najdeme i v jiných modelech, které (alespoň nyní) zůstávají běžně v nabídce. Není ale znám termín, kdy se SQ5 do prodeje vrátí a pokud o ni máte zájem právě v tuto chvíli, vystačit si musíte už jen se skladovými kusy.

Pikantní je, že Audi odmítá přiznat, že vůz vyřadila z nabídky kvůli WLTP resp. upraveným emisním normám Euro. Oficiálním stanoviskem je, že byla vyprodána kompletní výrobní kvóta pro letošní rok, což se v dubnu může stát jen tehdy, pokud se auto přestane vyrábět o mnoho dříve než v prosinci. Nabídka motorů tak zkrátka utrpěla další ztrátu a je to znovu špičkový motor.

Můžeme tedy jen zopakovat, že pokud máte zájem o některý z dnes dostupných motorů v novém autě, doporučujeme jej objednat dříve, než bude pozdě. V případě SQ5 je pozdě už nyní, většina stižených BMW končí v květnu, u jiných aut bude třeba jen doplněn filtr pevných částic, který omezí výkon - jako u nejsilnější škodovky. A máme pocit, že ani o to jako zákazníci nebudete stát...

Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 1 - Audi SQ5 2017 prvni 01Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 2 - Audi SQ5 2017 prvni 02Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 3 - Audi SQ5 2017 prvni 03Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 4 - Audi SQ5 2017 prvni 04Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 5 - Audi SQ5 2017 prvni 05Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 6 - Audi SQ5 2017 prvni 06Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 7 - Audi SQ5 2017 prvni 07Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 8 - Audi SQ5 2017 prvni 08Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 9 - Audi SQ5 2017 prvni 09Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 10 - Audi SQ5 2017 prvni 10Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 11 - Audi SQ5 2017 prvni 11Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 12 - Audi SQ5 2017 prvni 12Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 13 - Audi SQ5 2017 prvni 13Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 14 - Audi SQ5 2017 prvni 14Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 15 - Audi SQ5 2017 prvni 15Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 16 - Audi SQ5 2017 prvni 16Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 17 - Audi SQ5 2017 prvni 17Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 18 - Audi SQ5 2017 prvni 18Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 19 - Audi SQ5 2017 prvni 19Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 20 - Audi SQ5 2017 prvni 20
Audi SQ5 je nejnovější obětí letošní motorové apokalypsy. Kdy a zda vůbec se vrátí do nabídky, zatím nevíme

Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 21 - Audi SQ5 2017 falesne vyfuky 03Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 22 - Audi SQ5 2017 falesne vyfuky 04Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 23 - Audi SQ5 2017 falesne vyfuky 05Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 24 - Audi SQ5 2017 falesne vyfuky 06Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 25 - Audi SQ5 2017 falesne vyfuky 07Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 26 - Audi SQ5 2017 falesne vyfuky 08Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 27 - Audi SQ5 2017 falesne vyfuky 09Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 28 - Audi SQ5 2017 falesne vyfuky 10Nové testy EU odstřelily další špičkový motor. A Audi to bůh ví proč nechce přiznat - 29 - Audi SQ5 2017 falesne vyfuky 11
Živé fotky z premiéry před pouhými 14 měsíci v Detroitu. To bylo ještě hej...

Zdroj: Autocar

Petr Miler

Diskuze 15 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama