Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství

Když se vydáte na podobné parkoviště v jiné zemi, budete obvykle svědky defilé rozpadajících se vraků, bouraček a pár ukradených vozů. V Monaku i takové místo vydá za přehlídku superaut.
 1. Autoforum.cz
 2. Rubriky a sekce
 3. Zajímavosti

Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství

8.6.2019 | Petr Miler

Když se vydáte na podobné parkoviště v jiné zemi, budete obvykle svědky defilé rozpadajících se vraků, bouraček a pár ukradených vozů. V Monaku i takové místo vydá za přehlídku superaut.

Měřeno průměrným hrubým domácím produktem na obyvatele je Monako podle dat Organizace spojených národů nejbohatší zemí světa. Prťavý městský stát sice čítá jen něco okolo 38 tisíc obyvatel, vzhledem k místní koncentraci bohatých podnikatelů, umělců a sportovců je to ale neskutečně bohatá země. Zmíněná hodnota HDP na osobu tak činí okolo 168 tisíc dolarů ročně, což je pro srovnání osmkrát více než v případě České republice a skoro třikrát více než ve Spojených státech.

Podoba tamního autoparku tomu odpovídá, proto je ostatně Monako tak vděčným cílem rozličných automobilových paparazzi. Zatímco v Praze byste si musel stoupnout na Václavské náměstí a čekat, až kolem projede něco opravdu výjimečného, v Monaku stačí zajít k tamnímu casinu a problém budete mít leda s neustálými výměnami paměťových karet.

S ohledem na tento stav nakonec nepřekvapí podoba tamního policejního parkoviště se zabavenými auty. Je běžně přístupné pro veřejnost, a tak nám známý automobilový youtuber Tim Burton alias Shmee150 neměl problém přiblížit jeho podobu. Zatímco v jiných zemích na takovém místě najdete obvykle pár aut v technickém stavu za hranicí únosnosti, několik bouraček a pár ukradených vozů různého typu, tady se to jen hemží superauty za miliony. Prostě proto, že s jinými vozy se po Monaku pomalu nejezdí.

Co na záběrech vidíme, bere dech. Mezi asi 70 vozy je snad většina výjimečných aut posledních dvou dekád, od plejády Audi RS přes BMW M3 několika generací až po stroje typu Ferrari, Lamborghini či McLaren. Najdou se tu i obyčejnější či starší vozy, jde ale o výjimky - Leon Cupra nebo Subaru WRX STi tu v podstatě vypadají nepatřičně, třebaže u nás jsou i takové vozy ozdobami parkovišť.

Tato auta byla policií zabavena z různých důvodů, typickým prohřeškem je ale příliš hlučná výfuková soustava či jiné úpravy za hranicí zákonných možností. Nakonec, na většině vozů je nějaký ten tuning i vidět a nemusí být nutně technického rázu - ona Cupra skončila v rukou policie kvůli vizuálnímu připodobnění k autům francouzské policie, což je zjevně v Monaku též mimo rámec možného.

U části aut také vidíme zahraniční registrace vysvětlující, proč vůbec k nějakým rozepřím došlo - cizincům zjevně není známo, jak moc je monacká policie v tomto směru striktní. Spatřit lze ale i vozy s registrací přímo v Monaku, některým prý k zabavení stačil příliš hlučný ranní start a následná nelibost sousedů.

Pochopitelně, něco takového nestačí k zabavení auta navěky, standardním postupem je zadržení vozu na několik dnů a jeho následné vydání majiteli oproti úhradě předepsané pokuty. Ta se v případě překročení hlukových limitů pohybuje mezi 300 a 1 000 Eur a může tedy dosahovat až 25 600 Kč. Tučná suma za takový prohřešek, inu i tady je vidět, že jsme ve velmi bohaté zemi...


Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 1 - Zabavena auta policie Monako 2019 01Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 2 - Zabavena auta policie Monako 2019 02Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 3 - Zabavena auta policie Monako 2019 03Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 4 - Zabavena auta policie Monako 2019 04Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 5 - Zabavena auta policie Monako 2019 05Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 6 - Zabavena auta policie Monako 2019 06Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 7 - Zabavena auta policie Monako 2019 07Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 8 - Zabavena auta policie Monako 2019 08Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 9 - Zabavena auta policie Monako 2019 09Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 10 - Zabavena auta policie Monako 2019 10Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 11 - Zabavena auta policie Monako 2019 11Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 12 - Zabavena auta policie Monako 2019 12Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 13 - Zabavena auta policie Monako 2019 13Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 14 - Zabavena auta policie Monako 2019 14Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 15 - Zabavena auta policie Monako 2019 15Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 16 - Zabavena auta policie Monako 2019 16Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 17 - Zabavena auta policie Monako 2019 17Policejní parkoviště se zabavenými auty v Monaku dokresluje míru tamního bohatství - 18 - Zabavena auta policie Monako 2019 18
Policejnímu parkovišti se zabavenými auty v Monaku bude svým složením konkurovat jinde ve světě máloco

Zdroj: Shmee150@Youtube

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama