- -

Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty

Že si ženy vybírají auta podle vzhledu a muži podle praktičtějších aspektů? Realita je dnes prý úplně jiná, říká studie provedená mezi zákazníky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty

16.11.2016 | Marek Bednář | 4 příspěvky

Že si ženy vybírají auta podle vzhledu a muži podle praktičtějších aspektů? Realita je dnes prý úplně jiná, říká studie provedená mezi zákazníky.

Možná to ve svém okolí máte stejně - před domem začne parkovat modrý Mercedes třídy E a vaše partnerka, matka, dcera, zkrátka vám blízká žena začne říkat, že přijel ten či onen člověk, který má modrou Škodu Octavia. Proč? Protože její „automobilová rozlišovací schopnost” - a může jít i o velmi inteligentní a sečtělé ženy - končí na úrovni barvy karoserie a jejích základních tvarů.

Není pak nemístné očekávat, že ženy při koupi nového auta uvažují právě pouze v podobných rozměrech a sledují hlavně základní vzhledové aspekty. U mužů se naopak očekává poněkud „vědečtější” přístup a více zkoumání toho, co se nachází pod povrchem. Jenže přenos zmíněného uvažování do předpokládaných klíčových faktorů rozhodujících o koupi, je prý naprosto mylná. Podle výsledků studie britského Carbuyer jde o klišé, které přinejmenším dnes neplatí. Prý je to téměř přesně naopak - mužům jde o barvu a vzhled a ženám naopak o praktickou stránku věci.

Podle Carbuyer je u mužů o 20 % větší pravděpodobnost, že budou dbát na barvu, a o 40 % větší pravděpodobnost, že dají na reputaci výrobce či jiné povrchní faktory. Ženy naopak přemýšlí nad budoucností, tj. zejména nad provozními náklady auta. O 25 % víc je ovlivňuje spotřeba paliva a o 20 % víc to jsou náklady na údržbu. Více také dají na cenu pojištění a vzdálenost dealerství.

Také se zabývají prostorností auta a praktičností, kterou stavějí nad estetickou stránku věci. Záleží jim na prostoru pro nohy, velikosti zavazadelníku a na tom, jak se s autem parkuje. Muži přemýšlí nad tím, jak bude jejich auto vnímat okolí, nad vzhledem, silou motoru a prestiží značky.

Většina z těchto zjištění překvapí, naopak fakt, že 50 % mužů připouští vliv partnera na konečné rozhodnutí a mezi ženami totéž zmiňuje jen 39 % z nich, zase tak překvapivé není. To možná ještě část mužů lže. Však kdo z nich by chtěl mít doma peklo jen proto, že koupil „špatné auto”...

Ne ve všem se ale ženy mají chovat spíše tak, jak bychom to očekávali od mužů. Třeba asertivita žen v procesu kupování nového auta se sice v poslední době údajně zlepšuje, ale podle výzkumu jsou to stále muži, kteří si dokáží u dealera vyjednat v průměru o 20 % lepší podmínky. „Výzkum ukazuje, že přestože mívají ženy obecně kladné zkušenosti, stále se necítí při nákupu auta tak jisté jako muži,” komentuje výsledky Stuart Milne z Carbuyer.

Tyto informace v každém případě jsou pozoruhodné. Je ovšem otázka, jak se v tomto ohledu projevují místní zvyklosti. Část aspektů asi bude vnímána univerzálně, je asi málo mužů, kteří by chtěli být viděni za volantem růžového VW Beetle Cabrio a málokterá žena dá přednost Mini Cooper Coupe před kombíkem, do jehož kufru se vejde vše, co by ona a děti mohly potřebovat. I když, i takové dámy známe. Jiné, jako třeba sledování provozních nákladů, už budou jistě více individuální.

Jaké jsou vaše zkušenosti?

Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 1 - Test Alfa Romeo 4C rychly 01Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 2 - Test Alfa Romeo 4C rychly 03Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 3 - Test Alfa Romeo 4C rychly 07Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 4 - Test Alfa Romeo 4C rychly 09Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 5 - Test Alfa Romeo 4C rychly 11Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 6 - Test Alfa Romeo 4C rychly 12Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 7 - Test Alfa Romeo 4C rychly 46Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 8 - Test Alfa Romeo 4C rychly 47Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 9 - Test Alfa Romeo 4C rychly 53
Představa, že ženě učaruje krásná červená Alfa Romeo a na další faktory se neohlíží...

Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 10 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 02Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 11 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 06Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 12 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 11Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 13 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 16Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 14 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 20Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 15 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 22Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 16 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 46Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 17 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 47Podle čeho vybírají auta muži? A podle čeho ženy? Výsledek studie popírá mýty - 18 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 75
...a muž bude uhranut praktičností a dalšími faktickými přednostmi velké Škody, je prý naprosto lichá

Zdroj: Carbuyer

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama